2025. 01. 18. szombat
Piroska
: 414 Ft   : 402 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Ismét kezünkben a balti légtér kulcsa

Ismét kezünkben a balti légtér kulcsa
JETfly  |  2019. 05. 03., 09:52
Ismét kezünkben a balti légtér kulcsa

Hazánk és Szlovénia légtere mellett, május elsejétől, négy hónapon át a spanyol, valamint a Brit Királyi Légierő vadászgépeivel együttműködésben, vezető nemzetként a Magyar Honvédség vadászgépei látják el Észtország, Lettország, és Litvánia légterének védelmét. A baltikumi légtérrendészeti misszió (BAP) 50. váltásának átadás-átvételi ünnepségét május 2-án rendezték a litvániai Siauliai légibázison.

Négy JAS-39-es Gripen vadászgép, és több mint száz katona települt át Kecskemétről Litvániába, hogy 2015. után – Lengyelországot felváltva – ismét átvegye a Baltikum légterének védelmét. Az ünnepségen Ruben C. Garcia Servert altábornagy, a NATO déli Egyesített Légi Hadműveleti Központ parancsnoka ünnepélyesen átadta a „légtér kulcsát” Ugrik Csaba dandártábornoknak, a BAP-misszió parancsnokának, és Alberto Valero alezredesnek, a légtérvédelmet segítő spanyol kontingens vezetőjének.

Vytautas Umbrasas, litván védelmi miniszterhelyettes beszédében jelentős mérföldkőnek nevezte a mai napot, és úgy fogalmazott: a Baltikum légterének védelme a NATO szövetséges tagországok közötti együttműködés ékes mintapéldája. A miniszterhelyettes a szolgálat megkezdése alkalmából emléktárgyat adott át Ugrik Csaba dandártábornoknak. A BAP magyar parancsnoka elmondta: nagy megtiszteltetés, hogy az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázison szolgálók átvehetik a Baltikumban a szolgálatot, különösen ebben az évben az, amikor oly sok jeles évfordulót ünnepelhetünk.

„A magyar kontingens kiválóan felkészült, és teljes mértékben elkötelezett a légtér védelmére” – közölte a dandártábornok. Kérdésünkre rávilágított arra, hogy mivel most a nyári időszakban teljesítenek szolgálatot a Gripen-vadászgépek, a készenléti szolgálat ellátása mellett több lehetőségük lesz különféle kiképzési repüléseken is részt venni. Hozzátette: előreláthatólag több éles riasztásra kell számítani, mint négy esztendővel ezelőtt.

Diczházy Gábor, hazánk litvániai rendkívüli és meghatalmazott nagykövete, beszédében kiemelte: a NATO folyamatosan alkalmazkodik a biztonsági környezet változásaihoz. Leszögezte: hazánk elkötelezett a Baltikum légtere biztonsága érdekében, és katonáink meg fogják mutatni, milyen professzionális teljesítményre képesek.

Ruben C. Garcia Servert altábornagy arra mutatott rá, hogy noha ez már az 50. váltás, a feladatra semmiképpen sem lehet rutinmunkaként tekinteni. Mint fogalmazott: számára jó érzés visszatekinteni az elmúlt esztendők sikereire, és biztos benne, hogy a magyar és spanyol kezekben biztos helyen lesz a „légtér kulcsa.”

A Magyar Honvédség Gripenjeinek szolgálatát a spanyol légierő gépei mellett, szükség esetén a Brit Királyi Légierő vadászgépei is segítik majd.

A 2015-ös baltikumi légtérrendészeti misszió alkalmával vadászpilótáink több mint 430 órát töltöttek a levegőben – ebből huszonöt alkalommal éles riasztás miatt kellett felszállniuk. Érdekesség egyébként, hogy az ötvenedik váltás mellett a litván légierő idén ünnepli fennállásának századik évfordulóját.

További fotókért kattintson a linkre!

Forrás: https://honvedelem.hu

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 17., 12:44
Az Olasz Haditengerészet zászlóshajója az új, ötödik generációs harci gépeivel, az F-35B-kkel együtt mérföldkőnek számító bevetésre indult. A különleges gyakorlat sorozat részeként többek között Ausztráliába és Japánba is eljutott.
2024. 12. 07., 20:15
Egy hely, ahol találkozik a legmodernebb haditechnika az örök klasszikusnak számítóval: a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar állami légiközlekedési szakán nem csak pilótákat képeznek, hiszen a merev- és forgószárnyasok üzemeltetése és karbantartása legalább annyira fontos, mint azok vezetése.
2024. 11. 29., 14:54
2024. szeptember 30 - október 11. között Görögország volt a házigazdája a NATO legnagyobb idei hadgyakorlatának. A hazai szuperszonikusokon kívül 11 légierő gépei érkeztek a mediterrán légtérbe - brit, kanadai, francia, svéd, magyar, lengyel, román, spanyol, olasz, portugál, és amerikai felségjellel -, hogy bebizonyítsák: a szövetség haderőnemeinek sikeres együttműködésével készen állnak egy lehetséges támadás elhárítására.
2025-01-08 11:47:14
Az új év mindig az új lehetőségekről is szól. Aki 2025-ben olyan karrierre vágyik, amely szakmai fejlődést és életre szóló élményeket kínál, most megteheti az első lépést álmai megvalósítása felé. Az Emirates január 12-én Budapesten tartja következő nyílt napját, ahol légiutas-kísérőnek lehet jelentkezni.
2024-12-23 13:27:57
A JETfly magazin 2000 óta szolgáltatja a friss hazai és nemzetközi híreket a katonai repülés világából! A töretlen bizalmat megköszönve kívánunk Olvasóinknak Kellemes Karácsonyi Ünnepeket és Repülős Élményekben Gazdag, Boldog Új Évet!
   MÁSOK ÍRTÁK
2025. 01. 16., 15:12
Negyvenkét évnyi szolgálat után január 5-én, vasárnap a brit Jet2 légitársaság indította az egységállam utolsó Boeing 757-es utasszállító járatát.
2025. 01. 13., 11:37
A helikopteres emlékmű megálmodásától a kivitelezésig nagyon hosszú, több mint 6 év telt el.
2025. 01. 08., 09:43
1974. december 11-én a Magyar Néphadsereg (MN) egyik Kamov Ka-26-os helikoptere a légvédelmi tüzérek drégelypalánki lőteréről indult vissza börgöndi bázisára.
2025. 01. 03., 09:48
Börgöndön is indul az Ifjúsági Pilóta Program

  Legfrissebbek most

Soha nem mértek még akkora forgalmat Magyarország légterében, mint 2024-ben. A HungaroControl Zrt. szakembereinek az év során összesen 1 143 937 repülőgépet kellett irányítania, közel 6 százalékkal túlszárnyalva az ugyancsak rekordévnek számító 2023-as esztendőt.

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.