HM Hadtörténeti Intézet- és Múzeum (HIM) szolnoki repüléstörténeti emlékhelye újonnan létesült kiállítócsarnokkal bővült. A létesítmény ünnepélyes átadására március 31-én csütörtökön került sor, melyen megjelent és beszédet mondott dr. Kovács Vilmos ezredes, a HM HIM megbízott főigazgatója, valamint Lamos Imre dandártábornok, a létesítményt üzemeltető katonai szervezet, az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis parancsnoka.
A helyőrségben települt katona szervezetek parancsnokai, a bázis vezető állománya, valamint a meghívott vendégek előtt Kovács Vilmos azt hangsúlyozta, hogy az ezen a kiállítóhelyen dolgozók a magyar repüléstörténet szakavatott emberei közé tartoznak, akik nemcsak nagy szakértelemmel, nemcsak tudományos igényü feladatokat hajtanak végre, hanem a manuális munkában, a restaurálásban, azoknak a repülőgépeknek, motoroknak, alkatrészeknek a felújításában is közremüködtek, amelyek ebben a környezetben is láthatók. Mindezek csak a segítségükkel őrizhetők meg az utókor számára. A kiállítóhely a helikopterbázis üzemeltetésében, a múzeum tudományos igényü vezetésével, illetve a honvédség támogatásával kitünően müködő intézmény. Az új, 540 négyzetméteres csarnok egyike azon kevés létesítményeknek, amely a hagyományőrzés színterei, ezért az az összefogás, amely ezt létrehozta, példaértékü lehet a Magyar Honvédségben. Az ünnepi gondolatokat követően dr. Kovács Vilmos ezredes és Lamos Imre dandártábornok, a nemzetiszínü szalag közös átvágásával adta át az új kiállítóhelyet rendeltetésszerü használatára.
Az április elsejétől a nagyközönség által is megtekinthető csarnokban négy olyan repülőgép látható, amely közül az egyik (Bf-108) új szerzemény, kettő (Jak-12R, Jak-18) tizenhét évig raktárban várta a bemutatkozási lehetőséget, a negyedik (Po-2) korábban már látható volt ugyan, de most részleges felújítás után állították ismét ki. A Messerschmitt Bf-108 Tájfun futárrepülőgépből a kiállított darab az egyetlen példány az országban. Ugyanez mondható el a Jakovlev Jak-12R többcélú repülőgépről is, de a Jakovlev Jak-18-as oktató repülőgépből is csak kettő darab, a Polikarpov Po-2-es többcélú repülőgépből is csak három darab található Magyarországon. Az új hangárban ezen kívül még bemutatásra kerülnek korabeli repülőgép motorok és a katonai repülésről szóló tablók is.
Az új csarnok széles társadalmi összefogás eredményeként épülhetett fel, amelyben részt vettek állami intézmények, magáncégek, társadalmi szervezetek és a repülőgépek iránt rajongó magánszemélyek is.
A szolnoki repüléstörténeti kiállítóhely Magyarország legnagyobb szabadtéri repülő-kiállítása, mely jelenleg 49 darab különböző repülőeszközt, és számos a repüléshez kapcsolódó relikviát mutat be. A múzeum igazi különlegessége a második világháború során Magyarország fölött lelőtt, lezuhant repülőgépek roncsmaradványait bemutató kiállítás. Az évi több mint húszezer vendéget fogadó kiállítóhely csarnoka, mint új látványosság, remélhetőleg nagy népszerüségnek fog örvendeni a látogatók körében.
Újabb mérföldkövet jelentő esemény a Magyar Légierőnél: 2024. szeptember 5-én, csütörtökön, megérkezett végleges állomáshelyére, az MH. vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandárhoz, a Magyar Légierő első KC-390-es szállító repülőgépe. Helyszíni beszámolónk!
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.