Egyes források szerint Kanada az Egyesült Államokba küldte fiatal vadászpilótáit a hazai kiképzési program problémái miatt. Kanadában a magyarok számára is jól ismert NATO Flying Training in Canada, vagyis az NFTC program működik a Moose Jaw, illetve Cold Lake repülőbázisokon. A képzést a honvédelmi minisztérium felügyeli, a szervezés és a lebonyolítás pedig a Bombardier hatáskörébe tartozik, amely cég azonban 2011-ben költségcsökkentési programot léptetett életbe.
Ennek következtében csökkent a repülőgépek rendelkezésre állása, kevesebb pilóta végezheti el a képzési programot, és ők is csak késéssel. Ebből kifolyólag a légierő vezetése a szomszédos Egyesült Államokba küldte hallgatóit, amely program 2011 és 2013 között müködött. Arról nincsen információ, hogy mennyibe került ez a kanadaiaknak, illetve, hogy az NFTC külföldi résztvevői is megfordultak-e az USA-ban.
Gondot jelent, hogy nem kerülik el a müszaki problémák a Hawk gépeket. A repülőgépek élettartama jelentősen lecsökkent, mivel a sárkányszerkezet a vártnál nagyobb terhelést kapott, illetve hajtómühiba miatt két gépet is veszítettek, melyek szintén hátráltatták a képzés menetét. Ezt több lépésben oldották meg. Először, a 2011. júniusi balesetet követően korlátozták a hajtómüvek üzemidejét, elejét véve ezzel a meghibásodásoknak. Azóta a problémás rész áttervezésre került, így a korlátozást is feloldották. A sárkányszerkezetet érintő problémákat folyamatosan nyomon követik, a jelenlegi álláspont szerint nem jelentenek repülésbiztonsági kockázatot.
Peter Boniface, a Bombardier részéről a program általános igazgatója elmondta, hogy csak nemrég érkezett a Moose Jaw légibázisra, ezért ő személyesen nem ismeri az okokat, amiért a kanadai pilótáknak az Egyesült Államokba kellett menniük, azonban állítása szerint az NFTC jelenleg nagyon sikeres, a tavalyi évben rekord mennyiségü repülést hajtottak végre.
A Bombardier még 1998-ban nyerte el a pilótaképzésre vonatkozó szerződést 3,5 milliárd dollár értékben. Jelenleg a külföldi hallgatók oktatása is folyik, a dán, magyar, olasz, szingapúri és szaúdi növendékek finn, német, amerikai, brit és kanadai oktatóktól is tanulhatnak. Kanada azonban a jövőben új képzést indítana, melynek költsége 1,5 milliárd dollár fölött lehet, és 2019-ben hirdethetnek győztest, azonban fontos feltétel, hogy az átállás problémamentesen történhessen meg.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
„A szabadság nem ajándék, hanem örökségbe kapott kincs, amit meg kell védeni. Önök az elmúlt években bizonyították, hogy készen állnak a magyar égbolt védelmére” – fogalmazott Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter Kecskeméten, az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár március 15-ei ünnepi állománygyűlésén.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.