2024. 09. 12. csütörtök
Mária
: 397 Ft   : 359 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Világritkaságokkal gyarapodott a szolnoki repülőmúzeum

JETfly  |  2012. 04. 02., 11:12

A téli szünet után április elsején ismét megnyílt a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum Szolnoki Repüléstörténeti Kiállítóhelye. Az idei év első látogatóit Lamos Imre dandártábornok, az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis parancsnoka köszöntötte. Közép-Európa egyik legnagyobb katonai repüléstörténettel foglalkozó létesítménye három újonnan beszerzett gépritkasággal várja a repülés szerelmeseit.

Ismét látogatható a szolnoki repüléstörténeti kiállítóhely. A múzeum tavaszi megnyitójára – április 1-jén, vasárnap – eljött többek közt dr. Kállai Mária, a város alpolgármestere, dr. Csoór György, a Jász-Nagykun-Szolnok megyei közgyülés alelnöke, valamint dr. Ravasz István alezredes, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum múzeumi titkára is.

A huszonkétezer négyzetméter alapterületü múzeum alapításának körülményeiről, a gyüjtemény folyamatos bővítésének kulisszatitkairól és lehetőségeiről Nagy András nyugállományú alezredes, a repüléstörténeti szakgyüjtemény vezetője tájékoztatta a jelenlévőket, majd a meghívott vendégeket és a hideg, szeles idővel dacoló érdeklődőket avatott szakemberek kalauzolták végig az ország legnagyobb szabadtéri repülőgép-kiállításán: a „tárlatvezetők” Lente Zoltán százados, a repülőmúzeumot üzemeltető csoport parancsnoka és munkatársa, Magó Károly zászlós voltak.

Világritkaságokkal gyarapodott a szolnoki repülőmúzeum

Sándor-Singer Éva, a repülőmúzeum sajtóreferense elmondta: az elmúlt hónapokban három repülőgép-ritkasággal gyarapodott a helikopterbázis által üzemeltetett múzeum. Ezek közül az egyik Kvasz András gépének replikája, amely az aviatika hőskorába repíti vissza a látogatókat. A békéscsabai származású pilóta 1910-ben készítette el saját gépét, a Kvasz–I-et. 1911-ben a Rákosmező felett végzett körrepüléssel megnyerte a Sacellary György országgyülési képviselő által kitüzött 500 koronás díjat, majd az ország 70 településén végzett bemutatórepüléssel népszerüsítette a magyar aviatikát.

Szolnokon is tartott bemutatót a szandai réten 1911. november 26-án: ettől a felszállástól számítják a szolnoki repülés történetét. A történelmi gép másolatát négyévnyi munkával Révy László készítette el – a Honvédelmi Minisztérium támogatásával került a múzeumba.

Ugyancsak áprilistól láthatják először az érdeklődők a „Denevér”-t, vagyis azt a magyar tervezésü, pilóta nélküli repülőt, amelyet a Haditechnikai Intézet ajánlott fel ősszel a kiállítóhelynek. Tervezőjét, Vég Pál mérnököt a honvédség bízta meg a ‘90-es évek elején azzal, hogy egy katonai célú, felderítésre alkalmas pilóta nélküli gépet készítsen, ám a megrendelés végül elmaradt. Egyetlen példány létezik csak belőle, amely novemberben került Szolnokra.

Világritkaságokkal gyarapodott a szolnoki repülőmúzeum

Ősszel egy Jak–11-es szovjet vadász- és kiképző repülőgép is érkezett a múzeumba. Ezt a típust a Jak–3-as nyomán fejlesztették ki, első repülését 1945-ben teljesítette, majd 1946-ban állt szolgálatba. A Magyar Néphadseregben 1950-ben rendszeresítették, kiképzőrepülőként alkalmazták. Összesen 64 darab került Magyarországra, az utolsó 19 gép már Csehszlovákiából érkezett, a típust 1960-ban vonták ki a rendszerből. Csupán két Jak–11-es maradt meg, amelyek közül az egyik külföldre került.

A Szolnokon látható gépet az utóbbi ötven évben több helyszínen állították ki, Kecelen például szabadtéren. Az időjárás megviselte a gép sárkányszerkezetét, a repülőmúzeum munkatársai az elmúlt néhány hónap alatt azonban újjávarázsolták, pótolták a pilótafülke hiányzó müszereit, bekötötték a kormányrudazatokat, a huzalokat, kicserélték a rossz állapotban lévő plexit, pótolták a festést és lepolírozták.

Mindhárom régi-új gép egyetlen példány az országban – a Kvasz-replika és a „Denevér” pedig egyedi tervezésüek, így az egész világon nincs párjuk.

A HM HIM Szolnoki Repüléstörténeti Kiállítóhelye április 1-től október 31-ig hétfő kivételével mindennap várja a látogatókat. A nyitva tartás változatlan: keddtől csütörtökig: 9–15 óra között; pénteken 9–13 óra között, míg szombaton és vasárnap 10–16 óra között várják az érdeklődőket.

Világritkaságokkal gyarapodott a szolnoki repülőmúzeum

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 08. 21., 09:00
A Magyar Légierőn belül jelentős fejlesztések zajlanak, néhány év alatt minőségben és mennyiségben egyaránt komoly technika érkezett be és a folyamat még nem ért véget. Ezek üzemeltetéséhez természetesen rengeteg, magasan képzett fiatalra is szükség van.
2024. 08. 13., 09:10
Az Egyesült Királyság és a kontinentális Európa között húzódó Csatorna, azaz a La Manche nem csupán természetes védvonalként működött a második világháború első napjától, hanem halálos csapdaként is.
2024. 07. 30., 09:00
Bár napjainkban a szerepe már jelentősen csökken, a Panavia program során kifejlesztett repülőgép még mindig első vonalbeli csapásmérőnek számít. A prototípus fél évszázaddal ezelőtt emelkedett először a levegőbe.
2024-09-10 16:39:21
Az olimpiai után a paralimpiai csapat is a Wizz Air repülőgépének fedélzetén érkezett haza Párizsból, a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren hétfőn fél öt előtt nem sokkal landolt az aranygép, amely az olimpiai és paralimpia sportolók tiszteletére kapott egyedi fényezést.
2024-08-28 10:30:49
Megérkezett a KLM amszterdami bázisára a holland királyi légitársaság első Airbus A321neo típusú repülőgépe. A keskenytörzsű, főként európai járatokat teljesítő repülőgép a legújabb technológiát képviseli, alacsonyabb fogyasztású és károsanyag-kibocsátású, mint az eddigi repülőgépek.
2024-08-26 13:42:43
Az olimpikonok után, augusztus 28. és szeptember 8. között a paralimpikonoké lesz a főszerep Párizsban, ahol 39 magyar sportoló képviseli hazánkat 13 sportágban. Őket a Wizz Air menetrend szerinti járatával, a Team Hungary dizájnt viselő repülőgéppel repíti a francia fővárosba augusztus 25-én és 26-án, majd a játékok után vissza Budapestre.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 09. 12., 10:23
Az MH Kiss József 86. Helikopterdandárnál három héten át Mi-17 szimulátoros képzést tartanak Bulgáriából heti váltásokban érkező pilóták számára. A cél, hogy fenntartsák és fejlesszék a bolgár helikopteres személyzetek repüléstechnikai képességeit, valamint gyakorolják a kényszerhelyzeti eljárások kezelését.
2024. 09. 11., 10:15
2004. július 8-án utoljára volt hangos a szentkirályszabadjai légtér a helikopterek jellegzetes zajától.
2024. 09. 10., 10:30
„A mai nap a szórakozásé” – szólt az MH 47. Bázisrepülőtér családi napjának mottója, ahol a látogatókat valóban sokszínű program fogadta a pápai alakulat bázisán.
2024. 09. 04., 10:14
A tegnapi napon a megszokott helyszínen, a Gyöngyös melletti pipishegyi repülőtéren kezdetét vette a Magyar Honvédség hagyományos őszi kutató-mentő gyakorlata, az Air Wolf Hunting.

  Legfrissebbek most

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.