2023. 12. 07. csütörtök
Ambrus
: 381 Ft   : 353 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Elkészült az első Boeing 787-es Dreamliner

JETfly  |  2007. 10. 10., 09:30

2007. július 8-án, helyi idő szerint kevéssel délután fél öt előtt lassan kinyíltak a Seattle melletti Everettben a Boeing gyártóhangárjának három emelet magas hangárajtajai. Mögüle lassan előtűnt a B 787-es jellegzetes orra, majd maga a vadonatúj, stílusos kék-fehér gyári festésű gép is a jelen lévő 15 ezer ember – köztük 9000 gyári alkalmazott – óriási ovációja, tapsvihara mellett. Ekkor sokan közelebb is mentek, hogy a kezükkel megsimíthassák a Dreamliner elérhető részeit.

A lelkesedés és némelyek meghatottsága érthető: a Boeing új konstrukciója korszakalkotó jelentőségü lépés az amerikai gyártó – és talán nem túlzás, ha azt mondjuk: az egész polgári repülés – történetében.Hogy a Boeingnak miért fontos a Dreamliner, azt nagyon könnyü megmagyarázni. A 2001. szeptember 11-ét követő világméretü recesszió elsősorban az idegenforgalmi és utazási iparágat sújtotta, s ettől a legtöbbet épp az amerikai piac szenvedett. A világ legnagyobb légitársaságai kerültek hirtelen szinte kilátástalan anyagi helyzetbe, s hitelezőik, beszállítóik elől egymás után menekültek csődvédelembe. Eközben kisebb gondjuk is nagyobb volt annál, mint hogy új repülőgépeket rendeljenek – márpedig a Boeing legfőbb piaca időtlen idők óta a hazai volt. Ilyen körülmények között a gyár pénzügyi vezetői kénytelen-kelletlen visszafogták a tervezők kezét: egyszerüen nem volt rá mód, hogy új típusokkal kísérletezzenek, még akkor sem, ha közben jól látták: egyetlen igazi konkurensük, az európai Airbus lassan utoléri, majd le is hagyja őket. Nos, azóta a helyzet gyökeresen megváltozott, s nemcsak azért, mert az amerikai légitársaságok lassan ismét magukra találnak, hanem azért is, mert a Boeing igazán nyerő lapra tett, amikor – 2003 decemberében – a B 787-es Dreamliner kifejlesztése mellett döntött.

A Boeing alkalmazottainak jókedve, amelyet cseppet sem rejtettek véka alá a július 8-ai ceremónia alatt, tehát megalapozott. Vállalatuk 2004. április 26-a, tehát a gyártási folyamat megindítása óta már 677 biztos megrendelést kapott a Dreamlinernek nevezett, teljesen új konstrukciójú széles törzsü távolsági utasszállító gépre, s ez világrekord: soha ennyi megrendelés nem érkezett egy fizikai valójában még el sem készült gépre.És a megrendelések tovább érkeznek, úgyhogy nincs talán már messze a 700. eladott gép sem. (Elég talán, ha azt nézzük, hogy idén áprilisban, az 500. eladott gép óta már újabb 177 gépre érkezett fix megrendelés…)A B 787-es kereskedelmi sikere visszahozta az amerikai gyártót a világméretü versengés élvonalába, ráadásul olyan pénzügyi problémák nélkül, amelyeket például az Airbus kénytelen elszenvedni az A380-as szuperjumbó gyártási nehézségei és ebből fakadó szállítási késedelme miatt. A Dreamlinerre beérkezett megrendelések ma már túllépték a 2005 januárja óta a Boeinghoz beérkezett összes megrendelés 26 százalékát, sőt, a B 787-es sikere még a cég régebbi modelljeinek az eladásait is fellendítette.

Azt sem árt tudni, hogy a széles törzsü gépek eladása mindig nagyobb súllyal esik a latba a gyártók pénzügyi eredményeiben. És ma már a  B 787-esre beérkezett megrendelések abszolút számban is túlszárnyalják a Boeing többi nagy géptípusára érkezett megrendelésekét. Így aztán ha a megrendelt gépek számában még nem is, de értéküket tekintve a Boeing ma már közel áll ahhoz, hogy túlszárnyalja az Airbust, amely két és fél évvel ezelőtt még 400 gép előnnyel vezette a „világranglistát”. (Tavaly év végén pedig már csak 78 géppel…)Persze nem csak arról van szó, hogy a Boeing kereskedői hirtelen megtáltosodtak volna. A B 787-es sikere elsősorban a fejlesztőké, akik az új géptípussal valóságos technikai forradalmat robbantottak ki. Az is nagyon lényeges, hogy a Dreamliner egy teljesen új koncepciójú, ráadásul felerészben nem is a hagyományos repülőgép-alapanyagok felhasználásával megépített gép. De még ennél is forradalmibb az a tett, hogy a Boeing a partnereire s nemritkán külföldiekre bízta az egyes részegységek – mint például a szárnyak vagy a főfutók – tervezését és legyártását, arról nem is beszélve, hogy sokukat a fejlesztés és a gyártás finanszírozásába is sikerült bevonniuk.

A felerészt új, kompozitanyagokból épített gép részegységeinek több mint 70 százalékát tehát a Boeing külső partnerei készítik. Közülük meg kell említeni a Spiritet, a Voughtot, az Aleniát és a három nagy japán gyártót: a Mitsubishit, a Kawasakit és a Fuji Industriest. Ez egy világméretü puzzle, amelynek a legnagyobb elemeit, a szárnyakat és a törzsszeleteket két, erre a célra átalakított B 747-es Jumbo – amelyeket stílusosan Dreamlifternek neveznek – szállítja Everettbe, a végső összeszerelés helyszínére. (Érdekes, hogy a gyártási folyamatokat felügyelő és összehangoló szoftvert az amerikaiak a francia Dassault Aviation cégtől vásárolták – de úgy látszik, ma már ez is a Boeing által bevezetett újfajta nemzetközi ipari együttmüködés része…)Különben az egységesített számítógépes háttér nemcsak a gyártási folyamatok időzítésében, összehangolásában játszik szerepet, de elősegíti a közös, egyidejü gondolkodást és a későbbi (tovább)fejlesztést is. Így a világ különböző részein dolgozó mérnökök egyidejüleg és azonos premisszákból kiindulva láthatnak hozzá egy-egy probléma megoldásának, miközben folytonosan konzultálhatnak is bármelyik, akár onnan tízezer mérföldre dolgozó kollégájukkal. A rendszer további előnye az, hogy a gyártási folyamat során képes ellenőrizni és így kordában tartani az egyes alkatrészek, részegységek gyártása során alkalmazott türéshatárokat, ügyelve arra, hogy ezek nehogy összeadódjanak, s így nehezítsék a végső összeszerelést.

A Boeing mérnökei és technikusai a B 787-es program kezdete óta maguk is átálltak egy másfajta, a korábbinál fejlettebb munkamódszerre, amelynek immár legfőbb eszköze, „szerszáma” a hordozható számítógép, a laptop. De ez csak a dolog formai oldala. A lényeg inkább egy szemléletbeli kérdés: meg kellett tanulniuk, hogy egy ipari együttmüködés során a külső szakértők ötleteit és esetleg eltérő munkamódszereit is figyelembe kell venniük, s ettől csak javul a közös teljesítményük.Érdekes az is, hogyan győzik le az egyes gyártók közötti időeltolódást. Például amikor az Alenia cég gyártóival és fejlesztőivel tartanak videokonferenciát, Seattle-ben még csak reggel fél hét van, de Olaszországban már lassan közelednek a napi munkaidő végéhez. Ezután kapcsolják a japánokat, akiknek – kis túlzással – még az ébredés után csipás a szemük… És ott van még a közös nyelv, amely ugye az angol, de hát angolul egy-egy szónak több jelentése is lehet. Ezért minden problémát igyekeznek addig boncolgatni, míg valóban biztosak abban, hogy a videokonferencia minden egyes résztvevője közös hullámhosszra került.

Egy ilyen soha nem látott, világméretü együttmüködés mellett a Boeingnak volt mersze nagyon szoros gyártási határidőket vállalni. Az, hogy az első kereskedelmi szolgálatba álló gépet már jövő májusban leszállítják az All Nippon Airwaysnek, azt jelenti, hogy a Dreamlinernek mindössze kilenc hónapja lesz a berepülésre és a hatósági engedélyek megszerzésére. És a szállítási határidőt nem is tolhatják ki, mert az ANA már ezzel a típussal óhajt Pekingbe repülni a jövő nyári olimpiai játékok kezdetétől, vagyis 2008. augusztus 8-ától… A japánok egyébként hat-hat B 787-8-ast szeretnének átvenni 2008-ban és 2009-ben. Az általuk megrendelt ötven gép többsége, harminc darab B 787-3-as lesz, vagyis a Dreamliner belföldi, mondhatni regionális változata.

Persze a több száz beszállító közül némelyiknél akadtak gyártási problémák. A Boeing rugalmasságát, alkalmazkodóképességét dicséri, hogy ilyen esetekre készenlétben áll egy több mint százfős fejlesztőcsapat, akik baj esetén akár a helyszínre is utazhatnak. Ugyancsak lényeges, hogy a gyártási folyamat anyagi okokból történő fennakadása esetén a Boeing mozgósíthatja erre a célra félretett készpénztartalékait.

De térjünk vissza még egy kicsit a Dreamliner kereskedelmi és technikai téren elért sikerére, amely nem is volt olyan váratlan. Először is: a Boeing az a gyártó, amely a korábbi katonai megrendelések és az ezekhez szükséges kutatások során már nagy gyakorlatot szerzett a kompozitanyagok gyártása és felhasználása terén. Így különösebb technikai kockázat nélkül vághatott bele a forradalmian új típusú polgári repülőgép gyártásába. Kereskedelmi oldalról tekintve a dolgot abban is biztosak lehettek, hogy a légitársaságok nem tudnak majd ellenállni a 30 százalékkal olcsóbb üzemeltetés csábításának – mert körülbelül ennyit takaríthatnak meg azon, hogy a kevésbé korrodáló részelemek miatt ritkábban kell költséges és időigényes karbantartásra küldeni a gépeiket, amelyek – kisebb önsúlyuk miatt – kevesebbet is fognak fogyasztani, mint nagyrészt dúralumíniumból készült elődeik, s azoknál több hasznos terhet szállíthatnak a korábbinál nagyobb távolságra. Persze az egyes megrendelők utólagos kívánságlistája, illetve néhány, menet közben felmerült módosítás miatt a B 787-8-as az eredetileg tervezettnél valamivel nehezebb lett (216 helyett 219 tonna), de még így is „kenterbe veri” a régebbi konstrukciókat.

Legalábbis ez lesz a helyzet az összeszerelő szalagról legördülő első hat gép esetében. Ezek vesznek majd részt a gyári berepülőprogramban és a hatósági próbákon. A hetedik gép azonban, amelyet az All Nippon számára építenek, már valamivel könnyebb lesz, legalábbis ezt ígéri Tom Cogan, a B 787-es gyártásáért felelős főmérnök. Mint egy külföldi repülési szaklapban nyilatkozta, addig még újragondolják a gép kábelezését, egyes kompozitból készült alkatrészek méretezését, valamint a fedélzeti rendszerek többségét is, s ezek közül mindegyiken spórolnak majd egy kis súlyt. De az everettieknek ezzel párhuzamosan fel is kell pörgetniük a gyártás és az összeszerelés folyamatát, méghozzá folyamatosan, egészen addig, amíg – a századik összeszerelt gép idejére – el nem érik azt a tempót, amely mellett hatnaponta kigördülhet majd egy-egy új B 787-es a hangárkapun. Erre pedig már 2009-ben sor kerülhet.

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 11. 08., 13:34
2023. október 6-án a Saab - mielőtt átadná a Svéd Fegyveres Erők részére - leszállította az FMV-nek (Svéd Védelmi Beszerzési Hivatal) üzemeltetési tesztelésre az első sorozatgyártású Gripen E típusú harci repülőgépet.
2023. 11. 02., 14:26
Az AIR DEFENDER 2023 nemzetközi NATO hadgyakorlaton a résztvevő 25 nemzet 250 repülőgépe és helikoptere között ott voltak a kecskeméti Gripenek és a Puma harcászati repülő század tagjai is. A magyar kontingens parancsnokával, Molnár Tibor őrnaggyal az Aranysas magazin idézte fel a két hét eseményeit.
2023-11-24 14:59:02
Bejárta a netet az Amerikai Haditengerészet 2023. november 20-án balesetet szenvedő P-8A Poseidon többfeladatú tengerészeti járőr repülőgépének fotója, mely a pályán túlfutva a sekély vízben tudott csak megállni. Mutatjuk a legfrissebb felvételeket!
2023-11-14 11:04:00
A Hévíz-Balaton Repülőtéren a vadászgépek fogadása, felvezetése, végezetül pedig éjszakai letároláshoz történő felkészítése olyan gördülékenyen zajlott, mintha csak a kecskeméti katonai bázisukon járnánk.
2023-11-13 14:56:44
Idén Magyarország töltötte be a NATO Air Battle Decisive Munitions (ABDM) kezdeményezés elnöki pozícióját. A szervezet nagyszabású őszi ülésén – hazánk mellett – tizenöt NATO tagország képviselői vettek részt Budapesten, október 23–27. között.
2023-11-13 11:49:38
2003. november 13-án délelőtt 11 órakor ismét megtörtént a megszokhatatlan, egy repülőgép eltűnt a lokátorok képernyőjéről és nem válaszolt semmilyen frekvencián. Azonnal felszállt a kutató-mentő helikopter a két egykori kollégiumi szobatárs keresésére.
2023-11-07 13:15:18
Újabb két H225M típusú, közepes, többcélú szállító helikopter érkezett a szolnoki MH Kiss József 86. Helikopterdandárhoz az Airbus Helicopters dél-franciaországi Marignane városban található gyártóközpontjából, november 6-án.
   MÁSOK ÍRTÁK
2023. 12. 06., 13:32
A nemzetközi légiközlekedés egykori pillérének évtizedeken átívelő történetét a 436-os számú járatot repülő, a barbadosi Bridgetownból Miamiba tartó Clipper Goodwill zárta le.
2023. 11. 30., 14:52
November 29-től a Satys PSP Hungary Zrt. gyulai gyárában végzik az Airbus Helicopters Hungary Kft. szomszédos üzemében gyártott helikopter alkatrészek felületkezelését, így a jövőben már száz százalékban Magyarországon gyártott alkatrészeket építenek be a forgószárnyasokba – jelentette be Kiss Attila, a Satys PSP Hungary Zrt. vezérigazgatója Gyulán.
2023. 11. 29., 16:35
Megérkezett az új kedvenc a JETfly Webáruházba! Kiváló minőségű softshell dzseki military zöld színben! A termék megrendelhető női és férfi változatban, önmagában vagy felvarrókhoz tépőzárakkal előkészítve!
2023. 11. 22., 15:13
A nemzeti ellenállóképesség erősítése és Magyarország védelme érdekében különleges közös szolgálat kezdődött idén ősszel Veszprémben, ahol november első napjai óta a polgári életben már több évtizeden át bizonyított szakemberek tartalékos katonaként készülnek fel katonai légiforgalmi irányítói feladatokra az MH Légi Műveleti Vezetési és Irányítási Központban (MH LMVIK).

  Legfrissebbek most

"Nehéz szerénynek maradni!", állítja a Tiger Meet-ek jelmondata. A fotókat nézve, van benne igazság! Sehol máshol nem láthatunk ennyi, látványosan megfestett katonai repülőgépet - de a csodaszép merev- és forgószárnyasok nem kiállításra jöttek. Dolgoztak, kőkeményen, s velük együtt a hajózók és a műszakiak is.

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

Kormányközi megállapodás keretein belül, Szlovénia hat Leonardo AW139M típusú, közepes, többcélú helikopter beszerzéséről döntött, a szerződést 2023. november 28-án írták alá a felek.