Szaúd-Arábia még 2005-ben döntött úgy, hogy az európai koprodukcióban készülő Eurofighter Typhoon (Tájfun) harci gépekkel erősíti amúgy sem gyenge légierejét. A végszerelést végző BAE Systems Nagy-Britanniában található Warton melletti üzemében 2008. október 20-án elkészült a megrendelt 72-ből az első, Tranche 2-es szériába tartozó harci gép, mely október 22-én már levegőbe is emelkedett. A gyártósoron több gép is készül egyszerre, így a szaúdiaknak hamarosan megkezdhetik a Typhoon-ok leszállítását.
Az üzlet érdekessége, hogy a dúsgazdag arab monarchia igényeinek kielégítése érdekében a gyártó cég előbb gyártja le a szaúdi gépeket, mint a korábban megrendelt brit példányokat, így tulajdonképpen a Royal Air Force helyett az RSAF (Royal Saudi Air Force) kapja meg a Tranche-2 széria első 24 gépét.
A BAE Systems-nél már a végszerelés stádiumában van a második példány is, további hét Typhoon pedig különféle fázisokban tart. Mivel a sorozatgyártás már régóta tart, ezért különösebb müszaki problémákra nem kell számítani, így feltehetően már jövő évben átadásra kerülhet a teljes megrendelt mennyiség harmada
Mivel a szaúdiak mihamarabb szolgálatba kívánják állítani a nagy harcértékü korszerü gépeket, ezért időben gondoskodtak a pilóták és a müszakiak képzéséről is. Az első kontingens már Nagy-Britanniában készül, míg a többi hamarosan szintén a szigetországba utazik.
Szaúd-Arábia már régóta vásárol európai eredetü fegyvereket, jelenleg is alkalmazzák a Panavia Tornado típust. A légierő gerincét azonban az F-15-ös típus különféle modifikációi alkotják, ezért is volt meglepő a Typhoon kiválasztása. A korrupció gyanújától sem mentes üzlet mindenesetre mindkét fél számára előnyös, hiszen az arab állam hadereje egy rendkívül fejlett harceszközhöz jut, melynek segítségével ráadásul adott esetben függetleníteni is tudja magát az amerikai befolyástól, míg a gyártó számára igen fontos exportsikert jelent a 72 darab Typhoon eladása.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
2006. március 21-én nagyszabású eseményre, a Magyar Légierő első öt JAS 39 Gripenjének (3 C és 2 D változat) érkezésére várták a sajtó képviselőit a Kecskeméti Repülőbázison. A repülőgépeket a Magyar Légierő négy, illetve a Svéd Légierő három hajózója repülte hazánkba. A kétórás út a Svéd Védelmi Beszerzések Hivatalának linköpingi területéről indult.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.