2023. 11. 29. szerda
Taksony
: 380 Ft   : 347 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Boeing válasz az Airbus óriás gépére

JETfly  |  2005. 02. 16., 14:35

A hét elején Seattle-ban mutatták be a Boeing új gépét a 777-200LR-t, a világ legnagyobb hatótávolságú utasszállítógépét.

A Boeing jó öreg 747-es Jumbója fölött az ötszáz férőhelyesnél is nagyobb, több szintes Airbus A380 megjelenésével úgy tűnik, végleg eljárt az idő. Az amerikai gyártó szerint viszont nem a méret a lényeg, hanem az, milyen messzire tudják repíteni az utasokat, és ennek szellemében fejlesztették ki legújabb gépüket. A 301 férőhelyes, egy tankolással 16 500 kilométer megtételére képes 777-200 LR-t tegnap mutatták be Seattle mellett, ötezer meghívott vendég - elsősorban a szakma képviselőinek - jelenlétében.

A Boeing továbbra is kitart amellett, hogy az Airbus eddig hiába körözte le őket a megrendelések terén, az eddig soha nem látott méretű A380-as után a kezdeti lelkesedés lecsengésével már nem fognak kapkodni a megrendelők. Szerintük hiába rendelt eddig a típusból a világ 14 nagy légitársasága, ha a legtöbb reptéren le sem lehet szállni vele, mert a gép túl nagy a kiszolgáló létesítményekhez.

Fotó: Boeing

Az amerikai cég szerint a jövőben arra lesz igény, hogy a világ nagy repterei között közlekedhessünk átszállás nélkül, majd onnan kisebb gépek vigyenek minket az utazás végcéljához közeli helyi légikikötőkbe. Ehhez pedig a több kontinensnyi távolságot áthidalni képes szupergépekre (mint a most bemutatott típus) és kisebb, gazdaságosan üzemeltethető modellekre (mint a 787-es Dreamliner) van szükség. A 777-200-as hatótávolsága révén igazán összezsugorítja a Földgolyót: leszállás nélkül képes elrepíteni utasait Londonból Sydney-be, New Yorkból Jakartába vagy Közel-Keletről Mexikóba.

Az Airbus stratégiája viszont arra épül, hogy hiába repkedhetünk kedvünkre a világ bármely két pontja között, ha a jegyek az utasok többségének túl drágák. A gigantikus méretű A380-as sikerének kulcsa éppen abban rejlik, hogy nagyobb befogadóképessége révén gazdaságosabban üzemeltethető, még akkor is, ha az utastér nem telik meg teljesen. A Boeing számára pedig ez a gazdasági tényező lehet a legnagyobb bökkenő, hiszen elképzeléseiket a piac nem biztos, hogy igazolja majd, mutat rá a BBC elemzése.

Fotó: Boeing

A vetélkedés mindenesetre tovább zajlik. A Boeing üzleti részesedése ugyan az öt évvel ezelőtti 67 százalékosról 47 százalékra csökkent az elmúlt öt évben, a gyártó nem adja fel, és a 747-es továbbfejlesztésén gondolkodik. A Jumbo modernizált változatát a cég reményei szerint viszonylag olcsón ki tudnák fejleszteni, és kedvező áron tudnák kínálni, amivel talán visszacsábíthatnák vevőiket.

Az Airbus pedig az óriásgépek piaca után, ahol most előnyre tett szert, a közepes méretű, nagy hatótávolságú utasszállítók terén szeretne erősíteni az A350-essel, amelyet ők is egy, már meglévő típusból konstruálnak meg.

A vásárlók kegyeiért folytatott harcot némi politikai csatározás is színesíti, mivel mindkét gyártó kölcsönösen azzal vádolja egymást, hogy óriási állami szubvenciókat kap, amelyek révén jogosulatlan előnyre tesz szert. Tény, hogy sem az amerikai légierőnek szállító Boeingnek, sem a brit, francia, német és spanyol beszállítókkal dolgozó és az európai hadiiparban is érdekelt tulajdonosi körrel rendelkező Airbusnak nem lenne túl nagy mozgástere a politikai szféra támogatása nélkül.

Fotó: Boeing

A jó politikai kapcsolatok viszont nem jelentenek garanciát arra, hogy a repülőgépek is beválnak, emlékeztet a BBC elemzése a hajdan brit-francia koprodukcióban készülő Concorde példájára utalva.

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 11. 08., 13:34
2023. október 6-án a Saab - mielőtt átadná a Svéd Fegyveres Erők részére - leszállította az FMV-nek (Svéd Védelmi Beszerzési Hivatal) üzemeltetési tesztelésre az első sorozatgyártású Gripen E típusú harci repülőgépet.
2023. 11. 02., 14:26
Az AIR DEFENDER 2023 nemzetközi NATO hadgyakorlaton a résztvevő 25 nemzet 250 repülőgépe és helikoptere között ott voltak a kecskeméti Gripenek és a Puma harcászati repülő század tagjai is. A magyar kontingens parancsnokával, Molnár Tibor őrnaggyal az Aranysas magazin idézte fel a két hét eseményeit.
2023-11-14 11:04:00
A Hévíz-Balaton Repülőtéren a vadászgépek fogadása, felvezetése, végezetül pedig éjszakai letároláshoz történő felkészítése olyan gördülékenyen zajlott, mintha csak a kecskeméti katonai bázisukon járnánk.
2023-11-13 14:56:44
Idén Magyarország töltötte be a NATO Air Battle Decisive Munitions (ABDM) kezdeményezés elnöki pozícióját. A szervezet nagyszabású őszi ülésén – hazánk mellett – tizenöt NATO tagország képviselői vettek részt Budapesten, október 23–27. között.
2023-11-13 11:49:38
2003. november 13-án délelőtt 11 órakor ismét megtörtént a megszokhatatlan, egy repülőgép eltűnt a lokátorok képernyőjéről és nem válaszolt semmilyen frekvencián. Azonnal felszállt a kutató-mentő helikopter a két egykori kollégiumi szobatárs keresésére.
2023-11-07 13:15:18
Újabb két H225M típusú, közepes, többcélú szállító helikopter érkezett a szolnoki MH Kiss József 86. Helikopterdandárhoz az Airbus Helicopters dél-franciaországi Marignane városban található gyártóközpontjából, november 6-án.
   MÁSOK ÍRTÁK
2023. 11. 22., 15:13
A nemzeti ellenállóképesség erősítése és Magyarország védelme érdekében különleges közös szolgálat kezdődött idén ősszel Veszprémben, ahol november első napjai óta a polgári életben már több évtizeden át bizonyított szakemberek tartalékos katonaként készülnek fel katonai légiforgalmi irányítói feladatokra az MH Légi Műveleti Vezetési és Irányítási Központban (MH LMVIK).
2023. 11. 20., 12:12
Szudán a déli országrész 2011-es kiválásáig és Dél-Szudán néven független állammá alakulásáig Afrika legnagyobb területű országa volt, most „csak” a harmadik.
2023. 11. 20., 12:05
A Magyar Honvédség legújabb haditechnikai eszközei mellett többek között harcászati, illetve tűzszerész bemutatóval várja az érdeklődőket nyílt napján a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kara, december 1-jén.
2023. 11. 16., 12:26
A közelmúltban zajlott az idei év - légierős szempontból - legfontosabb, a haderőnem minden alakulatát és technikai eszközét megmozgató kiképzési esemény, a Kék Villám IV. gyakorlat, amelynek feladatai és célkitűzései szorosan illeszkednek az Adaptive Hussars 2023 többnemzeti, országos gyakorlat tematikájába.

  Legfrissebbek most

Amikor a repülés szeretetéhez nagysebességű konstrukció párosul, az eredmény igazán lenyűgöző lehet. Ez teljesen igaz a Squadron Foundation szervezetre, amely hosszú évek óta azon dolgozik, hogy üzemképes Lim-2-es repülőgépet varázsoljanak a lengyel égboltra.

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

Az F-16-osok nem rendelkeznek beépített beszállólétrával, ami problémát jelenthet a jövőbeni műveletek során olyan helyszíneken, ahol korlátozott a földi támogatás. Mutatjuk az innovációs ötleteket!