2024. 03. 19. kedd
Bánk, József
: 394 Ft   : 362 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Magyar felségjel Albacete egén

Magyar felségjel Albacete egén
JETfly  |  2017. 10. 03., 10:32
Magyar felségjel Albacete egén

Spanyol égen fejlesztik tovább képességeiket az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis vadászpilótái. A TLP (Tactical Leadership Programme) történelme során először többek között magyar résztvevőkkel indította el aktuális repülési kurzusát.

A hidegháború ideje alatt NATO tagállamok összefogásával alakult szervezet feladata többek között a szövetséges légierők taktikai eljárásainak hatékonyabbá tétele, a pilóták taktikai vezetési képességeinek fejlesztése.  Nagyobb számú repülőgépek (30+) bevetését igénylő COMAO (Composite Air Operations) feladatoknál a kötelék parancsnoka, azaz a Mission Commander felelős azért, hogy az alárendelt, különböző feladatkörben tevékenykedő repülőerőket (AI - csapásmérők, OCA - vadászok, SEAD – ellenséges légvédelem semlegesítése stb.) egyetlen ütőképes csapattá formálja a feladat megtervezése során.

A feladat lerepülésén kívül a legnagyobb hangsúlyt a tervezésre és annak kiértékelésére fordítják, hiszen legtöbbször a tervezésen áll vagy bukik a bevetés sikere. A kapott feladatok napról napra egyre komplexebbek, jellemzően egy bevetés megtervezése, lerepülése illetve kiértékelése túlcsúszik a napi 12 órán. A tizenhat feladat során a résztvevők legtöbbször a közelmúlt és a jelen konfliktusainak kihívásaival találkoznak.

Az amerikai Red Flag gyakorlathoz hasonlóan a szimulált ellenséges erők saját dedikált egységekkel tudnak készülni a feladatokra. Az ellenséges oldalon repülők „Red Force” agresszor képzést kapnak. A pilóták megismerik a szimulált ellenség által használt taktikákat, fegyverek paramétereit, azok alkalmazását, így biztosítva a „Blue”, azaz saját erőknek a megfelelő színvonalú alájátszást.

A négyhetes kurzust egy kéthetes elméleti képzés előzi meg, amire a programban részt vevő nyugati légierők minden combat ready pilótájukat elküldik, mivel a COMAO kötelék minden egyes résztvevőjének szükséges ismernie az aktuálisan alkalmazott eljárásokat. Tervek szerint az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis részvétele a képzésen rendszeressé válik, így növelve a JAS-39 Gripen pilóták szakmai felkészültségét.

Szöveg, fotó: Majerik Máté fhdgy.

Forrás: mh59.hu

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 11., 14:35
A Magyar Légierő pilótái a legjobbak közül valók, és a veszélyek korában kiemelt erkölcsi és anyagi megbecsülést érdemelnek. Tudásuk, szolgálatuk kulcsfontosságú Magyarország biztonságának védelmében. Ezért jelentős – decemberig visszamenőleges – béremelésükről döntöttünk – jelentette be Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter.
2024. 03. 05., 12:25
Több évtizedes elmaradást pótolva a Honvédelmi Sportszövetség 2024-ben útjára indította a Honvéd Kadét Pilóta Programot, amelynek elsődleges célja a Magyar Honvédség légiereje számára a minőségi utánpótlás biztosítása.
2024. 02. 29., 12:19
Azerbajdzsán már évek óta folytat tárgyalásokat Pakisztánnal a JF-17-esek beszerzése kapcsán: a legfrissebb hírek szerint megszületett a megállapodás, ami már továbbfejlesztett radarrendszerrel és a legmodernebb fegyverzettel felszerelt harci repülőgépekről szól.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 03. 18., 11:23
„Nyitott Égbolt” tanfolyamot tartott az MH 47. Bázisrepülőtéren a horvát székhelyű Zágrábi Biztonsági Együttműködési Központ március elején.
2024. 03. 11., 16:45
A hét minden napján, illetve a hónap minden hetében kiképzési repüléseket hajtanak végre a kecskeméti repülőbázison. A cél, hogy a JAS 39 repülőgépvezetői állomány minden tagját eljuttassák a „combat ready” szintre.
2024. 03. 08., 11:24
„Farkas Bertalan vadászpilóta, űrkutató, űrhajós az első magyar, aki az űrben járt – de nem az utolsó, hiszen a HUNOR Magyar Űrhajós Programnak köszönhetően hamarosan újra járhat magyar az űrben” – írta közösségi oldalán Szalay-Bobrovniczky honvédelmi miniszter.
2024. 03. 08., 10:15
Nemzetközi Professional Pilot képzés a Stipendium Hungaricum program keretében Debrecenben A magyar kormány 2013-ban indította útjára a Stipendium Hungaricum nemzetközi felsőoktatási programot külföldi hallgatók számára, amelynek keretében a világ kilencven országából érkezhetnek hazánkba olyan diákok, akik a magyarországi főiskolákon és egyetemeken zajló angol nyelvű képzéseken vehetnek részt.

  Legfrissebbek most

Az elmúlt napokban több friss hírt is olvashattunk az MH Kiss József 86. Helikopterdandárról, többek között arról is, hogy először ugrottak ejtőernyősök a H225M típusú közepes, többcélú forgószárnyasból.

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

2024-ben az EUFOR parancsnoki teendőit ellátó nemzet, így magyar csoport biztosítja a misszió MEDEVAC (Medical Evacuation), azaz egészségügyi kiürítési képességét. Beszélgetés a misszióra való felkészülés részleteiről és a külföldi szolgálat körülményeiről Dajka Attila alezredessel, az EUFOR Helikopter Alegység parancsnokával és dr. Forgács Levente hadnaggyal, az alegység egyik orvosával.