2025. 03. 26. szerda
Emánuel
: 400 Ft   : 371 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Szolnokon ´´ért földet´´ az első rendszerből kivont MiG-29-es

JETfly  |  2012. 05. 23., 09:39

Van egy mondás, amely szerint minden vég egyben valami újnak a kezdete. A 18-as oldalszámú MiG–29-es vadászgép évekig Magyarország légterének védelmében játszott főszerepet az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázison – a jövőben a Magyar Honvédség repülő-műszaki állománya gyakorlati kiképzésének lesz állandó segítője az MH 86. Szolnok Helikopter Bázison.

A különleges szállítmány május 14-én kora este tette meg utolsó útját Kecskeméttől Szolnokig, amely a korábban megszokott néhány percnél kicsit hosszabb ideig tartott. Ez a típus aktív korában méltán volt népszerü, és még így, „szárnyaszegetten” (a szállítás miatt szétszerelve) is tud érdekességgel szolgálni.

Magyarországon ugyanis most először került sor MiG–29-es repülőgép közúti szállítására. Ehhez különleges konzolokra volt szükség, melyeket a kecskeméti Légijármü-javító Üzem tervezett és gyártatott le. Kecskeméten a hangár állománya három nap alatt hozta szállítható állapotba a vasmadarat, és mintegy öt napra lesz szükségük az újbóli összeszereléshez. A szolnoki kollégáik érdeklődve figyelték a munkájukat. Földvári Zoltán őrnagy, az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis Repülőmüszaki Oktatásbiztosító Központ megbízott parancsnokhelyettese elmondta: az új eszköz érkezése mindenki számára nagy öröm, aki oktatóként, kiszolgálóként, honvédtiszt-jelöltként vagy altisztjelöltként részt vesz a repülő-müszaki képzésben. A rendszerből kivont technikai eszközökre nagyon szigorú szabályok vonatkoznak, de mostanra sikerült a több száz repült órát követően leselejtezett gépet minden szempontból oktatási célokra alkalmazható állapotba hozni.

MiG-29 Szolnokon

Ebben az esetben ez azt jelenti, hogy a repülő rendszerüzemképes: a hajtómü kivételével az összes rendszer – elektromos müszer-, oxigén-, rádió-, sárkány-, valamint a fegyverrendszerek – müködése, üzemben tartása és javítása tanulmányozható, illetve a gyakorlatban elsajátítható rajta. Ráadásul az összes lehetséges fegyverzetfüggesztési konfiguráció szerelésének gyakorlásához adottak a technikai feltételek.

MiG-29 Szolnokon

A müszaki képzés alapja még mindig a MiG–21 repülőgép lesz, de immár lehetővé válik olyan, más országokban ma is rendszerben lévő technika – többek között kompozit szerkezeti anyagok, kormányszervek, hajtómüvezérlés, infra célbefogó berendezések, nagy teljesítményü lokátor – oktatása is, amely átmenetet képez a régebbi eszközök és a ma alkalmazott legmodernebb technika között. A közeljövőben a szolnoki oktatói állomány legfontosabb feladata a típusra vonatkozó ismeretek megszerzése, illetve felfrissítése lesz. A képzés szolnoki feltételrendszerét gazdagító új eszközt a bázis családi napján statikus bemutató keretében a bázis állománya és családtagjaik is testközelből megismerhetik, szeptembertől pedig – amennyiben minden a tervek szerint alakul – a Nemzeti Közszolgálati Egyetem és az Altiszti Akadémia oktatóinak felügyelete mellett a repülő-müszaki tisztjelöltek és altisztjelöltek is birtokba vehetik.

Fotók: Mészáros János (Új Néplap/MTI)

 

MiG-29 Szolnokon

 

 

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 02. 25., 11:36
Február 24-től elindult az Ifjúsági Pilóta Program (IPP) 2025-ös jelentkezési időszaka, amely országos lefedettséggel kínál lehetőséget a repülés iránt érdeklődő fiatalok számára. A program célja, hogy a 14–18 éves korosztály számára biztosítson egy átfogó, több lépcsős képzési rendszert, amelynek során a résztvevők vitorlázórepülő-képzésben vehetnek részt.
2025. 02. 25., 08:45
Hozott is változást meg nem is a sokáig várt-követelt Lockheed Martin F-16AM/BM Fighting Falconok megjelenése Ukrajna felett. A sajtócikkek és a politikusok nyilatkozatai a végletekig felkorbácsolták a várakozásokat - ehhez képest persze csalódást okoz az eddig nyilvános forrásokból ismerhető eredmény.
   MÁSOK ÍRTÁK
2025. 03. 21., 14:24

(Forgó)szárnyas életmentő

Beszélgetés Dajka Attila őrnaggyal, az MH Kiss József 86. Helikopterdandár helikoptervezetőjével.
2025. 03. 19., 09:32
Ez a bejegyzés az előző folytatásának is tekinthető, de nem az SH-3 Sea Kingről, mint típusról, és nem is a pilótákról lesz szó, hanem azokról, akik hátul, a tehertérben dolgoztak.
2025. 03. 18., 15:11
Elindult a Magyar Honvédség „Embert a vasra!” toborzókampányának következő fázisa.
2025. 03. 17., 12:09
A TV2 katonai sport-realityjének számtalan kihívása után egy újabb kaland várt A Kiképzés győzteseire, ugyanis a döntőt nyerő Kinizsi raj tagjainak egyik jutalma egy Gripen repülés volt.

  Legfrissebbek most

2006. március 21-én nagyszabású eseményre, a Magyar Légierő első öt JAS 39 Gripenjének (3 C és 2 D változat) érkezésére várták a sajtó képviselőit a Kecskeméti Repülőbázison. A repülőgépeket a Magyar Légierő négy, illetve a Svéd Légierő három hajózója repülte hazánkba. A kétórás út a Svéd Védelmi Beszerzések Hivatalának linköpingi területéről indult.  

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.