2025. 05. 13. kedd
Imola, Szervác
: 405 Ft   : 364 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Részletek az új, magyar fegyvercsalád fejlesztéséről

Részletek az új, magyar fegyvercsalád fejlesztéséről
honvedelem.hu  |  2022. 01. 19., 11:05
Részletek az új, magyar fegyvercsalád fejlesztéséről

A tavalyi kecskeméti Nemzetközi Repülőnap és Haditechnikai Bemutatón jelentették be a hazai kézifegyvergyártás újraindítását. A Gestamen Kutatás Fejlesztés Zrt. száz százalékban magyar fegyvercsaládot fejleszt, a pisztolytól a golyószóróig. Interjú Bozó Gáborral, a cég vezérigazgatójával a fejlesztési folyamatok jelenlegi állásáról.

A kecskeméti repülőnapon igen sokan meglepődtek, amikor bemutatták a hazai fejlesztésű kézifegyverek prototípusait. Hogyan kezdődött az út, amelynek egyik legfontosabb állomása a hazai kézifegyvergyártás újraindításában oroszlánrészt vállaló Gestamen létrejötte volt?

Vissza kell mennünk az időben. A szüleim 1989-ben alapítottak meg Csongrádon egy Diana névre keresztelt iskolát, a mostani Diana Fegyvertechnikai Technikumot. Akkoriban erdő- és vadgazdálkodással kapcsolatos szakképzés folyt az intézményben. Később a testvéremmel, átvettük a stafétabotot, bővítettünk a képzési területen, és elkezdtünk fegyverekkel, fegyveres oktatással is foglalkozni. Nagy hangsúlyt fektettünk a vadászfegyverek gyártásával- és javításával, fegyverműszerészettel, fegyveroptikákkal kapcsolatos képzéseinkre. Kialakítottuk a fegyvergyártó és javító műhelyünket, ahol már alkatrészeket és komplett egyedi fegyvereket is tudtunk gyártani. Így jutottunk el odáig, hogy a Mauser 98 rendszer alapján, egyedi igényeknek megfelelő ismétlőfegyvert is elő tudtunk állítani.

A saját intézményükön kívül hol tudták kamatoztatni képességeiket?

Részt veszünk a fegyveres testületek tagjainak oktatásában, továbbképzésében. Együttműködünk a rendőrséggel, a terrorelhárítással, és természetesen a Magyar Honvédséggel. Speciális képzési rendszerünk miatt a 2010-es években együttműködési megállapodást kötöttünk az Agrárminisztériummal, a Nemzetgazdasági Minisztériummal, a mai Innovációs és Technológiai Minisztérium jogelődjével, valamint a Felsőoktatásért, Innovációért és Szakképzésért Felelős Államtitkársággal, illetve a honvédelmi tárcával.

Aztán elindult a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program…

A kormány által meghirdetett program óriási áttörést hozott. 2017-ben Kiskunfélegyházán megépült a HM Arzenál Elektromechanikai Zrt. fegyvergyára, ahová természetesen megfelelő képesítésű szakemberekre is szükség volt. Ekkor már folyamatos egyeztetést folytattunk a Honvédelmi Minisztériummal és dr. Maróth Gáspár védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztossal. A fegyvergyár dolgozóinak zöme tőlünk, a Diana Fegyvertechnikai Technikumból kerültek jelenlegi munkahelyükre. Segítettünk a toborzásban és belső képzésekkel támogattuk a gyár indulását.

Kiskunfélegyházán jelenleg cseh licenc alapján készítenek kézifegyvereket. Ehhez képest váratlan fordulat volt, amikor új, magyar fegyvercsalád készítését jelentették be.

2019-ben Maróth Gáspár kormánybiztos indította el a projektet, ami azt célozta meg, hogy ezen a területen is kifejlesszen egy erős és megbízható hazai képességet. Mi kaptuk a megbízást a fegyverek kifejlesztésére, ekkor alakult meg a Gestamen Kutatás Fejlesztés Zrt. Az első feladat az volt, hogy egy hatékony csapatot állítsunk össze. Ehhez a hazai szakemberek mellett 10-20 éve külföldön dolgozó mérnököket is hazacsábítottunk.

Mivel lehetett őket hazacsábítani?

Azonnal megértették, hogy ezzel a munkával történelmet írhatunk. Nem szeretnék nagy szavakat használni, de számukra is elég ösztönző erőt jelentett, hogy a közös nemzeti gondolkodás és cél égisze alatt dolgozhatnak egy száz százalékban magyar fegyvercsaládon. Másfelől világossá tettük azt is, hogy a Gestamen nem egyszeri projektcég: az a cél, hogy folyamatosan, a jövőben is prosperáló fejlesztővállalat legyen.

Mik voltak az elvárások a fejlesztési területen?

Az együttműködés alapkövetelménye – pontosan megszabott paraméterek nélkül - az volt, hogy az új fegyvereket Magyarországon, magyar szakemberek fejlesszék ki, és hazai szabadalommal rendelkezzenek. Természetesen meg kell felelnünk a versenyképes piaci elvárások kritériumainak, a gazdaságosságnak, és elsősorban annak, hogy az új fegyverek minden tekintetben fel tudják venni a versenyt más országok termékeivel. Volt még egy nagyon fontos elvárás: a magyar fegyverek nem lehetnek másolatok. Minden fejlesztésnek egyedinek kell lenni – és magyarnak. Azt hiszem, ennek az elvárásnak maximálisan megfeleltünk. Új brandet hozunk létre, amely szándékaink szerint egyre erősebb lesz.

A Kiskunfélegyházán készített kézifegyverekkel látják el a Magyar Honvédség katonáit. Ez azt jelenti, hogy a cseh fegyvereket lecserélik a magyarokra?

A fejlesztési szinten állunk, mire a fegyvereink sorozatgyártásba kerülnek, addigra eltelik még néhány év. A fejlesztés lényege a folyamatosság, ahhoz pedig idő kell. A cseh licenc alapján készülő fegyverek nem jelentik azt, hogy ne épüljön ki mellette egy magyar brand, hiszen a mi fegyvercsaládunknak vannak olyan komplementer elemei, ami a másik oldalon nincs meg. Ilyen például a golyószóró vagy a gránátvető. A cseh fegyverek egyébként nagyon jók, de mégiscsak egy cseh üzlet kiterjesztésének tekinthetjük. A saját brand előnye éppen az, hogy magunknak kezdünk el gyártani, ezzel gazdaságilag is sokkal jobban járunk. Ha szétnézünk Európában, gyakorlatilag mindenhol zajlik a saját fegyverek gyártása, ami még jobban felértékelődik, ha napjaink biztonságpolitikai történéseit figyeljük. Ha saját fejlesztésű fegyverekkel és hazai gyártással rendelkezünk, senkitől nem függünk többé ezen a területen. Ez hihetetlenül nagy előnyt jelent.

Hogy áll a projekt jelenleg? Milyen fegyvereket fejlesztenek?

A jelenleg G9HSP néven futó pisztolyunkra nagyon büszke vagyok. Két fajta elsütési rendszerrel rendelkezik, a strykeres, vagyis az ütőszeg típusú és a kakasos elsütési rendszerrel, melyeket fél perc alatt lehet kicserélni. Ez nemcsak a felhasználhatóság előnyeit növeli, de rentábilisabb gyártást is jelent, hiszen egy gépsoron tudunk kétfajta pisztolyt egyben legyártani, nem beszélve arról, hogy a kettő az egyben pisztollyal gyakorlatilag új kategóriával jelentkezünk a piacon. Van egy géppisztolyunk, egy gépkarabélyunk, egy gránátvetőnk, amit fegyverekre is szerelhetünk, egy golyószórónk, illetve egy csőre szerelhető, sörétes lövések leadására alkalmas kiegészítőnk is. Ezekből már jó néhány prototípusa is elkészült, a pisztolyok jelenleg is tesztelés alatt vannak.

A tesztelés hol zajlik?

Táborfalván, a Magyar Honvédség bázisán. Óriási dolog, hogy szerződést kötöttünk az MH Modernizációs Intézettel. Egy ilyen pisztoly tartóssági tesztelése több ezer lövéssel zajlik, amire nekünk nem lenne kapacitásunk. Három darabot gyártottunk le a prototípus után, ezek kerültek Táborfalvára, ahol a szakértői csapat mindkét elsütési technikával 5000-5000 lövést adott le, és a tartóssági teszteket is elvégezték rajtuk. Maximálisan megfeleltek a követelményeknek.

Nyúzótesztet is végeznek?

Természetesen. Ezt is Táborfalván folytatják a szakemberek. A teszt során azt vizsgálják, hogyan működik a fegyver szélsőséges körülmények között. Ha kell, homokvihart szimulálnak, extrém hideg vagy meleg körülmények közé helyezik. Ha valamin változtatnunk kell, ezek a tesztek kiválóak arra, hogy tökéletesítsük a fegyvert.

Mi a következő lépés?

Dr. Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a Magyar Honvédség parancsnoka jelentést kapott a tesztelés pozitív végeredményéről, ez alapján úgy döntött, hogy csapatpróbán kell tovább vizsgálni a fegyvert. Ez elég nagy kihívás nekünk, hiszen mi prototípust fejlesztünk, most azonban a csapatpróba érdekében 50 darabot kell legyártanunk a pisztolyból. Ezen dolgozunk jelenleg.

Hogy állnak a géppisztollyal és a gépkarabéllyal?

A G9SMG (GESTAMEN 9x19 SubMachine Gun) gyakorlatilag készen van. A tár kompatibilis a pisztolyéval, de nagyobb befogadóképességű tárakat is lehet használni hozzá. A lőtávolsága mintegy kétszerese a pisztolyénak, és természetesen képes a sorozatlövésre. A prototípussal hamarosan elkezdik a tartóssági tesztet.

A G224AR (GESTAMEN 0.224 Assault Rifle) gépkarabély a Magyar Honvédségnél és a NATO-ban rendszeresített kaliberű lőszerrel kiválóan működik. A karabély készen van, de fejlesztése pillanatnyilag kissé háttérbe szorult. Ennek csak az az oka, hogy a honvédelmi miniszterrel, a Magyar Honvédség parancsnokával és a fejlesztésekért felelős kormánybiztossal történt egyeztetésnek megfelelően a golyószóró fejlesztése lett a prioritás.

A G224LMG (GESTAMEN 0.224 Light Machine Gun) munkanevű golyószóró prototípusa két változatban is készen van, az egyik szekrénytárral és csigatárral is működik, a másik tárból vagy hevederből is képes adogatni. Utóbbira helyeztük a hangsúlyt, hamarosan ezt is bemutatjuk Táborfalván.

Milyen piacot lehet megcélozni a termékekkel? A hazai fegyveres szervek nyilván prioritást élveznek, de hogyan tovább?

Az elsődleges célcsoportot természetesen ők jelentik. De fegyvercsaládot nem kizárólagossági alapon fejleszt az ember, hanem azért, hogy ki tudjon vele lépni a nemzetközi piacra is. Annak azonban elsődleges feltétele, hogy a gyártó a saját országában bizonyítson azzal, hogy rendszeresítik a fegyverét. Hiszünk benne, hogy versenyképes termékeket fejlesztünk, amik nemzetközi viszonylatban is kiválóan fognak teljesíteni. Mint említettem, ez nem egyprojektes cég. Komoly innovációs terveink vannak a jövőre nézve is.

Mik az idei év legfontosabb célkitűzései?

Az 50 darab pisztolynak április végére készen kell lennie, hogy elküldhessük csapatpróbára. Utóbbi legalább egy hónapig el fog tartani, utána feldolgozzuk a visszajelzéseket, és ha szükséges, korrekciókat végzünk a fegyveren. Ezután kezdődhet az a végleges technológiai kivitelezés, amely alkalmassá teszi a pisztolyt a sorozatgyártásra. A második nagy feladat a golyószóróval lesz. A prototípus tesztelése már januárban elkezdődik. Az elv ugyanaz, mint a pisztolynál. Ha a prototípus tesztelései rendben lesznek, abból is legyártunk három darabot, ami nem kis körültekintést és időt igényel, hiszen mintegy 150 alkatrészből áll. Mire a tartóssági tesztek elkezdődnek, már az év második felében járunk majd. A gépkarabéllyal is intenzíven foglalkozunk, célunk, hogy még idén tartóssági tesztre tudjuk küldeni. Ha ezeket a célokat 2022-ben teljesíteni tudjuk, elégedett leszek az eredményeinkkel.

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 25., 09:03
Pontosan két évvel ezelőtt bemutatkozó interjút készített Tőrös István dr. Bali Tamás ezredessel, aki akkor vette át az MH Kiss József 86. Helikopterdandár parancsnoki beosztását. Két év után ismét van miről beszélgetniük.
2025. 04. 28., 14:25
India még 2023-ban döntött arról, hogy kiöregedő MiG-29K flottáját a Rafale hajófedélzeti változatával, a Rafale M-mel váltja le. A kormányközi megállapodás aláírására 2025. április 28-án került sor Új-Delhiben, melynek eredményeként India lesz a típus első külföldi üzemeltetője.
2025-05-07 16:45:45
Az Emirates 2025. július 30-tól közvetlen járatot indít Dubaj és a kelet-kínai Hangcsou között, amely naponta közlekedik majd. A világ legnagyobb nemzetközi légitársasága ezzel az ötödik kínai várost kapcsolja hálózatába Peking, Sanghaj, Kanton és Sencsen után.
2025-05-06 11:33:10
A világ egyik vezető nemzetközi légitársasága, az Emirates két éven belül több mint 1 500 új pilótát kíván felvenni, ebből 550 főt már idén. Az ok: az Emirates dinamikusan bővíti útvonal hálózatát és repülőgép flottáját. Jelenleg 14 magyar pilóta repül az Emirates színeiben.
   MÁSOK ÍRTÁK
2025. 05. 12., 14:51
A Pápai SZC Jókai Mór Közgazdasági Technikum és Kollégium Honvéd Kadét programja keretében sok érdekes előadást, programot szerveznek a résztvevőknek.
2025. 05. 12., 13:36
A ballószögi repülőtér szombaton megtelt nézelődőkkel, repülőgépek kedvelőivel. Helyet adott a Minden, ami repülés II. Ballószög rendezvénynek. Több vadászpilóta is érkezett, égen és földön.
2025. 05. 09., 15:10
Közel 1 200 tanuló ismerkedett meg a modern, folyamatosan fejlődő pápai MH 47. Bázisrepülőtérrel és felszereléseivel, valamint az ott szolgáló katonákkal az Iskolák Napján.
2025. 05. 05., 09:20
Napjaink fedélzeti technikusai olyan repülőműszaki képzettséggel és munkatapasztalattal rendelkező szakemberek, akik a H225M megjelenése előtt a rendszerből 2021-ben kivont Mi-8-as és a jelenleg is szolgálatban álló Mi-17-es helikoptereken dolgoztak.

  Legfrissebbek most

Kevés olyan fegyvert ismerünk, mely akkora politikai viharokat kavart volna, mint amilyet a német–svéd fejlesztésű Taurus manőverező robotrepülőgépnek sikerült. A tét: bevethetik-e Ukrajnában vagy marad a Luftwaffe féltve őrzött csodafegyvere?

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.