Lengyelország győztest hirdetett a többfeladatú katonai helikopter tenderen: az Airbus Helicopters által gyártott H225M Caracal (korábbi nevén EC725) típust fogja beszerezni – ugyanakkor az eredetileg megcélzott 70 gépes mennyiséget 50 darabra csökkentette. Az engedélyezési eljárás már folyamatban van, május végére, legkésőbb júniusra a típusnak bizonyítania kell, hogy megfelel a lengyel fél által támasztott alkalmazási feltételeknek.
Az Airbus Helicopters helyben tervezi a gépek összeszerelését – nyilván ez is mellettük szólt a másik két pályázó ellenében: a PZL Swidnik az AugustaWestland AW149 típussal indult, a Sikorsky pedig, együttmüködve a PZL Mielec-cel, az S-70i Blackhawk és S-70B Seahawk típusokkal. A lengyel védelmi minisztérium közleménye szerint azonban ez utóbbi cégek „nem feleltek meg a formai követelményeknek”.
Amennyiben a felek közötti tárgyalások a beszerzésről és az ellentételezésről rendben lezajlanak, 2017-ben megkezdődhet az új helikopterek átadása. Az árról egyelőre nem nyilatkozott egyik fél sem, a végösszeg nagyban függ a szállítás ütemezésétől és az ellentételezés mértékétől. Az eredetileg tervezett 70 darabos mennyiséget Varsó 20 darabbal csökkentette – az így felszabaduló összeget a meglévő 40 darab Mil Mi-17 helikopterek felújítására tervezik költeni. Ezzel a Mi-17-es flottát rendszerben tudnák tartani a következő évtizedben is.
„A tender követelményeire összpontosítunk most, mindent megteszünk azért, hogy a Lengyel Fegyveres Erők által összeállított tesztsorozat mihamarabb befejeződjön. Meggyőzően szeretnénk demonstrálni, hogy a Caracal minden feltételnek maximálisan megfelel, bárhol is kívánja azt a lengyel fél bevetni” – nyilatkozta az Airbus Helicopters illetékese.
Airbus Helicopters H225M Caracal (Fotó: Airbus Helicopters)
Az új támadó helikopter beszerzését is szeretné felgyorsítani a lengyel fél, ezt célozza a „Project Raven” kezdeményezés. A H225M Caracal melletti döntéssel az Airbus Helicopters a harci helikopter-tender tekintetében is kedvező helyzetbe került: a helyi gyártás erős érv lehet az általuk gyártott „Tiger” harci helikopter mellett. Nem lebecsülendő azonban a rivális fél sem – a Boeing AH-64E Apache és a Turkish Aerospace Industries T129 ATAK. helikoptereivel kell megmérkőznie.
Lengyelország mostani döntésével újabb országgal gyarapodott azok száma, akik a H225M mellett döntöttek. Brazília, Malajzia és Mexikó már üzemelteti a típust, a Thai Királyi Légierő pedig hamarosan megkapja az első hat példányt. Egyes értesülések szerint Indonézia is érdeklődik a típus iránt, illetve Kazahsztán is 20 darab helikoptert szándékozik beszerezni a közeljövőben. Pillanatnyilag 59 darab H225M Caracal üzemel a világban, közülük kilencet az Airbus Helicopters brazil partnere, a Helibras cég gyártott.
2024. szeptember 30 - október 11. között Görögország volt a házigazdája a NATO legnagyobb idei hadgyakorlatának. A hazai szuperszonikusokon kívül 11 légierő gépei érkeztek a mediterrán légtérbe - brit, kanadai, francia, svéd, magyar, lengyel, román, spanyol, olasz, portugál, és amerikai felségjellel -, hogy bebizonyítsák: a szövetség haderőnemeinek sikeres együttműködésével készen állnak egy lehetséges támadás elhárítására.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.