2025. 06. 24. kedd
Iván
: 404 Ft   : 352 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Az F-35B megkezdte a tesztjeit a „síugró sáncon”

JETfly  |  2015. 06. 30., 14:35

A Lockheed Martin F-35 Lightning II egyik tengerészeti változata megkezdte a tesztjeit a földön kialakított síugró sáncról, amely technológiát hajófedélzeten is alkalmaznak majd a Brit Királyi Haditengerészetnél (Royal Navy). 

A tesztek az F-35B variáns rövid úton fel- és függőlegesen leszálló (STOVL) képességéhez kapcsolódnak, a berepülések főpilótája pedig a BAE Systemstől Peter „Wizzer” Wilson lett. Wilson az első tesztet június 19-én hajtotta végre a Patuxent River haditengerészeti támaszponton, a repülést követően pedig elmondta, hogy az Egyesült Királyság által a 70-es években, még a Sea Harrierhez kifejlesztett koncepció újból bebizonyította nagyszerüségét.

Annak idején a Sea Harrier fedélzetén a pilótáknak még manuálisan kellett állítani a hajtómüvek fúvócsövét, az F-35B-nél ez már automatikusan történik felszállás után, amely kis sebességnél elégtelen felhajtóerő mellett a levegőben tartja a repülőgépet. A síugró sánc elrendezés előnye, hogy nagyobb terheléssel szállhat fel a repülőgép, illetve repülésbiztonsági szempontból is kedvező. A repülőgép ugyanis ilyenkor eleve emelkedő és nem pedig vízszintes mozgással hagyja el a hajófedélzetet, így ha valami probléma lépne fel, a pilótának több ideje van cselekedni. Wilson állítása szerint 1982-ben a Falkland-szigeteknél is bebizonyosodott, hogy a katapultos elrendezéshez képest durvább tengeri körülmények között is jól használható a sáncos technológia. Az ún. első fázis tesztrepülései további két hétig zajlanak majd, ezt követi majd a második fázis a harmadik negyedévben.

A Royal Navy F-35B típusú repülőgépei a Queen Elizabeth és a Prince of Wales repülőgéphordozókról üzemelhetnek majd a jövőben, előbbiről első alkalommal 2018-ban szállhatnak majd fel.

Galéria: Az F-35B megkezdte a tesztjeit a „síugró sáncon”

aaaa dddddd
Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2025-06-03 09:15:44
A MiG-21-es Fishbedek hosszú évtizedeken át számos ország katonai repülőteréről felszállva védték a légteret. Nem csak a Varsói Szerződés tagállamainak volt alaptípusa, de különböző modifikációik alaposan kivették a részüket a 20. század helyi háborúiban is.
   MÁSOK ÍRTÁK
2025. 06. 23., 09:56
A repülőkiképzés egyik legfontosabb és leginkább költséghatékony eleme a szimulátorok alkalmazása, ugyanis a bonyolult légijárművek irányításának elsajátítása biztonságos környezetben, a földön történik, ahol bármikor újra lehet kezdeni az elrontott repülést.
2025. 06. 20., 09:30
Az MH Kiss József 86. Helikopterdandárnál rendszeres kiképzési repülésekkel tudják biztosítani, hogy minden körülmények között bevethető képességet adjanak.
2025. 06. 18., 10:48
Magyar eszközökkel, magyar légtérben és magyar oktatói gárdával folytatódik a hazai vadászpilóták képzése. A nemzetközileg megnövekedett presztízsű katonai szakma utánpótlásáról és az újonnan beszerzett kiképző gépekről beszélgettek a Spirit FM Katonadolog műsorának legutóbbi adásában.
2025. 06. 17., 12:39
Kiemelt látogatói nap a Saber Guardian 2025 nemzetközi gyakorlaton.

  Legfrissebbek most

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.