2025. 06. 24. kedd
Iván
: 404 Ft   : 352 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

40 éve szolgálatban a finn Hawkok

40 éve szolgálatban a finn Hawkok
JETfly  |  2020. 12. 21., 13:31
40 éve szolgálatban a finn Hawkok

2020. december 16-án különleges eseményre került sor a Finn Légierő Akadémiáján, Tikkakoskiban, ahol a Hawk kiképző repülőgép szolgálatban állásának 40. évfordulóját ünnepelték, melyhez kötődően egy különleges, kék-fehér festésű gépet is bemutattak.

A finn gépek története egészen pontosan 1977 decemberében kezdődött, ekkor írták alá a British Aerospace-szel az 50 darab Hawk Mk 51 típusú repülőgép megrendeléséről szóló szerződést. Az első 4 gép még az Egyesült Királyságban készült, a maradék 46-ot viszont a finnek már helyben szerelték össze. Az első, HW-302 oldalszámú gép 1980. december 16-án érkezett meg az Egyesült Királyságból, fedélzetén Paavo Janhunen őrnaggyal és Keijo Koko mérnökkel.

A következő mérföldkő 1990-ben jött el, amikor úgy döntöttek, hogy hét új Mk 51A repülőgéppel bővítik a meglévő flottát, melyek közül az első példány 1993 októberében érkezett meg a skandináv országba. Harmadik alkalommal 2007-ben vásároltak be a típusból, amikor is 18 darab használt, Mk 66 változatú példány érkezett Svájcból, mindössze két új gép árából.

Az évek folyamán több példányt is elveszítettek balesetben (legutóbb 2013-ban ütközött össze két gép), jelenleg 32 modernizált gép alkotja a finn Hawk flottát, melyből 16 darab az Mk 66, 7 darab az Mk 51A, 9 darab pedig az Mk 51 változatba tartozik, utóbbiból került ki az ünnepi festést megkapó, HW-340 oldalszámú gép is.

A gépek korszerűsítését a hazai Patria cég végezte, mely során a régi analóg műszereket többfunkciós kijelzők váltották fel, továbbá a repülési tevékenységeket rögzítő berendezések kerültek beépítésre. Újabban a gépek adatátviteli rendszere is megújult, amely már lehetővé teszi, hogy valós időben osszanak meg adatokat a földi szimulátor berendezésekkel, így a pilóták a „Live, Virtual & Constructive” (LVC) névre hallgató környezetben, a legkorszerűbb módon teljesíthetik a kiképzésüket.

Célegyeneséhez érkezik a finn Hornetek leváltására indított HX vadászgép tender, ugyanis megkezdődött a szóba jöhető típusok tesztelése Finnországban, a Pirkkala légibázison. Mutatjuk a tervezett menetrendet.
bővebben ...

A tervek szerint a Hawkok 2030-ig szolgálatban maradhatnak, ezzel a Finn Légierő leghosszabb szolgálatban álló típusai lesznek. A légierő összes jelenlegi Hornet pilótája ezen a típuson kezdte karrierjét, de már a Hornet előtt szolgálatban álló Drakenek és MiG-21-esek pilótái közül is sokan repülték a Hawk típust. Amennyiben a Hornetek leváltása is megtörténik, úgy várhatóan a jövőbeli típus pilótáinak kiképzésében is nagy szerepet fognak vállalni a Hawkok, amelyre még így egy további modernizációs kör is várhat, hogy a műszerezettsége megfelelő legyen az új típus követelményeinek.

További fotókért kattintson a Finn Légierő Facebook oldalára!

Forrás: https://www.blogbeforeflight.net/

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2025-06-20 07:00:00
Kellemes nyári hétvégére készült mindenki. Tervezgettük mivel is teljenek az elkövetkező napok. Volt, aki a strandolást favorizálta, más egy közös focimeccs nézésre invitálta barátait és páran a borutcában szerettek volna bort kóstolni. Már előre éreztük a finom vörös bor izét, mikor csörgött a telefon. A telefon most nem a jó barát szerepét játszotta. Rossz hírt közölt. Fehérgyarmat közelében lezuhant a Magyar Honvédség L-39 Albatros típusú repülőgépe és a fedélzetén repülők életüket vesztették. A gondolatban kortyolt bor íze rögtön megkeseredett és az eltávozott pilótákra, barátokra, Janicsek Andrásra és Ignácz Zoltánra gondoltunk.
   MÁSOK ÍRTÁK
2025. 06. 23., 09:56
A repülőkiképzés egyik legfontosabb és leginkább költséghatékony eleme a szimulátorok alkalmazása, ugyanis a bonyolult légijárművek irányításának elsajátítása biztonságos környezetben, a földön történik, ahol bármikor újra lehet kezdeni az elrontott repülést.
2025. 06. 20., 09:30
Az MH Kiss József 86. Helikopterdandárnál rendszeres kiképzési repülésekkel tudják biztosítani, hogy minden körülmények között bevethető képességet adjanak.
2025. 06. 18., 10:48
Magyar eszközökkel, magyar légtérben és magyar oktatói gárdával folytatódik a hazai vadászpilóták képzése. A nemzetközileg megnövekedett presztízsű katonai szakma utánpótlásáról és az újonnan beszerzett kiképző gépekről beszélgettek a Spirit FM Katonadolog műsorának legutóbbi adásában.
2025. 06. 17., 12:39
Kiemelt látogatói nap a Saber Guardian 2025 nemzetközi gyakorlaton.

  Legfrissebbek most

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.