2020. július 29-én érkezett meg az első öt Rafale vadászbombázó India Ambala légibázisára: az ötgépes kötelék július 27-én indult útnak a Dassault Merignac-i üzemének területéről.
Az első öt gépet (3 db együléses, 2 db kétüléses) már indiai pilóták repülték át Indiába, útjuk során a Francia Légierő A330MRTT többfeladatú légi utántöltő és szállító repülőgépe is kísérte őket, köztes megállóként az Egyesült Arab Emirátusok Al Dhaifra bázisán szálltak le. Az Indiába érkező Rafale-okat két Szu-30MKI fogadta, mint ahogy azt az alábbi videóban is láthatják Olvasóink.
A koronavírus miatt a Dassault Bordeaux-i gyárában is leállt a termelés márciusban, a tesztelés, illetve az Indiai Légierő pilótáinak és műszaki szakembereinek átképzése is szünetelt, a francia telephelyen a korlátozások feloldását követően májusban indult be újra az élet.
A Rafale-szerződést még 2016. szeptember 26-án kötötte meg az indiai Védelmi Minisztérium a Dassault Aviation céggel, miután kútba esett a 126 harci repülőgép beszerzésére kiírt, sok éven át húzódó MMRCA tender. A 36 darabos kontingensből 28 egy- és 8 darab kétüléses oktató verzió (helyi jelöléssel EH és DH), a vételáruk pedig eléri a 8,5 milliárd dollárt. Tavaly október 8-án ünnepélyesen adták át az első elkészült repülőgépet Franciaországban. Az első 18 darab Rafale az Ambala légibázison állomásozó 17. "Golden Arrows" repülőszázad állományába fog kerülni. A Francia Légierő, Haditengerészet, illetve Egyiptom és Katar után India a Rafale következő üzemeltetője.
Forrás: https://www.flightglobal.com/
Soha nem mértek még akkora forgalmat Magyarország légterében, mint 2024-ben. A HungaroControl Zrt. szakembereinek az év során összesen 1 143 937 repülőgépet kellett irányítania, közel 6 százalékkal túlszárnyalva az ugyancsak rekordévnek számító 2023-as esztendőt.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.