Oroszország ötödik generációs harci repülőgépe, a Szu-57-es egyike azon típusoknak, melyet repülős berkekben kiemelt figyelem övez: mikor áll hadrendbe, milyen fegyvereket hordoz majd, mikor kapja meg az új hajtóművet stb. mind-mind olyan kérdések, melyek naponta visszaköszönnek a repülős fórumokon.
Konkrétumok híján mi most nem ezekre próbálunk választ adni, hanem egy friss videót mutatunk, mely alapján kijelenthető, hogy az Orosz Légi és Kozmikus erők új típusa is megjelent Szíriában. 2018. február 21-én, a koraesti órákban videózták le és került nyilvánosságra az a felvétel, melyen az 509 és 511 oldalszámú példányok érkeznek Szíriába, az orosz kontingensnek otthont adó Hmejmim légibázisra. Rögtön el is indult a hírfolyamokban a találgatás, hogy miféle lépés ez az orosz fél részéről, hiszen a típus még nem áll hadrendben, sorozatgyártása sem indult még el az Amur menti komszonolszki repülőgépgyárban, ráadásul akár veszteséglistára is kerülhet a repülőgép, mint ahogy egyéb típusok esetében volt már erre példa az oroszok szíriai kitelepülése során.
Az eltelt 1-2 napban ugyanakkor már több felületen lehetett olvasni, hogy a Szu-57-esek szíriai megjelenése egyértelműen reklám és marketing fogás, Oroszország szeretné megmutatni, hogy a negatív vélemények ellenére igenis életképes az ötödik generációs projektje, vannak elkészült prototípusai, hamarosan pedig várható az előszéria legyártásának megkezdése is. Azt se felejtsük el, hogy február 23-án a haza védőinek napját ünnepli Oroszország, mely országszerte ünnepi megemlékezések sorozatát jelenti, és ez bizonyára a kitelepült állományok, így a Hmejmim légibázison állomásozó kontingens esetében sem lesz másképp. Jó dolog, ha van mit megmutatni. Ráadásul, hírek szerint a két Szu-57-es mellett 4 Szu-35Sz, 4 Szu-25-ös és egy A-50U légtérellenőrző repülőgép is érkezett Szíriába. A marketingfogás mellett vélhetően a tesztelés lesz a másik fő célja a Szu-57-esek szíriai megjelenésének, ami egy szériagyártás előtt álló típus esetében kiemelt fontosságú, ráadásul nem is a megszokott, hazai körülmények között tesztelhetik a gépet, hanem szíriai viszonyok között.
Fegyverindítási tesztet még nem láttunk, de a Szu-57-es kapcsán az elmúlt időszakban újdonság volt az új, "30"-as hajtómű tesztje, melyről fotók és videók is nyilvánosságra kerültek. A többek között nagyobb tolóerőt és gazdaságosabb üzemeltetést lehetővé tevő új erőforrás első, sikeres repülési tesztjét 2017 decemberében teljesítették Zsukovszkijban, a 052-es példányon (bal oldali hajtómű). Optimista jóslatok szerint az új hajtómű gyártására 2020-tól kerülhetne sor. 2018-ban várhatóan aláírják az első 12 darab előszériás Szu-57-es megvásárlásáról szóló szerződést, melyet követően az első két példányt 2019-ben leszállíthatják.
A szíriai eseményeket továbbra is figyelemmel követjük, ha nyilvánosságra kerülnek friss fotók, videók, mutatni fogjuk Olvasóinknak!
Forrás: https://theaviationist.com
Újabb mérföldkövet jelentő esemény a Magyar Légierőnél: 2024. szeptember 5-én, csütörtökön, megérkezett végleges állomáshelyére, az MH. vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandárhoz, a Magyar Légierő első KC-390-es szállító repülőgépe. Helyszíni beszámolónk!
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.