A Korea Aerospace Industries (KAI) a Szöulban megrendezett ADEX 2013 kiállításon mutatta be az általa fejlesztett KFX (Korean Fighter Xperiment), lopakodó tulajdonságokkal rendelkező vadászrepülőgép legújabb verziójának makettjét, amely az előző tervekkel ellentétben egyhajtóműves. Ettől a lépéstől a korábban megakadt program „újjáélesztését” remélik.
Az ADEX 2013-on egy hivatalos forrás úgy nyilatkozott az egyhajtómüves verzióról, amely a C501 jelölést kapta, hogy az egy kedvező költségvetésü opció a gyártásban lévő FA-50 típusú könnyü vadászrepülőgép és a kéthajtómüves KFX C103 jelü technológiai demonstrator (müszaki fejlesztését 2013-ban fejezték be) elemeinek felhasználásával.A KFX programot 2001-ben indították útjára, és eredetileg egy kéthajtómüves, lopakodó tulajdonsággal rendelkező, többfeladatú (multirole) vadászrepülőgépre gondoltak. Az első prototípus – C103 – fejlesztését 2013-ban fejezték be, aminek munkálataiba 2011-ben Dél-Koreához csatlakozott Indonézia is. Az eredeti tervek szerint a KFX/IFX kezdeti müveleti képességét 2023-ban érte volna el.
(Fotó: janes.com) Mindazonáltal a program kockázata feletti aggodalmak és költségvetési kényszerek arra késztették a Pak Kunhje elnök vezette dél-koreai kormányt, hogy 2013 elején felfüggessze a KFX/IFX programot. Egy ipari forrás elmondta, hogy a kormány hitte azt, hogy ez egy „jó repülőgép” volt, azonban a fejlesztési kockázatok a kormány elképzeléseivel ellentétben nagyok voltak és szükség volt egy alternatívára. Válaszul a KAI kifejlesztette a C501-es verziót egy-, illetve kétüléses változatban.
A C103 és C501 közötti fő különbségek többek között, hogy az utóbbi egy függőleges vezérsíkkal, egy hajtómüvel rendelkezik, valamint a gép rendszerei és a repülőelektronika a KAI FA-50 típushoz lettek kifejlesztve, amelyeket a T-50 Golden Eagle típusnál is alkalmaznak. A C501-es nem rendelkezik belső fegyvertérrel sem. A farok kivételével azonban a C103 és a C501 alakja majdnem teljesen azonos, ami lehetővé teszi, hogy a C103-as szélcsatorna adatait felhasználják a C501-es tervezésénél.
A korábban említett forrás úgy írta le a C501-est, mint a „Lockheed Martin F-16 fejlettebb, lopakodó tulajdonsággal rendelkező verziója”, amely kitölthetné a Koreai Légierőben (RoKAF) a Lockheed Martin F-35 és az FA-50 közötti ürt. Piackutatási eredmények alapján a KAI bízik abban, hogy a KFX egyhajtómüves C501 verziója „vonzó jelölt” lesz a nemzetközi vevők, köztük a nyugati országok számára, amelyek az F-35 típus kiegészítéseként egy könnyebb és olcsóbb megoldást keresnek.
1995. szeptember 13-án este összeütközött a levegőben a Magyar Légierő két gépe. A 16-os oldalszámú Szu-22-es hajtóműve az ütközés következtében leállt, az újraindítása sikertelen volt.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.