A közelmúltban látott napvilágot egy információ, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök elfogadta Oroszország kormányának azon ajánlását, hogy Kazahsztánnal közös légtér felügyeleti rendszert hozzanak létre. A közös légvédelmi rendszer feltételeit a tervek szerint 2012 végéig megteremtik a felek. Napjainkban Oroszország Fehéroroszországgal tart fent közös légvédelmi rendszert, ami azt jelenti, hogy a jövő évtől a három ország egy közös légteret fog felügyelni. Kazahsztán feladata ennek a közös légtérnek a déli irányból történő védelme lesz.
Katonai szakértők véleménye szerint a Kazah Légierő kiképzettségi szintjét tekintve a Független Államok Közössége országai között a legjobbak között található. A Kazah Légierő kötelékében található 20 darab Szu-27-es közül tíz esett át modernizáción, amelyek közül az első két gép 2010 januárjában érkezett meg. A felújított repülőgépeket müholdas navigációs rendszerrel, valamint precíziós fegyverek alkalmazásához szükséges tüzvezető rendszerrel látták el. A gépek Kazahsztánba történő átrepülését fehérorosz berepülő pilóták hajtották végre.
Oroszország mellett csak a Kazah Légierő rendelkezik egy olyan, még a Szovjetunióban kifejlesztett repülőgéppel, amelyet ugyan több állam (Kína, India, Algéria) szeretett volna megvásárolni, azonban nem értékesítették külföldre, és amely típus a MiG-31, negyedik generációs, kétüléses, két hajtómüves, nehéz elfogó vadászrepülőgép. A légierőben emellett megtalálható a Szu-25, a MiG-23, a MiG-27, a MiG-29 típus, míg a helikopterek közül a Mi-24, a Mi-8MTV, a Mi-171 típusok mellett felbukkan egy amerikai forgószárnyas is, a Bell UH-1 Iroquois.
A KADEX-2012 nemzetközi kiállításon Kazahsztán élénk érdeklődést tanúsított az orosz MiG-35 típus iránt. Nem elképzelhetetlen, hogy a közeljövőben vásárolnak belőle (24 – 96 gépről szólnak az információk) és a MiG-29 típust váltják velük. A légierő szállító repülőgép flottáját CASA C-295 típussal frissítik és húsz darab Eurocopter EC725 típusú helikopter beszerzése is tervbe van véve.
Fotók: Grigorij Begyenko
Egy hely, ahol találkozik a legmodernebb haditechnika az örök klasszikusnak számítóval: a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar állami légiközlekedési szakán nem csak pilótákat képeznek, hiszen a merev- és forgószárnyasok üzemeltetése és karbantartása legalább annyira fontos, mint azok vezetése.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.