Az Indiai Légierőnek nagy szüksége van egy közepes kiképző, sugárhajtású repülőgépre (Intermediate Jet Trainer – IJT) – a hazai Hindustan Aeronautics (HAL) ugyanis 1997 óta fejleszti a saját prototípusát, de még mindig nem értek a végére. A közelmúltban újabb típus beszerzése merült fel, a légierő ugyanis a Textron’s AirLand által gyártott Scorpion könnyű támadó és felderítő repülőgép (Intelligence, Surveillance and Reconnaissance - ISR) iránt érdeklődik.
Az 1997 óta fejlesztett, de soha el nem készülő hazai repülőgép helyett szeretnék az IAF szakemberei a Textron ISR-jét megszerezni, kiképzési célokra. Az indiai miniszterelnök, Narendra Modi közelgő amerikai látogatásán (szeptember 22-28. között) várhatóan ez a kérdés is szerepelni fog, annál is inkább, mert a Boeing céggel tető alá hozandó szerződésben az ISR-eken kívül még szó lesz 22 db AH-64E Apache és 15 db CH-47F Chinook helikopter vásárlásáról is, egyéb fegyverzeti eszközök mellett.
Hivatalos értesülések szerint a Barack Obamával tervezett szeptember 28-i találkozón szó lesz a Védelmi Kereskedelmi és Technológiai Kezdeményezés eddigi eredményeiről - arról a kétoldalú megállapodásról is, melynek égisze alatt az indiai fél csúcskategóriás technológiát kaphat. Ilyen pl. a közös fejlesztésü és gyártású RQ-11 Raven UAV, illetve az Indiai Légierő 11 db C-130J-30 szállítógépére fejlesztett ISR modul.
A 2015-ben létrehozott, repülőgép-hajtómü fejlesztéssel és elektromágneses hajófedélzeti indítóberendezés (EMALS) kifejlesztésével megbízott mérnöki munkacsoport eddigi eredményei is nagy valószínüséggel szerepelni fognak az elnöki találkozó napirendjén.
A Hindustan Aeronautics által vállalt szállítási határidő a hazai fejlesztésü IJT-re az idei év volt, azonban a tesztperiódusnak sem értek még a végére – az eddigi eredmények pedig messze elmaradnak a várakozástól.
Az IJT-t a nagysebességü repülőgépvezető-képzés második szakaszában kívánják alkalmazni, az alap kiképzőgépen megfelelt pilótajelöltek sugárhajtású típusra történő átképzésére, amit később a légiharc-kiképzés követne.
Az USA védelmi minisztere, Ashton Carter ez évi látogatása során aláírták azt a 10 évre szóló védelmi együttmüködési keretmegállapodást, melynek része a Védelmi Kereskedelmi és Technológiai Kezdeményezés – ennek keretében a két ország közösen fejleszt és gyárt haditechnikai berendezéseket az indiai haderőknek.
Az USA idén júniusban kínálta fel a Textron AirLand Scorpion repülőgépét. Az előzetes kalkulációk szerint a repülőgép ára 20 millió US dollár alatt lesz, az üzemeltetési költsége pedig 3000 dollár/repült óra. Az amerikai cég az elkövetkező években 2 000 darabos külföldi megrendelésre számít.
Nagyszabású, átfogó gyakorlatot hajtott végre nemzetközi részvétellel a Különleges Műveleti Légi Osztag a Zala vármegyei Sármelléken található Hévíz-Balaton Repülőtéren.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.