Lengyelország védelmi minisztériuma a napokban jelentette be, hogy indul a lengyel pilóták képzése az M-346 Master (lengyel megnevezéssel "Bielik") kiképző repülőgépeken, a lengyel oktatópilóták már teljesítették első repüléseiket az új típuson.
Elsőként Miroslaw Kopeć százados emelkedett a levegőbe az M-346-ossal, a kétfős személyzet másik tagja egy olasz oktatópilóta volt. A pilótaképzés helyszíne a kiképzőgépeknek otthont adó deblini légibázis, a képzésért a 4. Kiképző Ezred felel. Mérföldkő ez a Lengyel Légierő életében, hiszen egy új, modern típussal történhet már a képzés, melytől a folyamat 30-40%-os felgyorsulását várják el.
Szintén friss hír a lengyel M-346-osok kapcsán, hogy hamarosan bővülhet a flotta, hiszen további 4+4 gépes beszerzést terveznek. A közeljövőben aláírandó szerződés szerint, a kiképzőgépeket 2021/2022-ben vehetné át Lengyelország, melyek szintén a deblini kiképzőbázisra kerülnének. A lépés logikus, hiszen a Lengyel Légierő kiöregedő TS-11 Iskra flottáját váltja le a modern kiképzőgépekkel, kiegészítve ezzel a korábban megrendelt nyolc példányt. A megfelelő utód kiválasztásával és rendszerbe állításával nem vártak az Iskrák nyugdíjazásáig, a típusváltásról időben döntés született, így a gépek gyártása és leszállítása is - igaz kis csúszással - megfelelő ütemben zajlott. Az első két Master (7702, 7703) már 2016. november 14-én megérkezett Deblinbe.
Lengyelország még 2013 februárjában döntött az olasz kiképzőgép mellett: 8 példányt rendeltek (4 gépes opcióval) a hozzájuk tartozó teljes logisztikai háttérrel, szimulátorokkal és kiképzéssel. Az első, lengyel részre elkészült Master berepülési programját 2016 júliusában kezdték meg. Tervek szerint, Deblinben egy nemzetközi pilótaképző programot is indítanának a jövőben.
Sok új fotó látott napvilágot a közelmúltban a lengyel M-346-osokról, melyeket a JETfly Facebook oldalán tekinthetnek meg.
Forrás: http://defence-blog.com
2024. szeptember 30 - október 11. között Görögország volt a házigazdája a NATO legnagyobb idei hadgyakorlatának. A hazai szuperszonikusokon kívül 11 légierő gépei érkeztek a mediterrán légtérbe - brit, kanadai, francia, svéd, magyar, lengyel, román, spanyol, olasz, portugál, és amerikai felségjellel -, hogy bebizonyítsák: a szövetség haderőnemeinek sikeres együttműködésével készen állnak egy lehetséges támadás elhárítására.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.