2025. 06. 25. szerda
Vilmos
: 402 Ft   : 347 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Újra tengeren a haditengerészeti F-35-ösök

Újra tengeren a haditengerészeti F-35-ösök
JETfly  |  2016. 08. 22., 10:39

Folytatódik az F-35C hajófedélzeti tesztsorozata.

2016. augusztus 14-étől kezdve harmadik alkalommal végeznek hajófedélzeti teszteket a haditengerészet számára fejlesztett F-35C repülőgépek. Az Eglin légibázison állomásozó haditengerészeti kiképző századtól öt szériapéldány csatlakozott a CF-3 és CF-5 jelzésű tesztpéldányhoz a USS George Washington fedélzetén, amelyről felszállva repülési teszteket hajtanak végre, illetve egyéb próbákat végeznek el a hajófedélzeten és a hangárban.

Ez a harmadik alkalom 2014 novembere óta, hogy a típus hajófedélzetről üzemel, a mostani célja elsősorban a repülési tartomány kiterjesztése olyan alapfeladatok esetén, mint a fel- és leszállás. Ez magában foglalja a különböző külső felfüggesztések alkalmazását, a fel- és leszállást keresztirányú szélviszonyok között, és a félautomata leszálló üzemmód alkalmazását, amely a Delta Flight Path nevet kapta, és lényege, hogy a fedélzeti számítógép automata gázadással tartja megfelelő siklópályán a repülőgépet.

Szintén fontos vizsgálat tárgya lesz, hogy hogyan teljesít az áttervezett fékezőhorog a George Washington fedélzetén. Egy 2016-ban kiadott pentagoni jelentés szerint 2014 novemberében a USS Nimitz fedélzetén 122 próbálkozásból minden esetben sikerült a drótkötél elkapása, azonban tavaly októberben a USS Dwight D. Eisenhower fedélzetén 62-ből 7 alkalommal sikertelen volt a próbálkozás. Utóbbi esetben azonban figyelembe kell venni, hogy a teszteredményeket torzította az a tény, hogy a szokásos négyből egy drótkötél akkor éppen üzemen kívül volt az Eisenhoweren. A jelenlegi tesztek során augusztus 14-től egészen 17-éig a beszámolók szerint az összes tervezett drótkötél elkapás sikeres volt.

További vizsgálat tárgyát képezi a típushoz kapcsolódó karbantartási feladatok elvégzése a hajófedélzeten illetve a fedélzet alatti hangárban. A gépek segédhajtóműve (APU) által generált forró levegő a törzsből felfelé áramlik ki, ezért fontos kideríteni, hogy ez nem okoz e sérüléseket a hangár plafonján, illetve hogy a kibocsátott gázok hogyan távoznak a hangártérből. Az F-35-ös 15 éves rendszerfejlesztési és demonstrációs programjának egyik utolsó állomása a hajófedélzeti tesztek teljesítése. A C variáns lesz a három közül az utolsó, amely eléri a hadrafoghatóságot, ez a tervek szerint 2018-ban következhet be. Összehasonlításul, az F-35B-t tavaly nyilvánították bevethetőnek, még a USAF A változatait idén nyáron. Eddig az F-35C vásárlását csak a US Navy, illetve a Marine Corps tervezi, előbbi 260, utóbbi 80 példányban. A gép a többi változattól 2,4 méterrel nagyobb fesztávolságában, illetve felhajtható szárnyvégeiben és megerősített futóműveiben különbözik, amelyek a tengeri üzemelést segítik elő.

Tavaly októberben az egyik földi tesztpéldány szárnyain repedéseket találtak 13 731 szimulált repült óra után, ami körülbelül 6 000-rel meghaladja ugyan az eredetileg tervezett élettartamot, ennek ellenére a gyártó dolgozik a megoldáson. A tesztek folytatása után 20 órával további repedéseket találtak, ezúttal a törzsön, ennek vizsgálata az utolsó elérhető információk szerint márciusban még zajlott.

Forrás: Flightglobal

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2025-06-20 07:00:00
Kellemes nyári hétvégére készült mindenki. Tervezgettük mivel is teljenek az elkövetkező napok. Volt, aki a strandolást favorizálta, más egy közös focimeccs nézésre invitálta barátait és páran a borutcában szerettek volna bort kóstolni. Már előre éreztük a finom vörös bor izét, mikor csörgött a telefon. A telefon most nem a jó barát szerepét játszotta. Rossz hírt közölt. Fehérgyarmat közelében lezuhant a Magyar Honvédség L-39 Albatros típusú repülőgépe és a fedélzetén repülők életüket vesztették. A gondolatban kortyolt bor íze rögtön megkeseredett és az eltávozott pilótákra, barátokra, Janicsek Andrásra és Ignácz Zoltánra gondoltunk.
   MÁSOK ÍRTÁK
2025. 06. 24., 12:41
A szolnoki helyőrségben a mai kor kihívásainak megfelelő a technikai és az emberi felkészültség – mondta a köztársasági elnök hétfőn Szolnokon, az Ittebei Kiss József hadnagy Helikopter Bázison tett helyőrséglátogatása alkalmával.
2025. 06. 23., 09:56
A repülőkiképzés egyik legfontosabb és leginkább költséghatékony eleme a szimulátorok alkalmazása, ugyanis a bonyolult légijárművek irányításának elsajátítása biztonságos környezetben, a földön történik, ahol bármikor újra lehet kezdeni az elrontott repülést.
2025. 06. 20., 09:30
Az MH Kiss József 86. Helikopterdandárnál rendszeres kiképzési repülésekkel tudják biztosítani, hogy minden körülmények között bevethető képességet adjanak.
2025. 06. 18., 10:48
Magyar eszközökkel, magyar légtérben és magyar oktatói gárdával folytatódik a hazai vadászpilóták képzése. A nemzetközileg megnövekedett presztízsű katonai szakma utánpótlásáról és az újonnan beszerzett kiképző gépekről beszélgettek a Spirit FM Katonadolog műsorának legutóbbi adásában.

  Legfrissebbek most

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.

  NÉPSZERŰ HÍREK