Még meg sem nyílt, de máris rangos brit-magyar építőmérnöki díjat kapott a Budapest Airport területén létesült SkyCourt (Égi Udvar), a ferihegyi 2-es terminál új központi csarnoka. A díjat a brit Institution of Civil Engineers (építőmérnöki kamara), a Magyar Tanácsadó Mérnökök és Építészek Szövetsége valamint a Magyar Mérnöki Kamara adományozza az év legjobb építőmérnöki teljesítményének elismeréseként. A díjat a SkyCourt kivitelezője, a szegedi központú KÉSZ-csoport elnök-vezérigazgatója, Varga Mihály vette át.
A díjat átadó szervezetek (ICE, TMSZ, MMK) elsősorban az épület használhatóságát, a célnak való megfelelését, az esztétikumot valamint a racionális munkaerő- és anyagfelhasználást is értékelik a bírálat során. Emlékezetes, hogy a csupa acél és üveg SkyCourt (Égi Udvar) a Tima Zoltán vezette KÖZTI-s építész csapat tervei nyomán valósult meg a KÉSZ-csoport, mint fővállalkozó irányításával.
A rangos díj elnyerésekor Varga Mihály, a KÉSZ-csoport elnök-vezérigazgatója kijelentette: „A Tierney Clark díj szakmailag és emberileg is megtisztelő elismerés. Elismeri az épület tulajdonosát, hiszen mert nagyot álmodni. Elismeri a tervezők munkáját, akik rengeteg nappalon és éjjelen át dolgoztak azért, hogy ez az álom valóra váljon. Elismerés az épületnek, amely rövidesen az ország jelkép erejü alkotásává válhat. Biztos vagyok benne, hogy a díj a legelőkelőbb helyre kerül a KÉSZ csoport dicsőségfalán.”
A Tierney Clark díjat a brit és a magyar építőmérnökök 2000-ben alapították a budapesti Lánchíd angol származású tervezőjének tiszteletére. A díj odaítélésével kapcsolatban Stephan Schattney, a Budapest Airport fejlesztési igazgatója hangsúlyozta: „Akárcsak a budapesti Lánchíd annak idején, úgy a SkyCourt (Égi Udvar) is szoros nemzetközi együttmüködésben épült, de alapvetően magyar tervezők és kivitelezők munkáját dícséri. Igazán nagyszerü együttmüködés alakult ki közöttünk és biztos vagyok benne, hogy sokunk számára életünk egyik meghatározó alkotása lesz a SkyCourt. Azt szerettük volna elérni, hogy a XXI. századi Magyarországnak ugyanolyan jelképe legyen a SkyCourt, mint a Lánchíd a XIX. századi Budapestnek.”
A SkyCourt átadása a Budapest Airport-nak 2011. február 15-én fejeződik be, a KÉSZ-csoport mérnökei ekkor adják át a legutolsó helyiség kulcsát is a repülőtér üzemeltetőjének. Az épületben már elkészült a csomagosztályozó rendszer, a leendő bérlők az utolsó simításokat végzik az üzletek és az éttermek kialakításán. A SkyCourt ünnepélyes megnyitója 2011. március 18-án lesz, utána két nyílt napon a nagyközönség is felkeresheti az új terminált, majd 2011. március 27-én 0 órától az utazók vehetik birtokukba a SkyCourt-ot.
A Ferihegyi Repülőteret üzemeltető Budapest Airport Zrt. a magyar állam (25% +1szavazat) és a HOCHTIEF Concessions által vezetett német, kanadai, amerikai és szingapúri befektetőkből álló konzorcium (75% -1 szavazat) közös tulajdonában áll. A repülőtér két terminálja jelenleg 34 légitársaságnak ad otthont, amelyek 2010-ben közel 8,2 millió utast szállítottak 40 ország több mint 90 célállomására.
A Budapest Airport Zrt. célja, hogy Közép-Kelet Európa vezető légikikötőjévé váljon mind a forgalomnövekedés, mind a szolgáltatások minősége terén. Ennek érdekében a cég komoly beruházásokat végez kapacitásának bővítése céljából és 2011 végéig összesen 261 millió euró (kb. 75 mrd. HUF) értékü fejlesztésre vállalt kötelezettséget. Ezek közül a legkiemelkedőbb a 2. Terminál A és B épületeit összekötő SkyCourt (Égi Udvar) felépítése. Az elegáns, magas színvonalú SkyCourt egyszerre nyújt felejthetetlen építészeti és utazási élményt, gazdag vásárlási és éttermi kínálatot. Az új terminál egyszerübbé és kényelmesebbé teszi az utazást a repülőtéren, bővíti a repülőtér áteresztőképességét.
A Budapest Airport 2011-ben megkezdte a 2-es terminál mellett új beruházásként a Cargo City fejlesztését. Ennek első lépcsőjében 140.000 négyzetméternyi alapterületü légi fuvarárú raktár és logisztikai park épül. Ugyancsak 2011-ben a Budapest Airport hozzákezd egy új hajtómü próbázó hely megtervezéséhez és építéséhez a Lufthansa Technik hangár tőszomszédságában. A régóta várt jelentős környezetvédelmi beruházást számos további fejlesztés kíséri, amelyek révén a Budapest Airport hozzájárul a fenntartható légiforgalmi modell megvalósításához.
Negyedik alkalommal ad otthont hazánk a Többnemzeti Helikopter Kiképző Központ szakmai útmutatásával az évenkénti helikopterharcászati oktatóképző gyakorlatnak Pápán, a Magyar Honvédség 47. Bázisrepülőtéren.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.