A japán védelmi miniszter, Gen Nakatani 2015. október 23-án megnevezte a japán légi utántöltő tender győztesét, az amerikai Boeing vállalatot.
Továbbá hozzátette, hogy tankerek beszerzését a 2016-os költségvetésből kívánják finanszírozni, illetve a konkrét szerződés aláírásra is a jövő évben kerül sor.
Információk szerint, a Boeing KC-46A Pegasus légi utántöltő gép maradt már csak versenyben, ugyanis 2015 szeptemberében az Airbus képviselője, Kieran Daley azt nyilatkozta, hogy a vállalat nem vesz tovább részt a versenyben, ugyanis a tender a Boeing tankerének megvásárlásról szól. A Newsonjapan.com szerint, Japán 3 darab légi utántöltő repülőgépet vásárol, melyek 2020-ig leszállításra kerülnek. A szakértők a repülőgépek darabárát közel 173 millió dollárra becsülik. A szigetország első ízben 2013 őszén kezdte el vizsgálni az új tankerek beszerzését.
Napjainkban a Japán Önvédelmi Légierő 4 darab KC-767-essel rendelkezik, melyeket szintén az amerikai Boeing vállalattól szereztek be. A repülőgépek a Komaki légibázis 1. szállító repülő ezredéhez tartoznak. Az új Pegasus-okkal a légi utántöltő képességét kívánja növelni a szigetország, melyek a jövőben a KC-767-esekkel együtt üzemelnek majd. Mint ismeretes, az Egyesült Államok légereje 2011 februárjában szintén a KC-46A Pegasus-t nevezte meg a tanker tender győzteséül, melyből 179 darabot vásárolnak. A 3,5 milliárd dollár értékű szerződés értelmében a Boeing 4 prototípust épít, melyből 2 B767-2C szállító, míg 2 már KC-46A Pegasus lesz. A gyártó ígérete szerint az első 18 példány leszállítása 2017 augusztusáig valósul meg.
Az éves kiképzési tervnek megfelelően, az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár Gripen hajózói 2024. szeptember 16-19. között délutáni, esti kiképzési repüléseket hajtottak végre, melyek fotózására a spotterek is lehetőséget kaptak.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.