A hadipari drónexport növekvő számai miatt fejezte ki aggodalmát a stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI). A szervezet legfrissebb adatai szerint 2010 és 2014 között 429 harci UAV került világszerte értékesítésre, ami elsőre nem tűnik soknak, de a nagy méretű és hatótávolságú gépek piacán ez 30%-os növekedést jelent. Tavaly év végén már 35 ország rendelkezett ilyen csúcsmodellnek számító repülőgéppel, a legtöbbet – szám szerint hatvanegyet – a britek vásárolták, megelőzve ezzel Indiát és Olaszországot.
Ami a gyártókat illeti, nem panaszkodhatnak az izraeli cégek: 1985 óta az exportra szánt drónok több, mint 60 százaléka készült a közel-keleti országban, vagyis átlagosan háromból kettőt ők adtak a világnak. Izraelt követi az Amerikai Egyesült Államok 24 százalékkal, tehát a hadipari célra szánt UAV-forgalom háromnegyedét tudhatják magukénak. Érdekes módon Kanada lett az értékesítési verseny bronzérmese, megelőzve ezzel Oroszországot, miközben Kína még az osztrákoknál is kevesebb tranzakciót bonyolított le az elmúlt 30 év során.
Több szempontból is csúcstartó az a Global Hawk, amely 2013-ban érkezett az Egyesült Államokból Németországba. A 15 tonnás monstrum a valaha volt legnagyobb, világpiaci értékesítésre került drón, 130 millió dolláros vételára egyben a legdrágább, amit kifizettek egy pilóta nélküli légijármüért. Szállítása során összesen 14 ezer kilométert tett meg, mielőtt végleg megérkezett volna vevőjéhez, ebből a szempontból is rekorder.
Újabb mérföldkövet jelentő esemény a Magyar Légierőnél: 2024. szeptember 5-én, csütörtökön, megérkezett végleges állomáshelyére, az MH. vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandárhoz, a Magyar Légierő első KC-390-es szállító repülőgépe. Helyszíni beszámolónk!
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.