Meredeken emelkedik a hazai légiforgalom. A budapesti repülőtér történetében soha nem látott júniusi utasforgalmi számokkal indult a nyaralási szezon. 2011 első félévének adatai alapján úgy tűnik, a 2007-es eddigi rekord év a második helyre szorul, és ha kitart a jelenlegi fellendülés, a Budapest Airport kimagaslóan jó nyári szezonra számíthat.
Minden szempontból tartós növekedési pályára állt a Liszt Ferenc repülőtér forgalma – ez derül ki a legfrissebb júniusi, valamint az idei második negyedévet összegző utasforgalmi adatokból. A Budapest Airport minden idők legerősebb júniusával kezdte a nyaralási szezont, az év hatodik hónapjának forgalma 2008 óta először lépte át a nyolcszázezres utasszámot – egészen pontosan 827 457 utas fordult meg a repülőtér termináljaiban.
Szintén bíztatóak a 2011 második negyedévre, illetve a félévre vonatkozó összesített adatok. Idén januártól júniusig csaknem négymillió (3 990 869) utasa volt a budapesti repülőtérnek, ami szintén rekord. A forgalomnövekedés a tavalyi vulkáni hamu miatti forgalomkiesés hatásait leszámítva is 7,7 százalékos az egy évvel ezelőtti adatokhoz képest, amellyel Budapest a térség élvonalába tartozik.A Budapestről elérhető városok közül London (mindhárom repterét beleértve) továbbra is tartja betonbiztos első helyét, júniusban csaknem 80 ezer utas indult Nagy-Britannia fővárosába. Párizst és Frankfurtot, mint a második és harmadik legnépszerübb desztinációt pár száz főnyi különbséggel ugyanannyi (44 ezer) utas választotta. Figyelemre méltó emellett Amszterdam negyedik helye, amely alig marad le az élbolytól a havi 35 ezres forgalmával, ez azonban több mint 40 százalékos erősödés egy évvel ezelőtthöz képest. (Akkor még nem járt ide a KLM.)
Valamennyi légitársasági szegmens hozta az idén már megszokott növekedési rátát. A hagyományos légitársaságok piaca egy év alatt 30 százalékot bővült. Különösen nagyot léptek előre az interkontinentális járatokat üzemeltető légifuvarozók: idén júniusban felével több utast szállítottak, mint egy évvel korábban – köszönhetően az idén Katar fővárosával, Dohával, valamint egy újabb New York-i járattal bővített kínálatnak. A fapados légitársaságok szegmense is tartotta stabil növekedését, ebben a hónapban több mint 8 százalékkal.
Érdekesség, hogy a magángépes terminál forgalma egy év alatt a duplájára nőtt – ez részben az EU elnökség miatti számos diplomáciai járatnak köszönhető. Emellett a magyarországi zenei fesztiválok külföldi fellépői is egyre gyakrabban érkeznek magángépeikkel Budapestre.
„Az idei eredmények elégedettségre adnak okot, különösen azért, mert a piac az általunk vártnál is jobban nőtt.” – mondta el Kam Jandu légiközlekedési igazgató, majd hozzátette: „Az utasszámok folyamatos növekedése azt mutatja, hogy az útvonalhálózatunk üzleti és szabadidős utazók számára egyaránt vonzó. Mind a hagyományos légitársaságok, mind a fapados fuvarozók, sőt, a légiáru szállítók is kiemelkedő teljesítményt nyújtottak, ami hozzájárult a növekedéshez. Az előrejelzések azt mutatják, hogy a tendencia a következő hónapokban mindenképpen folytatódik – erre enged következtetni az a tény is, hogy idén nyárra minden eddiginél több slot-ot (légiforgalmi résidőt) igényeltek a légitársaságok a budapesti repülőtéren. A rendelkezésre álló információk szerint a téli szezon is ígéretes lesz, ez pedig nagy lendületet ad nekünk abban, hogy a közép-kelet-európai régió legjobb légikikötője legyünk.”
Immár 16. állomásához érkezett a Hadak útján sorozat a nagykanizsai Halis István Városi Könyvtárban. Az előadások célja, hogy hadtörténeti ismereteket adjanak át az érdeklődőknek, valamint, hogy bemutassák a nagykanizsai, illetve zalai kötődéssel rendelkező katonahősöket.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.