A Nehéz Légiszállító Ezred légideszant-képességét gyakran veszik igénybe a Stratégiai Légiszállítási Képesség tagállamai. Az ezred rendszeresen hajt végre légideszant-kiképzéseket a hajózószemélyzetek bevetésre alkalmas szintjének fenntartása érdekében.
Február 5-én a Nehéz Légiszállító Ezred közös légideszant-kiképzést hajtott végre a Magyar Honvédség ejtőernyőseivel. A kiképzésre az MH Pápa Bázisrepülőtéren, a Stratégiai Légiszállítási Képesség (Strategic Airlift Capability, SAC) C–17-es repülőgépeinek bázisán került sor.
A Stratégiai Légiszállítási Képesség légi műveleteinek egyik lényeges eleme a légideszantok végrehajtásának képessége, amelyre egyre nagyobb az igény a tagállamok részéről. A Nehéz Légiszállító Ezred (Heavy Airlift Wing, HAW), a SAC katonai végrehajtó egysége rendelkezik az ejtőernyősök, a konténer-célbajuttató rendszerek (Container Delivery System, CDS) nyalábjai, valamint nehéz eszközök platformjai egyetlen repülőgépből végrehajtott deszantolásának képességével.
A légideszant-képesség állandó fenntartása érdekében a HAW hajózóállománya rendszeresen vesz részt szinten tartó légideszant-kiképzéseken. E kiképzési feladatok során az ejtőernyősök mellett a CDS-nyalábokat és a nehéz eszközök platformjait is deszantolhatják, ami lehetővé teszi a HAW – és ez esetben a Magyar Honvédség – számára az értékes szinten tartó kiképzés végrehajtását az állomáshely elhagyása nélkül.
Információk a Stratégiai Légiszállítási Képességről
A 2008-ban létrehozott Stratégiai Légiszállítási Képesség (SAC) egy többnemzeti program, amely három Boeing C-17A Globemaster III nagy hatótávolságú szállítógép birtokában katonai légi szállítási kapacitást tesz elérhetővé 12 partnerországa számára. A SAC bázisa az MH Pápa Bázisrepülőtér.
A SAC-programban részt vevő államok a NATO-tag (és a programnak otthont adó) Magyarország, Bulgária, Észtország, Litvánia, Hollandia, Norvégia, Lengyelország, Románia, Szlovénia és az Egyesült Államok, valamint a NATO Békepartnerség-tag Finnország és Svédország. Valamennyi tagállam a SAC C–17A-k elérhető repülési óraszáma adott részével rendelkezik, amelyet saját honvédelmi céljaira, a NATO, az EU vagy az ENSZ felé vállalt kötelezettségei, illetve humanitárius küldetések teljesítése érdekében használhat fel.
A SAC két részből áll: katonai végrehajtó egysége a Nehéz Légiszállító Ezred (HAW), a NATO Légiszállítást Kezelő (NAM) Programiroda pedig a NATO Támogató és Beszerzési Ügynökség (NATO Support and Procurement Agency, NSPA) szerves részeként a SAC C–17A fegyverrendszerrel kapcsolatos beszerzésekért és fenntartásért felelős szerv.
A Boeing Company a Külföldi Katonai Eladások Rendszere (Foreign Military Sales) keretében, a NAM PO-val kötött szerződés alapján nyújt műszaki támogatást a SAC-program C–17A repülőgépeihez.
Fordította: Eszes Boldizsár
Forrás: honvedelem.hu
2024. november 4-7. között rendezik meg Párizsban az Euronaval haditengerészeti, védelmi kiállítást, melynek keretein belül új szerződést írhatott alá az Airbus Helicopters a hazánk által is üzemeltetett H225M típusú közepes, többfeladatú helikopterre vonatkozóan.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.