2024. 10. 03. csütörtök
Helga
: 400 Ft   : 362 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Személyi mentés – egységes rendszerben

JETfly  |  2014. 07. 07., 10:57

Ha egy katona műveleti területen elveszíti a kapcsolatot bajtársaival, eltűnik – ki kell menteni. Ehhez azonban legelőször is egységes személyi mentési (Personnel Recovery, PR) rendszerre van szükség. Júniusban az MH Légi Vezetési és Irányítási Központban (MH LVIK) zajlott az Európai Védelmi Ügynökség (European Defence Agency, EDA) által szervezett, hivatalosan második, kéthetes, személyi mentési irányítói és tervezői képzés (Personnel Recovery Controller and Planner Course, PRCPC), amelyen kilenc ország huszonkét hallgatója vett részt.

Egyértelmü, hogy nemzeti feladat és kötelesség gondoskodni a Magyar Honvédségnél és más fegyveres testületeknél szolgálatot teljesítő állomány, valamint azon polgári személyek biztonságáról, akik mindennapi tevékenységük során nemzeti érdekek védelmében kockáztatják életüket. 

Személyi mentés – egységes rendszerben

A haderő kiemelt állami feladatként biztosítja a Magyarország légterében folyó repülések részére a légi kutató−mentő készenléti szolgáltatást. Legyen szó akár békeidős feladatokról (civilek vonatkozásában gondoljunk csak a vörösiszap-katasztrófára), vagy a későbbiekben akár müveleti területen történő szolgálatellátásról, a személyi mentési feladatok koordinációjáért és a különböző szintü PR-beosztásokra történő felkészítésért az MH Légi Vezetési és Irányítási Központ (MH LVIK) hadmüveleti központja a felelős. 

Kálóczi Zsolt alezredes, az MH LVIK hadmüveleti központjának parancsnoka, egyben a kiképzés igazgatóhelyettese a különleges és újszerü képzés születésének körülményeivel kapcsolatosan elmondta: a líbiai müveletek tervezése és az afganisztáni tapasztalatok rámutattak arra, hogy sem a NATO-ban, sem az EU-ban nincs szabványosított képzési forma, ami a személyi mentési müveletek tervezését és irányítását oktatja és gyakoroltatja. (Néhány évvel korábban még csak az Amerikai Egyesült Államok hadserege rendelkezett ilyen képzéssel.) 

Személyi mentés – egységes rendszerben

Svéd kezdeményezésre 2011-ben azonban az EDA életre hívta a személyi mentési irányítói és tervezői képzést (PRCPC), amit először Svédországban rendeztek meg. „Nagyon pozitív véleményeket kaptunk a képzéssel kapcsolatosan, és már most valószínü, hogy lesz folytatása itthon is. A harmadik képzést egyébként Svédországban rendezik majd, ahová már kértek magyar oktatói és alájátszói segítséget is” – nyilatkozta a képzés igazgatóhelyettese. 

Szász Róbert őrnagy, az MH LVIK hadmüveleti központ kutató-mentő koordinátora (a képzés egyik oktatója) úgy fogalmazott: a NATO felső vezetése útmutatást adott ki a személyi kutatás-mentés folyamatára. A lényeg az, hogy minden nemzet ugyanazon elvek alapján hajtson végre ilyen müveleteket. 

Személyi mentés – egységes rendszerben

„A személyi mentés katonai, civil és diplomáciai erőfeszítések összessége, annak érdekében, hogy az elszigetelődött személyt kimentsük, és segítsünk neki visszailleszkedni az eredeti (szolgálati) helyére. A mentési folyamat tehát akkor kezdődik, amikor a mentéséért felelős illetékesek megkapják a hírt az eltünt személyről, és egészen odáig tart, amíg az adott katona újra fel nem veszi a szolgálatot (visszatér a családjához) – természetesen megfelelő fizikai és pszichikai állapotban” – mondta az őrnagy. 

Megtudtuk, hogy a képzés elméleti felkészítést, és gyakorlati foglalkozásokat is magába foglal – utóbbi helyzetben a résztvevők szimulált környezetben, afféle imitált személyi mentési törzsben dolgoznak. Aki pedig itt diplomát kap, az később éles müveletekben is részt vehet, sőt: később a képzés sikeres elvégzése alapfeltétele lesz az ilyen beosztások betöltésének. 

Személyi mentés – egységes rendszerben

„Az összes müveleti területre kikerülő katonának (és adott esetben civilnek) ismernie kell azokat az eljárásokat, amelyeket akkor kell alkalmaznia, ha bajba kerül – tehát valamilyen szintü túlélő (SERE – Survival, Evasion, Resistance, Extraction −túlélés, kitérés, ellenállás, szökés) -kiképzésen kell átesnie. Ez biztosítja azt, hogy a személyi mentés valamelyik módszerével mindenkit ki lehessen menteni. A különböző szinteken pedig meg kell lenniük a személyi mentés szakterületén képzett szakembereknek. (Zászlóaljszintenként kell legalább egy összekötő tiszt.) Nagyon lényeges a parancsnokok képzése is: minden parancsnoknak biztosnak kell lennie abban, hogy baj esetén létezik – és hatékonyan müködik is − egy ilyen rendszer” – közölte Szász Róbert őrnagy. 

Tor Cavalli-Björkman őrnagy (fenti képünkön), a svéd hadsereg személyi mentési specialistája, oktató érdeklődésünkre kiemelte: a képzés legfőbb célja az, hogy a parancsnokok számára a személyi mentés szakterületén képzett állományt biztosítson. 

„Magyarország kiváló gazdája a képzésnek: csodálatos környezetben, magas szakmai színvonalon dolgozhatunk” – mondta az őrnagy. 

A tervek szerint a hazai személyi mentési képesség teljes egészében – nem kis mértékben a képzéseken keresztül – hároméves, komplexen felépített program keretében valósul majd meg. 

Fotó: Dévényi Veronika és a szerző, Kálmánfi Gábor

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 25., 09:10
Egy korszak véget ért a Holland Királyi Légierő történetében: országjáró repülés keretein belül, 2024. szeptember 27-én búcsúztak el 45 évnyi szolgálat után az F-16-osok.
2024. 09. 12., 12:35
A térség legnagyobb repülőnapjaként, idén szeptember 6-án és 7-én rendezték meg Zeltwegben Ausztria nemzetközi repülőnapját, az AIRPOWER-t. Fotós beszámolónkban közel 200 felvételt láthatnak Olvasóink az esemény szombati napjáról!
2024-09-26 09:20:00
A Wizz Air örömmel jelenti be, hogy mobilalkalmazásában bevezeti az Apple Pay és Google Pay mobiltárcás fizetési megoldást is, hogy a foglalás még egyszerűbb és kényelmesebb legyen. Az új funkció már az Androidos és iOS-t használó eszközökön is elérhető.
2024-09-20 09:45:27
Folytatódik az Emirates kabinszemélyzetének bővítése, amelynek keretében 2024-ben 5000 új légiutas-kísérő felvételét tervezi. A globális toborzás Magyarországot is érinti, legközelebb szeptemberben tart nyílt napot Budapesten a világ legnagyobb nemzetközi légitársasága.
2024-09-19 18:30:47
Az éves kiképzési tervnek megfelelően, az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár Gripen hajózói 2024. szeptember 16-19. között délutáni, esti kiképzési repüléseket hajtottak végre, melyek fotózására a spotterek is lehetőséget kaptak.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 10. 02., 10:56
Az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár Gripen vadászrepülőgépei is részt vesznek a Ramstein Flag 24 légvédelmi harcászati gyakorlaton Görögországban.
2024. 10. 01., 09:56
A kalibráló repülések során az irányadók és a távolságmérő berendezés útvonal-ellenőrzését a két pilóta és a 2-3 fős fedélzeti kalibráló személyzet önállóan végezte.
2024. 09. 30., 09:49
Az MH Kiss József 86. Helikopterdandárnál AS-350B kiképzési repüléssel indult a nap.
2024. 09. 24., 12:05
Szeptember ötödikén landolt hazánkban az első magyar KC-390 Millennium szállító repülőgép, amely rendkívül fontos mérföldköve a légierő fejlesztésének. A Spirit FM Katonadolog című műsorának szeptember 21-ei adásában éppen ez a gépcsoda kapta a főszerepet.

  Legfrissebbek most

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.