A legfrissebb hírek szerint 2019. szeptember 4-én érkezik meg az első KC-390-es a Brazil Légierőhöz, mely 28 példányt rendelt az Embraer új szállító-tanker repülőgépéből.
Az ünnepélyes ceremóniára várhatóan az Anapolis légibázison kerül sor: ott települ az a szállítóezred, ami a KC-390-es flottát fogja üzemeltetni. Az átadásra kerülő példány tavaly készült el, első repülésére októberben került sor, részt vett tesztrepüléseken, illetve a párizsi légiszalonon is. A Brazil Légierő 28 gépes flottája várhatóan 2024-re lesz teljes, addigra az előzetes jóslatok szerint már több külföldi megrendelője is lesz a KC-390-esnek, ráadásul az Embraer és a Boeing partnerkapcsolata is felpörgetheti majd a nemzetközi eladásokat. A gyártásban egyébként több partnerország is részt vesz: Argentína és Csehország mellett Portugália is, ez utóbbi a közelmúltban rendelt öt példányt a brazil újdonságból.
A Brazil Légierő és az Embraer már 2009-ben egyezséget kötött egy új fejlesztésű többfeladatú katonai szállító- és tankergép létrehozására, majd 2014-ben rendeltek is 28 darabot, melyeket tíz év alatt kell a gyárnak leszállítania. A program költségvetése eléri a 3,26 milliárd dollárt. A KC-390-esek a 60-as évek óta szolgáló C-130/KC-130-as turbólégcsavaros repülőgépeket fogják kiváltani.
Az első kísérleti KC-390-es 2015. február 3-án emelkedett a levegőbe, a második rá egy évre, 2016. április 28-án. A légierő speciális igényeire történő átalakítással 2017 decemberére végeztek. Az első tesztrepülésekre 2018 októberében került sor. Sokat hátráltatott a programon, hogy az egyes számú kísérleti gép 2018. május 5-én a földi próbák során megsérült.
A KC-390 a repülőgépek és helikopterek légi utántöltése mellett csapatok szállítására, légideszantolásra is alkalmas, de használható kutató-mentő feladatkörben, légimentőként és tűzoltó repülőgépként is. Tankerként biztosítja a légi utántöltését a Brazil Légierő szinte valamennyi repülő eszközének, így a Tiger-2-esnek, a Gripennek, az A-1A/B/M-nek, a H-36 Caracal helikoptereknek és természetesen a KC-390-es testvéreinek is.
Magyarország is rámpás szállítógépek beszerzése előtt áll, így a KC-390-esre is figyel a magyar repülős közösség, mint lehetséges opció. A típus a közelmúltban járt Magyarországon, az MH Pápa Bázisrepülőtéren mutatkozott be, mint ahogy azt a mellékelt fotókon is láthatják Olvasóink!
Forrás: https://www.airway1.com
A Wizz Air az első diszkont légitársaság, amely üzembe állítja az Airbus A321XLR-t. A London és Dzsidda közötti közvetlen járat 2025. március 31-én száll majd fel először.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.