Két év szünet után ismét lesz közvetlen légi összeköttetés Budapest és a Baltikum között, miután megállapodás született a Budapest Airport és az airBaltic között az új járat beindításáról. Május 16.-tól az airBaltic heti négy alkalommal repül Riga és Budapest között.
Az airBaltic egyelőre heti négy alkalommal, hétfőn, szerdán, pénteken és vasárnap repül Budapestre a légitársaság 70 személyes Bombardier Dash-8 Q 400-as típusú repülőgépével. A járat a hét négy napján 11.25 perckor indul Rigából, Lettország fővárosából és 12.40 percre ér Budapestre, ahonnan 13.15-kor indul vissza 16.30-as rigai érkezéssel. (Az időkülönbségek a zónaidő eltéréséből adódnak) A Bombardier Dash-8 Q 400-as gépek átlagban 2 óra 15 perc alatt teszik meg a távolságot Riga és Budapest között. Az airBaltic jelenleg 49 eurós áron kínálja az egyirányú, budapesti repülőjegyeket.
A járat sikeres elindításán közel két éven át dolgoztak a Budapest Airport és az airBaltic szakemberei, hiszen a flyLal litván légitársaság 2009. januári csődje miatt jelentős piaci ür keletkezett Budapesten. A lett légitársaság igazgatósága tegnap hagyta jóvá a budapesti járat beindításáról szóló döntést. Az airBaltic a Baltikum legjelentősebb légitársasága, amely 34 gépből álló flottát üzemeltet, köztük Boeing 757-es, Boeing 737-500/300-as sugárhajtású típusokat, Fokker 50-es és Dash-8 Q 400-as turbólégcsavaros repülőgépeket. Az airBaltic rigai központjából kiváló összeköttetést kínál az egész Baltikum és Skandinávia összes fontosabb utazási célpontja mellett Oroszország, Ukrajna, Belarusz, Örményország, Grúzia, Azerbajdzsán és a közép-ázsiai térség fővárosai között.
A Daugava folyó torkolatánál fekvő Riga városa az ókortól kezdve fontos közlekedési és kereskedelmi csomópont volt a Balti-tenger partján. Lettország fővárosa jelenleg 700 000 lakost számlál, ezzel a legnépesebb város a Baltikum térségében. Riga a középkorban a Hansa városok szövetségéhez tartozott, majd sokáig svéd fennhatóság és befolyás alatt állt. Oroszország Nagy Péter cár a svédek ellen vívott, terjeszkedő hadjáratai nyomán szerzett meghatározó uralmat a lett főváros felett a XVII. század elején, de a város ennek ellenére nagyfokú függetlenséget élvezett az birodalomban. A második világháború alatti és utáni szovjet megszállás idején Lettország lakosainak második legnagyobb kisebbsége az orosz lett. Lettország 1991. augusztus 21-én mondta ki teljes függetlenségét a Szovjetuniótól és 2004 óta tagja a NATO-nak és az Európai uniónak. Lakosainak száma jelenleg 2,2 millió fő.
Riga, Lettország és a Baltikum is különleges történelmi és természeti látnivalókban gazdag turisztikai lehetőségeket kínál. A párnapos városlátogatásoktól kezdve a tengerparti nyaralásig minden megtalálható a lettországi kínálatban. Az airBaltic új, budapesti járatának beindításában jelentős szerepet játszott a Magyar Turizmus Zrt., amely részben a légi marketing alap felhasználásával igen jelentős lépéseket tesz Budapest és Magyarország, mint turisztikai célpont baltikumi bemutatása révén. Ennek egyik fontos állomása lesz a februári magyar részvétel a rigai BaltTour idegenforgalmi kiállításon. Emlékezetes, hogy a Budapest Airport és a Magyar Turizmus Zrt. 2010 decemberében kötött megállapodást, amelynek egyik legfontosabb pontja éppen az airBaltic budapesti járatnyitásához hasonló közös tervek összehangolása és megvalósítása.
„Bármilyen élethű is a szimulátor, amellyel tizenöt alkalommal repültünk, mégsem közelíti meg a valós repülések adta élményeket” – számolt be élményeiről Asztalos István alezredes, az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár repülésbiztonság főnöke, aki először emelkedhetett a magasba az első magyar KC-390 Millennium szállítógéppel.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.