2025. 04. 28. hétfő
Valéria
: 407 Ft   : 359 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Blogon bukkant fel a kínai ötödik generációs vadászrepülőgép

JETfly  |  2010. 12. 29., 09:17

Nem mindennapi karácsonyi ajándékkal lepte meg egy kínai blog a világ katonai repülésért rajongók tömegét. Első ízben láthatóak tiszta fotók a fejlesztés alatt álló kínai lopakodó vadászrepülőgépről, amely a korábbiakban máshogy nem, csak több típusjelzés alapján volt ismert. A többek között J-14, J-20, J-XX típusjelzéssel ellátott repülőgép nagysebességű gurulási teszteket hajtott végre. Egyesek véleménye szerint a kiszivárogtatás nem a véletlen műve, hiszen Kína egyre büszkébb katonai erejére, haditechnikai fejlesztéseire.

A fotók alapján az új, negyedik generációs J-14 típusjelü kínai vadászrepülőgép (a nyugati kategória szerint ötödik generációs) az amerikai és orosz hasonló típusú repülőgépek keveréke. A repülőgép orr-része (a pilótafülke fülketető, a gép orra, a levegőbeömlő nyílások) a Lockheed Martin F-22 Raptor típushoz hasonlít, míg a farok rész (a vízszintes vezérsík, a függőleges vezérsíkok, a hajtómüvek gázkiáramló csatornák elrendezése) az orosz T-50 (PAK FA) típusra emlékeztet.

Van egy nagy kérdés, ami igazán izgatja a repülés szerelmeseit; milyen hajtómüvet alkalmaznak a J-14 prototípusában?

J-14 kínai ötödik generációs vadászrepülőgép

Egyes vélemények szerint a hazai hajtómü fejlesztési programok alkalmatlanok arra, hogy megfelelő hatómüvet állítsanak elő. A modernizált kínai H-6 típusú bombázó D-30KP, a JF-17 típusú repülőgép RD-93, a J-10 típusú repülőgép AL-31FN típusú hajtómüvet kapott, amelyek mindegyike orosz gyártmányú. A fentiek alapján nem elképzelhetetlen, hogy az orosz hajtómüvekbe vetett bizalom tovább folytatódik. Korábban napvilágot láttak olyan hírek, miszerint Oroszország az AL-41F1Sz (117Sz gyártmányjelzésü) típusú hajtómüvet ad el Kínának.

J-14 kínai ötödik generációs vadászrepülőgép

Az információ azonban spekulációnak bizonyulhat, hiszen kicsi annak az esélye, hogy Oroszország éppen Kínának adná el egyik legmodernebb fejlesztésü hajtómüvét, amelyet a PAK FA vadászrepülőgépnél is használnak. Más vélemények szerint a hazai gyártású WS-15 típusú hajtómüvek alkalmazása szintén kizárható, mivel valószínütlennek tünik, hogy egy viszonylag új, nem kiforrott hajtómüvet használjanak a kísérleti repülőgépen.

J-14 kínai ötödik generációs vadászrepülőgép

A kínai ötödik generációs vadászrepülőgép fejlesztésén a Chengdu Aircraft Corporation és a Shenyang Aircraft Corporation közösen dolgozik.

J-14 kínai ötödik generációs vadászrepülőgép

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 07., 17:00
Az F-35-ös program partnerországai között Norvégia lett az első, melynek teljessé vált az ötödik generációs harci repülőgép flottája: a két utolsó példányt a napokban adta át az amerikai gyártó.
2025. 04. 01., 18:00
Svédország - novemberben aláírt szándéknyilatkozatának folytatásaként - hivatalosan is megerősítette, hogy a brazil Embraer C-390 típusával modernizálja szállító repülőgép flottáját, búcsút intve a kiöregedő C-130H Herculeseknek.
2025-04-15 12:13:17
Az egyre gyakrabban jelentkező, szélsőséges időjárási jelenségek komoly kihívást jelentenek a légi közlekedésben és a légiforgalmi irányításban, különösen a nyári időszakban. Az egyre szeszélyesebb időjárás negatív hatásainak mérséklésére a HungaroControl szorosabb együttműködésbe kezdett hazánk meteorológiai szolgáltatójával, a HungaroMet-tel.
   MÁSOK ÍRTÁK
2025. 04. 23., 10:29
A NASAMS rendszer rakétatöltése precizitást és összehangolt csapatmunkát igényel.
2025. 04. 22., 15:23
Délutáni és esti kiképzési gyakorlatot tart a kecskeméti repülődandár kedden, szerdán és csütörtökön - közölte a Magyar Honvédség vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár a közösségi oldalán.
2025. 04. 22., 14:00
Világszerte több tucatnyi olyan telep található, ahol kiérdemesült, vagy leállított repülőgépeket tárolnak alkatrészbányaként, illetve a légiforgalomba visszatérés reményében.
2025. 04. 10., 09:43
Az amerikai haditengerészet utolsó hagyományos meghajtású repülőgép-hordozóját, az egykori USS John F. Kennedyt – becenevén Big Johnt - 2007-ben vonták ki a hadrendből.

  Legfrissebbek most

Pontosan két évvel ezelőtt bemutatkozó interjút készített Tőrös István dr. Bali Tamás ezredessel, aki akkor vette át az MH Kiss József 86. Helikopterdandár parancsnoki beosztását. Két év után ismét van miről beszélgetniük.

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.