A napokban jelentették be, hogy Pakisztán légiereje egyszázadnyi F-16-os vadászbombázót vásárol Jordániától, a repülőgépek várhatóan már a következő hónapban hadrendbe állhatnak. Ezzel a beszerzéssel a Pakisztáni Légierő F-16-os flottája 76 darabosra bővül. Az üzlet értékét egyelőre nem hozták nyilvánosságra.
A beszerzés egészen pontosan 13 F-16A/B Block 15 (12 darab A 1 darab B) változatú F-16-ost foglal magába, mely nem lesz újdonság a Pakisztáni Légierőnél, hiszen a Block 15 már régóta jelen van a flottában. A jordán F-16-osok Pakisztánnak történő eladására a gyártó, illetve az Egyesült Államok kormánya is áldását adta. A vadászbombázók jó állapotban vannak, modernizált gépekről van szó, melyek további 20 évig repülhetnek, üzemidő tartalékuk körülbelül 3 000 óra, hajtómüvük a korszerüsített Pratt & Whitney F100-220E.
Pakisztáni F-16 Block 52
Pakisztán - légierejének bővítésére - további használt F-16-osok beszerzését is tervezi egyéb, a típust üzemeltető országokból. A Pakisztáni Légierőnél hadrendben álló Block 15-ös változatú F-16-osok modernizációjáról már korábban döntést hoztak, a munkálatokat török és amerikai vállalatok végzik. Az első három, Törökországban modernizált F-16-ost 2012-ben vehették át, a teljes modernizációs program várhatóan még idén befejeződik. Pakisztán 2006-ban az Egyesült Államoktól rendelt 18 példányt a Block 52/52+ változatból, melynek utolsó három példányát szintén 2012-ben vehették át.
Pakisztáni JF-17 Thunder
Az F-16-osok mellett Pakisztán flottájában megtalálható a Dassault Mirage III, Mirage 5, a Chengdu F-7, valamint a JF-17 Thunder típus is, ez utóbbi kapcsán 2013 decemberében jelentették be, hogy megkezdődhet a típus modernizációs programja. Az első széria Block II-es verziójú Thunder várhatóan 2014 nyarán készülhet el, a modernizált repülőgépet exportra is kínálják.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
2006. március 21-én nagyszabású eseményre, a Magyar Légierő első öt JAS 39 Gripenjének (3 C és 2 D változat) érkezésére várták a sajtó képviselőit a Kecskeméti Repülőbázison. A repülőgépeket a Magyar Légierő négy, illetve a Svéd Légierő három hajózója repülte hazánkba. A kétórás út a Svéd Védelmi Beszerzések Hivatalának linköpingi területéről indult.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.