A kínai CCTV tömegtájékoztatási eszközökre hivatkozva közölte a hírt, miszerint Kína 24 darab Szu-35 típusú nehéz vadászbombázó repülőgépet vásárol. A repülőgépvásárlás mellett Hszi Csin-ping (Xí Jìnpíng), a Kínai Népköztársaság elnöke négy „Lada” osztályú (Projekt 677) dízel-elektromos tengeralattjáró építéséről is megállapodott hivatalos moszkvai látogatása során Vlagyimir Putyinnal, Oroszország elnökével. A napvilágot látott hírek ellenére az oroszok továbbra is cáfolják a Szu-35-ös eladását is magába foglaló üzlet létrejöttét.
A szerződés részletei nem ismertek. Orosz lapinformációk szerint - mint ahogy arról lapunkon már korábban is beszámoltunk - Kína a repülőgépeket összeszerelt állapotban kapja meg és a szállítás 2015-ben kezdődik. Az ITAR-TASZSZ hírügynökség jól értesült hírforrásra hivatkozva cáfolja a Szu-35-ösök eladásáról szóló szerződés aláírását. „Az Oroszország és Kína közötti haditechnikai együttmüködésről, a kínai elnök moszkvai látogatása során nem született megállapodás”, - állítja a hírforrás.
A 901-es és 902-es oldalszámú Szu-35BM
Orosz katonai repülőgépek vásárlásával Kína már néhány éve próbálkozik. 2012 tavaszán bejelentették, hogy Kína megállapodott Oroszországgal 48 Szu-35 vadászbombázó repülőgép megvásárlásáról, ugyanakkor végül a feleknek nem sikerült megállapodniuk. Időközben olyan információ látott napvilágot, hogy Kína mindössze négy orosz repülőgépet kívánt vásárolni. Oroszország ezt a „verziót” gazdaságilag előnytelennek nevezte, és attól is tartottak, hogy Kína másolni akarja a repülőgépeket.
Az orosz „Roszoboronexport” cég és a kínai védelmi minisztérium között létrejött keretszerződésről, a négy „Amúr” osztályú ‑ Projekt 1650 (az orosz „Lada” osztály exportváltozata) dízel-elektromos tengeralattjáró közös építéséről a hírek még 2012 decemberében napvilágra kerültek. Akkor úgy nyilatkoztak, hogy a végső szerződés ellenértéke megközelíti a kétmilliárd dollárt, amit a felek legkorábban 2015-ben írhatnak alá. A megállapodás szerint két tengeralattjárót Oroszországban építenek meg, míg a másik kettőt Kínában.
A 01-es oldalszámú Szu-35Sz - zajlanak a fegyvertesztek Zsukovszkijban (Fotó: Vitaliy Yurtaev, russianplanes.net)
2024. szeptember 30 - október 11. között Görögország volt a házigazdája a NATO legnagyobb idei hadgyakorlatának. A hazai szuperszonikusokon kívül 11 légierő gépei érkeztek a mediterrán légtérbe - brit, kanadai, francia, svéd, magyar, lengyel, román, spanyol, olasz, portugál, és amerikai felségjellel -, hogy bebizonyítsák: a szövetség haderőnemeinek sikeres együttműködésével készen állnak egy lehetséges támadás elhárítására.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.