Szeptember közepe mozgalmas időszak a Honvédség életében, egyszerre több nemzetközi hadgyakorlat is lebonyolításra került. Ezek közül különleges a pápai központtal végrehajtott CJPRSC 2015. A nehezen megjegyezhető betűrengeteg a „Combined Joint Personnel Recovery Standardisation Course” rövidítése, ami a Többnemzeti Összhaderőnemi Személyi Mentés Egységesítési Képzésre fordítható le.
A gyakorlatsorozat szervezése 2006-ban indult, a rá következő évtől minden esztendőben egy gyakorlati kurzus került megrendezésre. Idáig Belgium, Franciaország és Németország bázisai mellett egy alkalommal a TLP-vel együtt a spanyol Albacete-ben lett megrendezve, de máshol nem - nagy változás tehát a merőben új helyszín. Újdonság, hogy idén megalakult az EPRC (European Personnel Recovery Center), mellyel egy önálló szervezet jött létre a gyakorlatok koordinálására, az európai képzésrendszer kialakítására, egységesítésére.
Érdekesség, hogy az EPRC nem NATO és nem is Európai Unió alá tartozó szervezet, miközben ezekkel szorosan együttmüködik – a NATO kutatás-mentéssel foglalkozó egységesítési egyezmények (STANAG) egyike a szervezet gondozásában áll –, a csatlakozás bármely európai ország számára lehetőség. Az egységesítés természetesen nem az együttmüködő felek technikai eszközeire vonatkozik, hisz mindenki hozott anyagból dolgozik. A lényeg az irányelvek, az eljárások, a kommunikáció közös vonalon való kidolgozása.
A gyakorlat során a többnemzetiségü csapatnak közösen kellett végrehajtani harci kutató-mentő feladatokat. Ezek során az elhasznált üzemanyagot előretolt pontokon pótolták a forgószárnyasok, majd különböző szintü légvédelmet leküzdve/elkerülve ellenséges környezetben kellett felkutatni és kimenteni a saját erőket – mindezt nappal és éjszaka egyaránt. A fedezetet többféle helikopter, illetve az olasz AMX merevszárnyú típus adta. A gyakorlaton 13 ország, 22 légijármü, 6 katonai szervezet és 393 személy vett részt – ebből a Honvédség 56 fővel, egy Mi-8 helikopterrel, és az „ellenséges” légvédelmet adó Kub légvédelmi rakétarendszerrel képviseltette magát.
A fotókért és a beszámolóért ezúton is köszönetet mondunk Kisdeák Lajosnak!
Negyedik alkalommal ad otthont hazánk a Többnemzeti Helikopter Kiképző Központ szakmai útmutatásával az évenkénti helikopterharcászati oktatóképző gyakorlatnak Pápán, a Magyar Honvédség 47. Bázisrepülőtéren.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.