2022. december 12-én, hétfőn az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázison rendezték meg a Magyar Honvédség sikeresen teljesített, harmadik baltikumi missziójának visszafogadó ünnepségét! Helyszíni beszámoló!
A sajtó számára is nyilvános eseménynek ezúttal a repülőbázis IX. lefedése adott otthont, a ceremónia a 33-as oldalszámú JAS 39C Gripen szomszédságában zajlott. A program a csapatzászló bevonulásával indult: az elöljáró fogadása, a jelentés beadása és a Himnusz eléneklése után Tóth Róbert főhadnagy, a bázis protokoll tisztje köszöntötte a megjelenteket: jelen volt többek között dr. Koller József dandártábornok, az MH Légierő Parancsnokság megbízott parancsnoka, Ugrik Csaba dandártábornok, a Kecskeméti Repülőbázis parancsnoka, Kaszab Zoltán főtörzszászlós, a Magyar Honvédség vezénylőzászlósa, továbbá az alakulatok és társszervek, valamint a megye és városvezetés képviselői, a kontingens tagjai, valamint a családtagok.
Meghallgathattuk Ványik Attila alezredes, a Balti Fegyveres Légvédelmi Készenléti Alegység (FLKA BLOCK 60) parancsnokának jelentését a misszió sikeres végrehajtásáról, amit dr. Koller József dandártábornok személyes élményekkel tarkított beszéde követett.
Az MH Légierő Parancsnokság megbízott parancsnoka dr. Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a Magyar Honvédség Parancsnoka nevében is köszöntötte az állományt és gratulált a misszió sikeres teljesítéséhez. Kiemelte, hogy sikeres négy hónapon vagyunk túl, melyre méltán lehet büszke az alakulat és a Magyar Honvédség egyaránt. Dr. Koller József beszélt a balti misszió történetéről, 2004-es indulásáról, a NATO - benne Magyarország - szerepvállalásának fontosságáról, illetve arról is, hogy ez a külszolgálat milyen új kihívások (pl. időjárás, helyszín, légtér biztonsága) elé állította akkor haderőnket.
Elsőként 2014-ben mérték fel a litván bázist, melynek alapján megszületett a döntés arról, hogy a rendelkezésre álló infrastruktúra és a biztonságos környezet lehetővé teszi a magyar szerepvállalást. A mostani, immáron harmadik misszió összegzésekor kihangsúlyozta, hogy a helyzet megváltozott, háborús időket élünk, így ez a misszió veszélyesebb volt a korábbiaknál, kívánságként egyértelműen azt fogalmazta meg, hogy mindenki rendben hazatérjen. A parancsnok köszönő szavakkal zárta beszédét: megköszönte többek között a hajózók, a műszaki állomány, továbbá a logisztika munkáját, azt a minőségi feladatellátást, amit távol kecskeméti bázisuktól is kiválóan elvégeztek, ékes bizonyítékaként annak, hogy Magyarország a NATO elkötelezett tagja. Dr. Koller József személyes, missziós tapasztalatait felidézve emelte ki azt, hogy egy-egy külszolgálat során milyen fontos az itthon maradt családtagok támogatása és türelme, melyért mindenképpen külön köszönet illeti őket!
A rendezvényt a csapatzászló őrzési helyre történő elvezetése, valamint a Szózat zárta. Az esemény végén – kültéri programelemként - egy Gripen géppár (43+38) felszállását és alacsony áthúzását tekinthettük meg.
A Magyar Honvédség 2015 és 2019 után 2022. augusztus 1. és november 30. között látta el ismét a Baltikum (Lettország, Litvánia, Észtország) légterének védelmét, a következő misszió tervezetten 2025-ben várható. Az elmúlt négy hónapban a BAP 60. rotációja magyar vezetés alatt zajlott: a litván Siauliai bázison közel 80 fős kontingens teljesített szolgálatot. A harmadik külszolgálat alatt Gripen hajózóink összesen 304 repült órát gyűjtöttek, az éles riasztások száma 19 db volt, a gyakorló riasztásoká pedig 62 db. A misszió záróakkordjaként 2022. december 1-jén, csütörtökön tartották meg a litván bázison a balti légtér jelképes kulcsának átadási ünnepségét, a magyarokat vezető nemzetként Lengyelország váltja (F-16-osokkal), kisegítő nemzetként pedig a Francia Légierő van jelen négy Rafale vadászbombázóval. A magyar kontingens hazatelepülése a kulcsátadó ceremónia napjával vette kezdetét: a Gripenek (4 példány) érkezését követően, december 3-án, szombaton a Nehéz Légiszállító Ezred C-17-ese hozta haza a kontingens többségét, a földi lépcső pedig december második hetében érkezett vissza a Kecskeméti Repülőbázisra. A mai napon lezajlott visszafogadó ünnepséggel lezárult a Magyar Honvédség harmadik balti missziója, folytatás 2025-ben!
A képgalériánkban látható albumokat ezúton is köszönjük Szúh Józsefnek és Vámosi Sándornak, a meghívót pedig az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis Kommunikációs és Protokoll Alosztályának!
További helyszíni felvételekért látogassanak el a honvedelem.hu, a Kecskeméti Médiacentrum, a baon.hu, illetve az LHKE Spotter Team oldalára!
Egy hely, ahol találkozik a legmodernebb haditechnika az örök klasszikusnak számítóval: a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar állami légiközlekedési szakán nem csak pilótákat képeznek, hiszen a merev- és forgószárnyasok üzemeltetése és karbantartása legalább annyira fontos, mint azok vezetése.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.