2025. 01. 15. szerda
Lóránd, Lóránt
: 412 Ft   : 402 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Távol-keleti „légvédelmi játszma”

JETfly  |  2014. 09. 24., 12:36

Kína és Tajvan komoly fejlesztéseket tervez a légvédelmi képességeik növelése érdekében. A két ország – jelentős anyagi erőforrások felhasználásával – elkötelezte magát légvédelme hatékonyságának szignifikáns növelése mellett.

Egyre több az arra utaló jel, hogy a Kínai Népköztársaság lesz az első külföldi vásárlója, és ezzel alkalmazója a legfejlettebb orosz légvédelmi rakétatechnikát megtestesítő SZ–400 Triumf (NATO kódnevén: SA–21 Growler) légvédelmi rendszernek.

A Kínai Népi Felszabadító Hadsereg (PLA – People’s Liberation Army) légvédelmi csapatai már rendelkeznek SZ–300 típusú légvédelmi rendszerekkel, és Kína 2010. óta folytat tárgyalásokat Oroszországgal az SZ–400 beszerzéséről. A tárgyalások eddig azonban nem jártak sikerrel, ami elsődlegesen Moszkva azon aggodalmának köszönhető, mely szerint Kína a fejlett fegyverrendszer beszerzését követően képes lenne azt lemásolni és tovább gyártani (ahogyan azt már több alkalommal is megtette Oroszországtól vásárolt fegyverek és repülők esetében), ezzel jelentős bevételkiesést okozva az orosz hadiparnak.

Távol-keleti „légvédelmi játszma”

A közelmúltban azonban az orosz médiában megjelent hírek alapján a felek álláspontja közeledni látszik, amelynek egyik első jeleként Vlagyimir Putyin orosz elnök elvi hozzájárulását adta kettő, de legfeljebb négy SZ–400 légvédelmi rakétarendszer Kínának történő eladásához. Ezt támasztja alá Szergej Ivanov korábbi védelmi miniszter az orosz állami médiában a közelmúltban közzétett kijelentése is. Szergej Ivanov nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy „az SZ–400 kínai értékesítésének esélye meglehetősen magas”.

Az SZ–400 rendszer beszerzése figyelemreméltó képesség növekedést eredményezne Kína légvédelmének hatékonyságában. Paul N. Schwartz, a Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjának (CSIS – Center for Strategic and International Studies) munkatársa szerint az  SZ–400 minden tekintetben jelentős előrelépést jelent a tervezés alapjául szolgáló SZ–300-hoz képest.

Távol-keleti „légvédelmi játszma”

Technikai paraméterei alapján az SZ–400 Triumpf a világ egyik legfejlettebb légvédelmi rakétarendszerét testesíti meg, amelynek rakétái öt méteres magasságtól 30 kilométeres magasságig és 400 kilométeres távolságig képesek pilótanélküli és pilóta vezette légi jármünek (beleértve napjaink csúcstechnikáját felvonultató amerikai F–35 vadászgépet is), manőverező robotrepülőgépek és közepes hatótávolságú ballisztikus rakéták megsemmisítésére. A rendszer továbbfejlesztett képességekkel rendelkezik az alacsony radar-keresztmetszetü célpontok észlelése terén is.

Nemzetbiztonsági szempontból az SZ–400 kínai rendszerbeállítása Taivanra nézve jelentené a legnagyobb mértékü fenyegetést. Ahogyan azt a kínai légvédelemmel foglalkozó cikkében a Defense News szakértője megfogalmazta, „a jelenleg alkalmazott HQ–9 és SZ–300 típusú légvédelmi rendszerek csupán Tajvan északnyugati kis szeletének lefedésére képesek, azonban az SZ–400 rendszerbeállításával ez a helyzet drasztikusan megváltozna, mivel a 400 km-es hatótávolság lehetővé tenné Kínának a tajvani légtér teljes lefedését.”

York Chen a tajvani Nemzetbiztonsági Tanács egykori tagja a Defense News-nak adott interjú alkalmával úgy ítélte meg, hogy „az SZ–400 légvédelmi rendszerek, a haditengerészet és a légierő vadászgépeinek együttes alkalmazásával Kína képes uralni Tajvan légterét, ezzel jelentős mértékben korlátozná a tajvani légierő cselekvési szabadságát és egy esetleges légitámadás alkalmával lehetetlenné tenné a tajvani légierő szervezett ellentevékenységét, továbbá nagy valószínüséggel meggátolná az Amerikai Egyesült Államok fegyveres beavatkozását.”

Távol-keleti „légvédelmi játszma”

Tajvan számos válaszlépést fontolgat a kialakult helyzet megoldására, amelyek között előkelő helyet foglal el az amerikai F–35 típusú ötödik generációs harci repülőgép beszerzése, cirkáló rakéták gyártásának fokozása és nem zárható ki ballisztikus rakéták beszerzésének és rendszerbeállításának lehetősége sem. Néhány – a témával foglalkozó – biztonságpolitikai elemző úgy vélekedik, hogy amennyiben a rakétarendszer beszerzése megvalósul, egy esetleges konfliktus kezdetén a tajvani különleges müveleti erők egyik elsődleges feladata a kínai SZ–400 légvédelmi rendszerek müködésképtelenné tétele lenne.

Tajvan jelentősen növeli védelmi kiadásait, amelynek elsődleges célja – a kínai cirkáló rakéták és alacsony észlelhetőségü repülőgépek jelentette fenyegetés okán – a légvédelmi képessége hatékonyságának fokozása.

A közelmúltban a tajvani védelmi minisztérium új védelmi költségvetés tervezetet nyújtott be a parlamentnek. Egy tajvani képviselő elmondása alapján a tervezet magában foglalja a tajvani légierő korosodó Hawk légvédelmi rakétáinak a sokkal modernebb Tien Kung III (Sky Bow III) légvédelmi rendszerrel történő kiváltását.

A tajvani védelmi minisztérium 2015. és  2024. között 2,5 milliárd USD költséggel számol a Hawk rendszer kiváltására, ami az utóbbi évek legnagyobb hazai gyártmányú védelmi beruházását jelenti az országban.

A Sky Bow III rendszer képes megfelelni a kínai cirkálórakéták jelentette fenyegetésnek és – amennyiben tervezett radarfejlesztéseket is elvégzik – a J–20 típusú kínai „lopakodó” harci repülőgépekkel is jó eséllyel veszi fel a harcot.

Fordította: Tóth Norbert alez.

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 07., 20:15
Egy hely, ahol találkozik a legmodernebb haditechnika az örök klasszikusnak számítóval: a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar állami légiközlekedési szakán nem csak pilótákat képeznek, hiszen a merev- és forgószárnyasok üzemeltetése és karbantartása legalább annyira fontos, mint azok vezetése.
2024. 11. 29., 14:54
2024. szeptember 30 - október 11. között Görögország volt a házigazdája a NATO legnagyobb idei hadgyakorlatának. A hazai szuperszonikusokon kívül 11 légierő gépei érkeztek a mediterrán légtérbe - brit, kanadai, francia, svéd, magyar, lengyel, román, spanyol, olasz, portugál, és amerikai felségjellel -, hogy bebizonyítsák: a szövetség haderőnemeinek sikeres együttműködésével készen állnak egy lehetséges támadás elhárítására.
2025-01-08 11:47:14
Az új év mindig az új lehetőségekről is szól. Aki 2025-ben olyan karrierre vágyik, amely szakmai fejlődést és életre szóló élményeket kínál, most megteheti az első lépést álmai megvalósítása felé. Az Emirates január 12-én Budapesten tartja következő nyílt napját, ahol légiutas-kísérőnek lehet jelentkezni.
2024-12-19 23:22:08
Repülés szempontjából az év utolsó kiképzési napja nem a legbravúrosabb, mégis az egyik legfontosabb. „Számunkra morálisan fontos, hogy le tudjunk zárni egy hosszú évet” – szögezte le dr. Bali Tamás dandártábornok, az MH Kiss József 86. Helikopterdandár parancsnoka.
   MÁSOK ÍRTÁK
2025. 01. 13., 11:37
A helikopteres emlékmű megálmodásától a kivitelezésig nagyon hosszú, több mint 6 év telt el.
2025. 01. 08., 09:43
1974. december 11-én a Magyar Néphadsereg (MN) egyik Kamov Ka-26-os helikoptere a légvédelmi tüzérek drégelypalánki lőteréről indult vissza börgöndi bázisára.
2025. 01. 03., 09:48
Börgöndön is indul az Ifjúsági Pilóta Program
2025. 01. 02., 10:54
Lássuk hát őket és a többieket és, ha már a nyitóképen a kínai Air Central Boeing 747-ese van, kezdjük a tengerentúli, valaha szebb időket látott gyártó típusaival.

  Legfrissebbek most

A Németországban született, de osztrák származású Edgar Schmued valódi legendának számított az amerikai repülőgépgyártásban. A nevéhez fűződik a North American cég világhírű P-51-es Mustangja, majd a második világháborút követően nagyban hozzájárult a korszak egyik leghatékonyabb vadászgépének, a F-86-os Sabre-nek a kifejlesztéséhez.

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.