A japán védelmi minisztérium adta hírül, hogy 2012. december 17-én a Japán Önvédelmi Légierő repülőgépei egy azonosítatlan repülőgép elfogására emelkedtek a levegőbe. Az elfogás során derült fény arra, hogy a Japán-tenger felett, a legújabb orosz felderítő repülőgépet, egy Tu-214R típust fotóztak le.
Ez az első alkalom, hogy a Tu-214R Japán fennhatósága alá tartozó tengeri övezet közelében bukkant fel. A Japán-tenger felett azonosított repülőgép az RA-64511 oldalszámot viselte.
A piros vonal jelöli a Tu-214R útvonalát
A Tu-214R (Projekt 411) egy, a 2000-es évek végén a Tu-214 típusú utasszállító repülőgép alapjain kifejlesztett rádiótechnikai és elektro-optikai felderítés végrehajtására alkalmas repülőgép.
Az új gépek gyártására a Gorbunov nevét viselő Kazanyi Repülőgépgyártó Termelési Egyesülés kapott megbízást. A makett és két prototípus gyártásáról szóló dokumentumokat 2002 végén írták alá az orosz védelmi minisztérium részéről. A szerződés értelmében az első két prototípusnak 2008-ig kellett volna elkészülniük, azonban több tényező miatt a felderítő repülőgépek építése hosszabb időt vett igénybe. Az első gép 2009 végén hajtotta végre első repülését. Információk szerint a másodikként gyártott gép még a gyárban van – végső összeszerelési stádiumban –, amennyire ismert még nem került beépítésre a fedélzeti lokátor minden egysége. Az elmúlt évi, gyártói jelentések alapján a két repülőgép 2013/2014-ben kerül átadásra az Orosz Légierő számára.
A Tu-214 speciális változatai:
- Tu-214R – felderítő repülőgép;
- T-214PU – légi vezetési pont; két példány készült az orosz elnök apparátusa számára;
- Tu-214SzR – retranszlátor (átjátszó) repülőgép, amelyből 5 darab készült az orosz elnök apparátusa számára;
- Tu-214SzUSz – légi kommunikációs központ; két gép épült az orosz elnök apparátusa számára;
- Tu-214-300 – elnöki repülőgép melyből kettő áll az elnök rendelkezésére;
- Tu-214ON – "Nyitott Égbolt" feladat végrehajtására átalakított repülőgép, amelyből két darab készült az orosz védelmi minisztérium számára.
A Honvéd high-tech magazin új epizódjában közelebbről is megismerkedhetünk a Magyar Légierő első KC-390-es szállító repülőgépével, mely 2024. szeptember 5-én érkezett meg végleges állomáshelyére, az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandárhoz.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.