Az Ég Katonái Hagyományőrző Egyesületet már nem kell bemutatni Olvasóinknak! A nyáron megrendezett HMFEST óta nem hallottunk róluk. A napokban a közösségi oldalon olvashattunk róla, hogy a MiG-23-as repülőgépek utolsó repülésének 20. évfordulójára, egy találkozót szerveznek Pápán, a típuson egykoron dolgozók részére. Ebből az alkalomból kerestük meg az egyesület vezetőségét, beszéljenek a találkozóról és a 2017-es terveikről.
JETfly: Szia Zsolti, Szia Robi! Üdvözöllek benneteket az Olvasók nevében! Meséljetek a decemberi találkozóról, honnan jött az ötlet?
Robi: Jómagam 1989-től üzemeltettem a MiG-23-asokat, a kivonásukig. Nagyon sok munkát adott, de sosem fogott ki rajtunk! Nagyszerű szakember gárdához kerültem a hangárba; Szatóri Gabi, Farkas Győzi, Rózsás Fecó, Nagy Sanyi, Szabó „Compó” Gyula, Heckenast Tomi, Szabó Laci.
1996.12.17-én, már az üzemeltető század tagjaként részese voltam a 15-ös oldalszámú repülőgép utolsó repülésének. Akkor még nem tudhattuk, hogy nem lesz több felszállás a típussal! A politika, már akkor is tudott meglepetést okozni…
Néhány napja egy nagyon jó barátom - Balogh „Tötyi-Lötyi” Attila - hívta fel a figyelmemet a dátumra. Nekem is eszemben volt, de a telefonja megerősítette, hogy tegyünk valamit! Annak idején az ő ötlete volt, hogy állítsunk emléktáblát Pápán. Ebből az ötletéből alakult meg az egyesület…
Zsolti: Robi azonnal felhívott az ötlettel és mivel a MiG-23-as a magyar katonai repülés történetének egyik ikonikus típusa volt és egyesületünk fő célkitűzése a magyar katonai repülés hagyományainak ápolása. Így, a legnagyobb örömmel kezdtük el a találkozó szervezését! Nagyjából 3 hete kezdtük a találkozó hirdetését és szépen nő az eseményen részt venni akarók létszáma!
JETfly: Mit terveztek, mi lesz a program?
Robi: A bázisrepülőtér parancsnokának engedélye alapján, a 2011-ben felújított 08-as gépünknél kezdjük a találkozót a repülőtéren. Egy rövid megemlékezést tervezünk a gép mellett, majd megkoszorúzzuk elhunyt barátaink emléktábláját, valamint a repülőműszakiak tiszteletére emelt emléktáblát. Ezután már fehér asztal mellett, a városban folytatjuk az emlékezést.
JETfly: Aki ismer benneteket, tudja, hogy nincs általatok rendezett találkozó meglepetés nélkül! Most terveztek valamit?
Zsolti: Nagyon készülünk egy igazi meglepetésre, amelyet ha sikerül tető alá hoznunk, méltó módon tudnánk megemlékezni, e keserédes évfordulóról, de ez most nem rajtunk fog múlni! Remélhetően a találkozó kezdetére, sikerül tető alá hozni.
JETfly: Nagyon titokzatosak vagytok! A kíváncsiság szól belőlem, néhány szót mondhattok róla?
Robi: Mint tudjuk, a 20-as oldalszámú UB, a Rettegett Iván Kecelen van és nekünk nagyon jó a kapcsolatunk Pintér Csabával! De a gép a Hadtörténeti Intézet és Múzeum tulajdona, ennek ellenére nagy tervünk van vele! (mosoly) Egyenlőre maradjunk ennyiben.
JETfly: Ez nagyon jó, sejtelmesen hangzik! Ha van konkrétum, kérlek, közöljétek. Az idei évre terveztek e még valamit?
Zsolti: Szombaton tartottuk idei közgyűlésünket, ahol szót ejtettünk az idei sikerekről és az új elnökség első évéről. A tavalyi év végén néhány tagunk úgy döntött, hogy nem ad bizalmat az új vezetőségnek. A 2016-os év bebizonyította, hogy az egyesület nélkülük is elvégezte a 2015-ben elvállalt feladatait! Gondolok itt a MiG-15-ös repülőgép felújítására, a HMFEST-en való részvételre.
JETfly: Mik a 2017-es tervek?
Zsolti: Először is szeretném megköszönni Tóth László úrnak a segítségét, aki a Pintér Művek részéről segítette az elmúlt egy évben a munkánkat.
Mivel tovább látunk, mint 2017, így a közgyűlés úgy döntött, hogy három évre előre határozzuk meg feladatainkat. Így könnyebb a tervezés, és látva, hogy a MiG-15-ös repülőgép épp a HMFEST elejére készült el, több időnk lesz 1-1 gépre! Folytatjuk, a keceli Pintér Művek és Haditechnikai Parkban kiállított repülő eszközök állagmegóvását, illetve már el is kezdtük a tulajdonos gyűjteményébe tartozó MiG-17PF repülőgép restaurálását. Pintér Csaba hozzáállásának hála, ez a repülőgép is nevet fog kapni! Czenczik Pista bácsi javaslatára Csaba az engedélyét adta, hogy Mezőfi István alezredes nevét viselje a repülőgép. Ő egyedüliként halt repülőhalált a 17-esek rendszerben állása alatt. Már elkezdtük az alezredes Úr családjának felkutatását.
A Mi-1-es és Mi-2-es helikoptereken kell majd plexit cserélni, mert az időjárás tönkretette őket.
Az év második felében elkezdjük, a 2018-ban felújítandó MiG-21U repülőgép repülőgép-vezető fülkéinek szétszedését, karbantartását és festését.
2018 első felében végeznénk a 21U felújításával, majd következik egy várhatóan nagy érdeklődést övező programunk, a MiG-29-es Nagyvasak érkezésének 25. évfordulója! Szűk körben már szó esett róla és többen jelezték, hogy szívesen beszállnak a szervezésbe. Többek között az 59. Szentgyörgyi Dezső Virtuális Repülőbázis, Zsámboki Tibi és a Dongó Alapítvány, Koncsik Pisti és a JETfly.
Az év második felében nekiállnánk a 20-as oldalszámú MiG-23 fülkéinek rendbetételéhez. Az ehhez szükséges engedélyt megkaptuk a Hadtörténeti Intézet és Múzeum /HIM/ parancsnokától.
2019-ben következne a Rettegett Iván. Ennek a gépnek, - mint annyi általunk felújított gépnek – különleges festést szánunk. De erről majd akkor beszélünk…
Robi: Ezekben a témákban tárgyaltunk Pintér Csaba Úrral, aki bemutatta a múzeum és a HIM új összekötőjét, Vinter József Urat. Vinter Úrral körbesétáltunk a múzeumban, beszélgettünk terveinkről. Azt gondolom, hogy vele is nagyszerű lesz az együttműködésünk! A jövőre rendezendő – immáron negyedik - Nemzetközi Haditechnikai és Harcászati Fesztivál állandó vendégeként, ismét tiszteletünket tesszük majd Kunszálláson. Hogy mivel? Az addig maradjon titok!
JETfly: Hihetetlen az az erő, amit érzek rajtatok! Jó lenne, ha más egyesület is csatlakozna hozzátok és szépülne a keceli Haditechnikai Park! Köszönjük szépen az információkat, sok sikert nektek a 23-as találkozóhoz, a MiG-17-es felújításához és a többi munkátokhoz egyaránt!
Zsolti: Köszönjük szépen!
Újabb mérföldkövet jelentő esemény a Magyar Légierőnél: 2024. szeptember 5-én, csütörtökön, megérkezett végleges állomáshelyére, az MH. vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandárhoz, a Magyar Légierő első KC-390-es szállító repülőgépe. Helyszíni beszámolónk!
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.