A Lockhead Martin képviselőjének április 15-i bejelentése alapján az Izraeli Légierő lesz a világon a második, ahol a legújabb fejlesztésű, 5. generációs vadászrepülőgépeket rendszeresítik. Az első két Lockheed Martin F-35A Lightning II a tervek szerint 2016 decemberében érkezik, a korábbi megrendelés értelmében további 31 fogja követni. Az izraeli állam szeretné ezt a mennyiséget további 17 darabbal megnövelni, melynek eredményeképp két teljesen feltöltött vadászrepülő-század állhatna hadrendbe.
A dél-izraeli Nevatim Légibázis állományából már kijelölték azt a hat pilótát, akik elsőként lesznek átképezve az F-35-re – öten lesznek oktatók és a századparancsnok a hatodik. Ők képezik a leendő század „magját”. Steve Over, az F-35 Nemzetközi Értékesítési Részlegének vezetője kiemelte, hogy az átképzésre kerülő pilóták legnagyobb kihívását a „másképpen gondolkozás” elsajátítása jelenti. Az eddig repült típusokhoz képest a jelentősen megnőtt manőverezi képesség, tüzerő, kommunikációs rendszerek, lopakodó képesség, nagy távolságú adatmegosztó képesség a légi hadmüveletek újragondolását követelik meg az alkalmazótól.
Az első két repülőgép még a gyártási fázis kezdeti szakaszából származik – a gyártási kapacitást nem is tervezik megnövelni, míg a teszt-periódus végére nem érnek. Előre láthatólag ez 2018-ra fog bekövetkezni, ezután jelentősen meg kívánják növelni a gyártáskapacitást. 2016-ig több mint 200 db F-35-öst terveznek legyártani, további 350 darabot pedig 2018 végéig.
Izrael szeretné a későbbiekben a rövid fel- és leszálló képességü (STOVL), ám jóval drágább F-35B típust is beszerezni, melyekkel akár az ellenség ballisztikus rakétái által rombolt repülőterekről és képesek lennének le- és felszállni. Alan Norman, a Lockheed Martin rangidős F-35-ös tesztpilótája szerint az izraeli pilóták képesek lesznek a célpontokat „láthatatlanul” megközelíteni, mindeközben felderítési információkat gyüjteni és egyidejüleg támadni földi- és légi célokat, mindezt hihetetlen túlélőképességgel párosítva. "Gyerekjáték a gép vezetése, a pilóta megszabadul a ’gépészkedéstől’, helyette minden energiáját és figyelmét a fegyverzeti eszközei leghatásosabb alkalmazására összpontosíthatja” – mondta Steve Order.
A repülőgép tüzvezető radarja együttmüködik több fedélzeti szenzorral és beépített antennával – beleértve az elektronikai harc berendezéseit – és teljes, körkörös elektronikai védelmet és felderítési információt biztosítanak. A pilóták képesek lesznek úgy információt továbbítani és megosztani egymás között, hogy a repülőgép lopakodó képessége nem szenved csorbát.
„Bár nem láthatatlan, de a harctéren büntetlenül azt tehet, amit csak akar” – mondta Alan Norman. "Több száz mérföldről be tudja azonosítani a radarállásokat és dönthet a megkerülésükről vagy a pusztításukról. Az érzékelői folyamatosan keresik a földi és légi felderítő radarok jeleit, képes megállapítani a fenyegetés pontos helyét-irányát – mindezt úgy, hogy a fedélzetről egyetlen elektront sem sugároz ki.”
A pilótát hat fedélzeti monitor tájékoztatja folyamatosan a légi helyzetről, a sisakcélzó pedig megtetézi mindezt infravörös és éjjellátó képességgel. A sisakcélzó segítségével a célt nem csak felkutatni és megjelölni lehet, de a fedélzeti szenzoroktól kiegészítő információk is lekérhetők rá. A gép alján hat beépített kamera pásztázza a földfelszínt és akár 13 km távolságról is képes a célt kinagyítani.
"Még csak 30 000 órát repültünk a típussal, számításaink szerint 200 000 óránál leszünk túl a kezdeti szakaszon és addigra a típus minden ’gyermekbetegségét’ ki tudjuk javítani. Ilyen ütemben 2017-re el is érjük ezt. Ez lesz minden idők ’legteszteltebb’ repülőgépe, 120 000 felszálláson vagyunk túl eddig.”
Az F-35-ös élettartamát 30 és 40 év közöttire tervezik, a legyártandó 3 443 darab fogja biztosítani az Egyesült Államok és a nyolc partnerország igényeit. Kilenc negyedik generációs típus fog váltani az F-35-ös. Az eddig legyártott példányok a Block 2B szoftvert használják, ezt 2016 első negyedévére tervezik lecserélni a megnövelt képességeket biztosító Block 3i-re A Nevatim Légibázis képviselője szerint a beérkező F-35-ösök jelentősen lerövidítik majd az átálláshoz szükséges időt.
Immár 16. állomásához érkezett a Hadak útján sorozat a nagykanizsai Halis István Városi Könyvtárban. Az előadások célja, hogy hadtörténeti ismereteket adjanak át az érdeklődőknek, valamint, hogy bemutassák a nagykanizsai, illetve zalai kötődéssel rendelkező katonahősöket.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.