2003. november 13-án délelőtt 11 órakor ismét megtörtént a megszokhatatlan, egy repülőgép eltűnt a lokátorok képernyőjéről és nem válaszolt semmilyen frekvencián. Azonnal felszállt a kutató-mentő helikopter a két egykori kollégiumi szobatárs keresésére.
A Nyenye és a Józsi. Szász Gábor és Lanecker József hallgatók 3 évig egy szobában laktak a „számüzetésben” Primorszkoban, Krasznodárban és persze Kussovszkajában is. Nehéz, embert próbáló évek voltak, amíg itthon az egyetemisták és a főiskolások életük legszebb éveit élték, addig Ők kint nagyon nehéz körülmények között tanultak, mert vadászgépen akartak repülni. Kitartóak és szerencsések voltak, mindketten elvégezhették a főiskolát, és Szolnokon tisztté avatták őket. Itt váltak szét útjaik, Józsi Pápára, Nyenye Taszárra került.
Mindkét alakulat szeretettel és bizalommal fogadta az újoncokat és pár év múlva már, mint hadrafogható pilóták jártak készültségbe és repülték a 21-est. Egyikei voltak annak a közel 200 pilótának, akik akkoriban minden mást háttérbe sorolva vadászrepülőként MiG-21-esen védték Magyarország légterét. Nyenye a MiG-21PF típussal együtt fejezte be a vadászrepülést, Józsi pedig az utolsó pápai ezredparancsnokként az egész ezreddel búcsúztatta a 21-est. A megrázó képsorok sok híradóban lefutottak, Lanecker ezredes ünnepélyes külsőségek között tisztelegve, a szemében könnyekkel mondja ki: Oszolj!
Szász Gabi akkor már újra repült, néhány évig Békéscsabán volt vadászirányító, majd a Hadkiegészítő Parancsnokságon is eltöltött néhány évet, míg végül a frissen beszerzett Jak-52-esre került. Amikor kivonták a gépeket átkerült helikopterre, de pár év múlva ismét a Jakon repülhetett.
Lanecker József ezredes sem bírta repülés nélkül. A magas vezérkari beosztást betöltő tisztnek engedélyezték, hogy néhány órát a levegőben tölthessen a szolnoki ezred gyakorló gépeivel.
A kutató-mentő helikopter gyorsan megtalálta az eltűnt gép roncsait Tiszagyenda közelében. A két hajózónak (Lanecker József ezredesnek és Szász Gábor őrnagynak) esélye sem volt a menekülésre, a becsapódás pillanatában mindketten életüket vesztették.
Egy végső repülés során ismét találkozott a két egykori szobatárs, együtt kezdett pályájukat végleg megtörte a zuhanás.
A 2013-as megemlékezés fotói a linkre kattintva érhetőek el!
Újabb mérföldkövet jelentő esemény a Magyar Légierőnél: 2024. szeptember 5-én, csütörtökön, megérkezett végleges állomáshelyére, az MH. vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandárhoz, a Magyar Légierő első KC-390-es szállító repülőgépe. Helyszíni beszámolónk!
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.