A legfrissebb információk szerint Svédország - a légierő modernizációs folyamatának részeként - már 2024 vége előtt dönthet a kiöregedő Lockheed Martin C-130H szállító repülőgép flottájuk cseréjéről.
"A Herculeseink már elég korosak” – nyilatkozta Tommy Petersson dandártábornok, a Svéd Légierő parancsnokhelyettese. „Szándékunkban áll lecserélni őket, és remélem, hamarosan megszületik a döntés.”
A Cirium adatbázisa a Svéd Légierő fennmaradó öt, működőképes C-130H szállítógépét tartja számon, mindegyik 40 év feletti, míg az egy KC-130H tanker 1969 májusában állt szolgálatba.
Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, a legesélyesebbnek tartott váltótípus az amerikai C-130J Super Hercules és a brazil Embraer KC-390-es, utóbbiból hazánk is rendelt két példányt.
„Van egy védelmi törvényjavaslatunk, amit az év végén tárgyal a kormány, még nincs döntés, de várhatóan egyre több forrás áll majd rendelkezésünkre” – tette hozzá Petersson.
A további beszerzések tartalmazzák majd a VIP szállítási típusok cseréjét is: ezt a szerepet jelenleg a Gulfstream IV és a G550 tölti be.
Stockholmnak döntenie kell az NH Industries NH90-eseinek cseréjéről is, mivel elégedetlenek voltak a típus eddig mutatott teljesítményével. Tizennyolc darab szolgál a Svéd Fegyveres Erőknél, ahol a flotta szállítási és különböző tengeri feladatokat végez. Lehetséges váltótípusként az UH-60M Black Hawk-ot említik.
Már kötöttek szerződéseket pl. 60 darab Saab Gripen E vadászbombázó szállítására, valamint legalább két GlobalEye AEW&C korai előrejelző és megfigyelő repülőgépre, utóbbiakat 2027-től állítanák hadrendbe.
„A modernizációs folyamat a 2020-as évek második felében rengeteg feladatot jelent majd számunkra, mivel szinte mindent lecserélünk” – nyilatkozta Petersson az újságíróknak, amikor májusban ellátogatott egy Gripen C/D hadgyakorlatra Satenas légibázis közelében, ahol az autópályáról történő üzemeltetést gyakorolták.
Emellett hangsúlyozta, hogy a Svéd Fegyveres Erők jó eredményeket értek el a NATO-ba való teljes integráció terén, miután a nemzet március elején hivatalosan csatlakozott a nyugati katonai szövetséghez.
„25 éve nagyon közeli partnerei vagyunk a NATO-nak” – jegyzi meg. Egységszinten azt mondanám, hogy már integrálódtunk.”
Forrás: https://www.flightglobal.com/
A Royal International Air Tattoo szervezői bizonyára már évekkel ezelőtt elővették az eseménynaptárt: milyen évfordulót illene megünnepelni 2024-ben? Nem volt nehéz dolguk.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.