Májusban Európa egyre több országában újraindult a légiközlekedés, így egyre több légitársaság jelenti be Budapestről és Budapestre újra induló járatait is.
Utas- és cargo forgalom
Májusban Európa egyre több országában újraindult a légiközlekedés, így egyre több légitársaság jelenti be Budapestről és Budapestre újra induló járatait is. A Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér üzemeltetője felkészült a forgalom újraindulására, és mindent megtett annak érdekében, hogy biztosítsa a biztonságos és kockázatmentes utazást.
A koronavírus-járvány az áprilisi utasforgalmat befolyásolta legerőteljesebben, azonban a májusi adatokon már jól látható a lassan növekvő forgalom. A Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér áprilisban összesen csupán 9870 utast kezelt, míg májusban ennek már több mint kétszeresét, 22 813 főt. Ez a tavaly májusi 1 411 593 utashoz képest 98,4%-os visszaesést jelent.
A Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér 2020 májusában 10 480 tonna teherárut és rekord számú, 634 dedikált cargo járatot kezelt.
Újabb járatok indulnak júniustól
A májusi lassú forgalomnövekedést követően júniusra és júliusra több légitársaság is bejelentette fokozatos járat újraindításait Budapestről, illetve Budapestre. Júniustól a következőképpen alakul a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérről elérhető desztinációk száma:
Újabb 16 önkiszolgáló kioszkkal bővült a repülőtéri poggyászfeladó rendszer
Az utasok egészségének védelme és az utasszolgáltatások színvonalának emelése érdekében a repülőtér-üzemeltető újabb 16 db önkiszolgáló poggyászcímke-nyomtató automatát helyezett üzembe, melyek a 2B Terminál check-in területén, az utasfelvételi pultokkal szemben találhatók.
A bevezetett szolgáltatáshoz elsőként a budapesti repülőtér legnagyobb forgalmát bonyolító légitársasága, a Wizz Air csatlakozott, de az bármely csatlakozni kívánó légitársaság számára elérhető. A Budapest Airport arra kéri az induló utasokat, hogy a fizikai érintkezés minimalizálása érdekében az önkiszolgáló poggyászfeladó rendszert részesítsék előnyben, amennyiben az a járatuknál elérhető.
A rendszer lényege, hogy az utasok a (nyomtatott vagy elektronikus) beszállókártyán feltüntetett vonalkód beszkennelése után maguk nyomtathatják ki és helyezhetik el a feladni kívánt csomagon a poggyászcímkét. Ezt követően, a poggyászcímke-nyomtató automatákkal szemben található önkiszolgáló és automatizált feladópulton – a poggyászcímke beolvasását követően – egyszerűen feladható a poggyász. Az önkiszolgáló rendszer nagy előnye, hogy kényelmesen, gyorsan és személyek közötti érintkezés nélkül adhatók fel a poggyászok.
Fokozatosan újrainduló utasszolgáltatások
A járvány okozta utasszámcsökkenés miatt lezárt épületrészeket a Budapest Airport fokozatosan, a forgalomnövekedés tükrében elkezdte újranyitni. Ugyanakkor a terminálokon jelenleg is zajló fejlesztések miatt az egyes szolgáltatások a 2A Terminálról a 2B Terminálra helyeződtek át.
Utasfelvétel és biztonsági ellenőrzés
Az utasfelvételi (check-in) pultok a 2B Terminálon üzemelnek, valamint az utasbiztonsági ellenőrzés is a 2B Terminálon történik. Az 2A oldali utasbiztonsági ellenőrző csatornák jelenleg zárva vannak. A biztonsági ellenőrzést követően az utasok újra a Heinemann Duty Free üzleten keresztül jutnak a tranzitba.
Újranyíló terminálrészek
A B utasmóló induló és érkezési szintje újra üzemel. Az útlevél-ellenőrző kapuk előtti csarnok és az útlevélkezelés változatlanul működik; továbbra is itt – és a 2B Terminál érkező szintjén – zajlik az utasok egészségügyi szűrése (testhőmérséklet-mérése), regisztrálása és Magyarországra való beléptetése.
Továbbra is érvényben vannak a március 18-án bevezetett intézkedések, miszerint az 1. utasmóló átmenetileg nem üzemel. A schengeni régióból érkező utasok is a 2B Terminálra érkeznek, az induló utasok pedig a 2A és a 2B Terminál beszállítókapuit használhatják.
Üzletek és éttermek nyitva tartása
A repülőtéren – a hatályos rendeletekkel összhangban – egyre több üzlet, kávézó és étterem nyitja meg újra kapuit az utasok előtt. Étel- és italvásárlási lehetőség, ajándékvásárlás, szupermarket, kávézó és étterem egyaránt újra elérhető a repülőtéri szolgáltatások között. Az üzletek – ugyanúgy, ahogyan a repülőtér üzemeltetője is – fokozottan ügyelnek a biztonsági intézkedésekre, ezért maszkban szolgálják ki az utasokat, és a fertőtlenítő takarítás is rendszeres.
A következő héten várhatóan további vendéglátó egységek nyitnak meg, melyet folyamatosan közzéteszünk a www.bud.hu oldalon.
A repülőtér megközelítése
Parkolás
Amennyiben az utas autóval érkezik a terminálra, vagy autóval kívánja elhagyni a repülőtér területet, rövid távú parkolás céljából a Terminál Parkolót (itt 5 perc áll rendelkezésre a ki- és beszállásra), hosszú távú parkolás céljából pedig a május 1-jén újra megnyitott Holiday Parkolót veheti igénybe.
Tömegközlekedés és taxi
A 200E busz változatlan menetrend szerint közlekedik. A 100E busz közlekedését a BKK április 1-jén felfüggesztette; a jövőbeni menetrenddel kapcsolatos információkért kérjük, kövessék a bkk.hu oldalt.
A Budapest Airport szerződött taxi szolgáltató partnere, a Főtaxi változatlanul áll az utasok rendelkezésére.
Megújult repülőtér várja az utasokat
A járványhelyzet légiközlekedésre gyakorolt drasztikus hatása ellenére a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren megkezdett fejlesztések többsége folytatódik; nyárra elkészül a 16,9 millió eurós beruházással megvalósuló új csomagosztályozó csarnok, továbbá június végén átadásra kerül a több mint 30 millió euróból megvalósuló, új 1. móló második fázisa is.
A Budapest Airport a járvány következtében lecsökkent forgalom időszakát fejlesztésekre, illetve olyan karbantartási és felújítási munkákra fordította, amelyek kivitelezése a normál utasforgalom mellett nehézségekbe ütközne. A különböző festési, burkolási és felújítási munkák mellett megvalósult az I. futópálya és a gurulóutak karbantartása, a terminálon található útbaigazító táblák egységesítése és a beszállítókapuk újraszámozása, továbbá jelenleg is zajlik a 2A Terminál padlóburkolat cseréje.
A Budapest Airport Zrt. beruházásainak teljes összege 2020-ban várhatóan meg fogja haladni a 70 millió eurót.
Forrás: BUD
A horvát védelmi minisztérium hivatalos bejelentése értelmében, 2024. december 1-től már nem a MiG-21-esek védik az ország légterét, a típus búcsújával egy korszak véget ér Európában.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.