Magyarország, vezető nemzetként, május 1-től négy hónapon át biztosítja Lettország, Észtország és Litvánia légtérvédelmét a spanyol és a brit légierő közreműködésével. Az elmúlt két hónapban a Magyar Honvédség Gripenjeit 20 alkalommal riasztották.
A riasztások minden esetben azért lettek elrendelve, mert a légtérbe belépő gépek nem rendelkeztek repülési tervvel, nem teremtettek rádió kapcsolatot a légiforgalmi irányítással vagy nem használtak válaszjeladót. Az elfogott és azonosított repülőgépek között volt rádió-elektronikai felderítőgép, szállítógép valamint vadászgép is.
A légtérrendészeti feladatokon túl a Magyar Honvédség Balti Fegyveres Légvédelmi Készenléti Alegysége (MH BAP FLKA) számos gyakorlaton vett részt, erősítve az együttműködést a térségben állomásozó NATO erőkkel. Ennek keretében légtérellenőrzési, kutató-mentő, légi utántöltési feladatokra is felkészítést kapnak a részvevő országok pilótái. Továbbá gyakorolják azokat a helyzeteket, amelyekben megszűnik a kapcsolat egy repülőgép és a földi irányítás között.
Komoly szakmai előrelépést hoztak az alegység számára, a balti térségben lévő spanyol és brit légierővel közösen végrehajtott repülőkiképzési feladatok. Ezek között szerepeltek harcászati, navigációs, díszelgő és kötelék repülések, melyek egyrészt lehetőséget biztosítottak a technikai eszközök és a képességek bemutatására, másrészt erősítették a helyi lakosság biztonságérzetét.
A Magyar Honvédség baltikumi misszióját, a hazai és a nemzetközi sajtó is folyamatosan figyelemmel kísérte, a feladatok végrehajtásáról számos tudósítás jelent az elmúlt hetekben. A Készenléti Alegység nemzetközi együttműködésben való részvételének fontosságát az is jól mutatja, hogy tevékénységüket, a lettországi magyar nagykövet, a NATO katonai tanácsába delegált képviselők, valamint az amerikai légierő parancsnoki és törzstiszti akadémia oktatói is megtekinthették.
Az említett szakmai feladatokon túl a Magyar Honvédség Balti Fegyveres Légvédelmi Készenléti Alegységének állománya, integrálódva a helyi közösség életébe, aktívan részt vett helyi társadalmi és sportrendezvényeken, öregbítve ezzel a Magyar Honvédség és a NATO jó hírét.
Forrás: https://honvedelem.hu
2024. szeptember 30 - október 11. között Görögország volt a házigazdája a NATO legnagyobb idei hadgyakorlatának. A hazai szuperszonikusokon kívül 11 légierő gépei érkeztek a mediterrán légtérbe - brit, kanadai, francia, svéd, magyar, lengyel, román, spanyol, olasz, portugál, és amerikai felségjellel -, hogy bebizonyítsák: a szövetség haderőnemeinek sikeres együttműködésével készen állnak egy lehetséges támadás elhárítására.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.