A korábban kiadott közlemény értelmében 2016. január 25-től megkezdődtek a pilóták képzettségének és harckészültségének fenntartása szempontjából nélkülözhetetlen éjszakai kiképzési repülések a Magyar Légierő MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázisán állomásozó JAS-39 Gripenekkel.
A február 1-jére tervezett éjszakai repülés sajtónyilvános volt, a különböző médiák képviselői lehetőséget kaptak a repülés előkészületeinek, illetve a felszállások dokumentálására. A mai napon négy (3+1 tartalék) Gripent fotózhattunk: a kivontatott repülőgépek repülés előtti felkészítésének folyamatát közvetlenül az indítózóna előteréből nézhettük végig, ezt követően pedig megtekinthettük az utánégetős felszállásokat is esti fényviszonyok között.
Fontos megjegyeznünk, hogy hajózóink immáron a közelmúltban beszerzett éjjellátó készülékeket is alkalmazhatták: a január 25-től zajló éjszakai repüléseken ezen NVG eszközök alkalmazására történő kiképzést teljesítik a Gripen pilóták. Az új éjjellátó eszközök beszerzése, azok alkalmazása nagymértékben növeli a magyar légtér védelmének harckészültségi képességeit, mindemellett növeli a magyar fél szövetségen belül vállalt feladatainak (pl. V4 EUBG) lehetőségeit, azok sikeres teljesítését. A mostani éjszakai repülések kéthetes időszakában a harckész (combat ready) készséggel rendelkező hajózók, illetve a kiképzés alatt állók (under training) is lehetőséget kapnak a repülésre.
Háttérinformáció az éjjellátó készülékről: - az éjjellátó készülék éjszakai kismagasságú navigációs feladatokban a látás után történő navigációhoz, harci alkalmazási feladatokban a célazonosítás megkönnyítése érdekében illetve minden fényforrás (leszállópálya kivilágítás és saját fényszóró) használata nélkül történő leszállás során használható. A készülék, ahogy a neve is mutatja, az éjszakai sötétségben történő látást segítő eszköz, amely a minimális szórt fény érzékelésével, felerősítésével és a készülékben láthatóvá tételével működik. Nincs benne saját (nem látható tartományban működő) fényforrás, így van egy minimális környezeti lux érték, ami a működéséhez szükséges. A repülésben a pilótát az előzőekben leírt feladatok során, a külső környezet vizuális érzékelésében segíti, taktikai előnyhöz juttatva bizonyos körülmények között.
Fotók: Kisdeák Lajos
Az éjszakai fotózás lehetőségéért és a kíséretért ezúton is köszönetet mondunk a MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis Kommunikációs és Protokoll Alosztályának!
További fotókért látogasson el az mh59.hu oldalra!
Újabb mérföldkövet jelentő esemény a Magyar Légierőnél: 2024. szeptember 5-én, csütörtökön, megérkezett végleges állomáshelyére, az MH. vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandárhoz, a Magyar Légierő első KC-390-es szállító repülőgépe. Helyszíni beszámolónk!
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.