A korábban felmerült, közös cseh-szlovák vadászrepülőszázad megalakulása nagyon úgy néz ki, hogy nem tud megvalósulni, mivel a szlovák fél részéről nem áll rendelkezésre megfelelő forrás.
A tervek szerint a század összesen 22 darab JAS-39 Gripen repülőgéppel rendelkezett volna, amelyből 14-et a már meglévő cseh állomány, 8-at pedig a szlovákok által beszerzett repülőgépek tettek volna ki. A század vezetése és a repülőgépek alapvetően a csehországi Čáslavban települtek volna, még a szlovákiai Sliac egy kihelyezett állomány otthona lett volna.
Az eredeti tervek szerint az együttműködés sok szempontból kedvezőbb lett volna (gyorsabb pilótaképzés, üzemeltetési költségek csökkentése, logisztikai előnyök stb.), azonban a közelmúltban Szlovákia kilenc Black Hawk helikoptert, két-két C-27J Spartan, illetve L-410 teherszállító repülőgépet szerzett be, így jelenleg nem engedhetik meg maguknak új vadászrepülőgépek vásárlását. Ennek következtében most a jelenlegi MiG-29-es típus 8 üzemképes példányának üzemidő hosszabbítása és további üzemeltetése felé fordultak.
A védelmi minisztérium szóvivője szerint korábban három lehetséges megoldás került szóba: a Gripenek lízingje, a MiG-ek további üzemeltetése a jövőben, illetve a NATO felkérése a légtérvédelemre átmeneti megoldásként. Ebből az első opció meghiúsulni látszik, a harmadikat pedig nyilvánvalóan nem szívesen lépnék meg, legfeljebb végszükség esetén. A hírek szerint a csehek egyébként felajánlották, hogy szükség esetén három hónapig négy géppel kisegítésképpen át tudják vállalni a szlovák légtér védelmét, a NATO hivatalos felkérése nélkül is. Előzetes kalkulációk szerint ez óránként mintegy egymillió cseh koronába kerülne, melyet természetesen a szlovák fél fizetne.
Októberben Pozsony felvette a kapcsolatot az orosz RSzK MiG-gel, amellyel a jelenleg érvényben lévő, üzemeltetésre vonatkozó szerződésük jövőre lejár. Ez szintén megerősíti azt, hogy a Gripenek beszerzésére vonatkozó tárgyalások minden bizonnyal zátonyra futottak. Végleges döntés azonban még nincs, és valószínűleg nem is lesz a 2016 márciusában esedékes szlovákiai választások előtt.
2024. szeptember 30 - október 11. között Görögország volt a házigazdája a NATO legnagyobb idei hadgyakorlatának. A hazai szuperszonikusokon kívül 11 légierő gépei érkeztek a mediterrán légtérbe - brit, kanadai, francia, svéd, magyar, lengyel, román, spanyol, olasz, portugál, és amerikai felségjellel -, hogy bebizonyítsák: a szövetség haderőnemeinek sikeres együttműködésével készen állnak egy lehetséges támadás elhárítására.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.