2025. 06. 24. kedd
Iván
: 404 Ft   : 352 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Újabb Spartannal bővült Románia légiereje

JETfly  |  2013. 10. 14., 16:28

Románia még 2007-ben írta alá az olasz Alenia Aeronautica céggel azt a közel 220 millió eurós szerződést, melyben hét példányt rendeltek a C-27J Spartan típusú, közepes katonai teherszállító repülőgépből, ésszerű lépésként a kiöregedő An-26-osok leváltására. A többféle feladatkörben bevethető Spartan hatodik példányát ünnepélyes keretek között, 2013. október 10-én, csütörtökön adták át a Román Légierő részére, Mircea Dusa honvédelmi miniszter jelenlétében. 

A védelmi miniszter a jeles esemény kapcsán elmondta, hogy nem volt zökkenőmentes a program, hiszen 2012-ben bizonytalanná vált, hogy leszállítja-e a gyártó Románia részére, az egészségügyi berendezésekkel felszerelt hatodik, illetve a tüzoltásra is alkalmas hetedik példányt. A 216 millió euró értékü programból Románia eddig 119 milliót rendezett, viszont a védelmi miniszter unszolására - a szállító repülőgép flotta megújítását előtérbe helyezve - sikerült a kormánynak úgy alakítani a költségvetést, hogy a most átadott hatodik, illetve a várhatóan 2013 végén/2014 elején érkező utolsó példány beszerzése is megvalósul. Dusa beszédében hangsúlyozta a Spartanok többfeladatúságát, illetve kiemelte, hogy a hagyományos szállítási feladatok mellett, a repülőgépek alkalmazhatóak többek között MEDEVAC és SAR feladatkörökben is. 

A Román Légierő még 2010 áprilisában vette át az első két C-27J Spartan típusú, közepes katonai szállítógépet, az azóta eltelt években a kibővült flotta különböző feladatok során több mint 2 000 repült órát gyüjtött össze. A román és az olasz fél által 2007-ben aláírt szerződés a Spartanok leszállítása mellett magába foglalta a pótalkatrészek biztosítását is. Románia költ szállító repülőgép flottájára, hiszen a kiöregedő An-26-osokat a modern C-27J-vel váltja fel, míg a korábban beszerzett 5 darab Lockheed Martin C-130B/H-t az izraeli Elbit Systems cég modernizálja, helyi cégek közremüködésével. Az erről szóló szerződés még 2011 tavaszán került aláírásra. 

Román Hercules

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2025-06-20 07:00:00
Kellemes nyári hétvégére készült mindenki. Tervezgettük mivel is teljenek az elkövetkező napok. Volt, aki a strandolást favorizálta, más egy közös focimeccs nézésre invitálta barátait és páran a borutcában szerettek volna bort kóstolni. Már előre éreztük a finom vörös bor izét, mikor csörgött a telefon. A telefon most nem a jó barát szerepét játszotta. Rossz hírt közölt. Fehérgyarmat közelében lezuhant a Magyar Honvédség L-39 Albatros típusú repülőgépe és a fedélzetén repülők életüket vesztették. A gondolatban kortyolt bor íze rögtön megkeseredett és az eltávozott pilótákra, barátokra, Janicsek Andrásra és Ignácz Zoltánra gondoltunk.
   MÁSOK ÍRTÁK
2025. 06. 23., 09:56
A repülőkiképzés egyik legfontosabb és leginkább költséghatékony eleme a szimulátorok alkalmazása, ugyanis a bonyolult légijárművek irányításának elsajátítása biztonságos környezetben, a földön történik, ahol bármikor újra lehet kezdeni az elrontott repülést.
2025. 06. 20., 09:30
Az MH Kiss József 86. Helikopterdandárnál rendszeres kiképzési repülésekkel tudják biztosítani, hogy minden körülmények között bevethető képességet adjanak.
2025. 06. 18., 10:48
Magyar eszközökkel, magyar légtérben és magyar oktatói gárdával folytatódik a hazai vadászpilóták képzése. A nemzetközileg megnövekedett presztízsű katonai szakma utánpótlásáról és az újonnan beszerzett kiképző gépekről beszélgettek a Spirit FM Katonadolog műsorának legutóbbi adásában.
2025. 06. 17., 12:39
Kiemelt látogatói nap a Saber Guardian 2025 nemzetközi gyakorlaton.

  Legfrissebbek most

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.