Az eredetileg tervezett, 2027-es kivonási dátum helyett 5 évvel korábban búcsúztak el a Hawk T1-esek a briteknél, igaz a légierő híres bemutató csapata, a Red Arrows, továbbra is ezt a változatot repüli majd.
A Hawk T1-esek búcsúja repülőszázadok feloszlatását is eredményezte: a haditengerészetnél a 736. repülőszázadot, míg a légierőnél a nagy múltra visszatekintő, 1917-ben felállított 100. repülőszázadot oszlatták fel. Utóbbi neve számunkra is ismerősen csenghet, hiszen a legutóbb, 2021 októberében Kecskeméten megrendezett Central Hawk harcászati gyakorlaton is a 100. repülőszázad Hawkjai gyakorlatoztak a Magyar Légierő Gripenjeivel.
Legutóbbi formájában a 100. repülőszázad 2019-től "agresszor" századként segítette a harcászati repülőerők kiképzését (beleértve a leeendő vadászpilóták képzését, valamint a már aktív hajózók képességeinek fenntartását), az egység a Brit Királyi Légierő Leeming légibázisán települt.
A Hawk T1-esek méltóképpen búcsúztak az aktív szolgálattól: a Leeming légibázison március 24-én rendezték a század búcsúceremóniáját, melynek keretein belül tömegek búcsúztak a típustól kerítésen belül és kívül. A század Hawk T1-esei (köztük egy díszfestett példánnyal) kötelékben köszöntek el a bázis állományától, az ünnepségről természetesen nem hiányozhatott a Red Arrows kötelék sem, mely tervek szerint még jópár éveig repüli a T1-eseket.
A 736. haditengerészeti repülőszázad T1-esei - Culdrose bázisáról felszállva - egy héttel korábban, március 17-én egy "országjáró" repülés keretein belül búcsúzott többek között Devonport, Yeovilton, Bournemouth, Portsmouth helyszínektől. Átrepültek Skóciába (HMS Gannet, Prestwick), illetve Wales-be is (RAF Valley, RAF Pembrey).
A Hawk T2-esek továbbra is hadrendben maradnak a briteknél, mostani tervek szerint 2040-ig.
A RAF Leeming búcsúceremóniájának képgalériáját Ryan Lim fotóival a linkre kattintva tekinthetjük meg!
Forrás: https://ukaviation.news/
Újabb mérföldkövet jelentő esemény a Magyar Légierőnél: 2024. szeptember 5-én, csütörtökön, megérkezett végleges állomáshelyére, az MH. vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandárhoz, a Magyar Légierő első KC-390-es szállító repülőgépe. Helyszíni beszámolónk!
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.