Az MH Mi-35 Légi Kiképzés-támogató Csoport (Air Mentor Team) április 30-án befejezte szakmai tevékenységét Afganisztánban, hamarosan elhagyja a hadszínteret.
Egyszer minden befejeződik, de sohasem mindegy, hogy hogyan. Egy feladatrendszert lezárni megtisztelő, és egyben nagyon nehéz feladat. Hiszen az elődök 2010-ben, már az első váltás során nagyon magasra tették a mércét. Tették ezt úgy, hogy miközben szakmailag megalapozták egy új kiképzési rendszer meglétét az afgán Mi-35-ös repülő-hajózó és repülő-müszaki szakemberek képzésében, ezalatt komoly emberi barátságok szövődtek mentorok és mentoráltak között. Barátságok, amik egyszerre biztosították az afgán légierő müveleti képességének emberi léptékü elősegítését, és a magyar harci helikopteres mentorok személyes biztonságát. Nem mindegy ugyanis, hogy barátként „vigyáznak-e” a mentorokra az afgán kollégák, vagy idegen ország fegyveres erőinek kéretlen tanácsadóit látják a magyar katonákban.
Ezt a honi helikopteres fegyvernem szakemberei nagyon hamar felismerték, hiszen ebben a kultúrában mindennek alapja a barátság, az egymáshoz való viszony, és csak ezután jöhet a „szakma”. A három évig tartó, müveleti területen eltöltött idő alatt sajnos előfordult más nemzetek mentorai elleni merénylet, de a magyar katonákra mindig vigyáztak az afgán barátaik. A közösen végrehajtott müveleti és kiképzési repülések csak tovább mélyítették az egymás iránt érzett bizalmat, mert igazán az „éles” szituációkban ismerik meg egymást a bajtársak, tanulnak meg bízni a másikban.
Rendkívüli jelentősége volt a honi nemzeti korlátozások által lehetővé tett müveleti mentorálásnak. Egyrészt a magyar repülős katonák a második világháború óta először repülhettek müveleti területen „éles” bevetéseken, másrészt az afgán katonák láthatták saját mentoraikat azoknak a feladatoknak a végrehajtása közben, amelyekre addig oktatták őket. Ez a magyar mentorok szakmai hozzáértését bizonyította.
Nem volt tehát véletlen, hogy az MH Mi-35 Légi Kiképzés-támogató Csoport (Air Mentor Team) 9. váltásának záró ünnepségére az afgán légierő parancsnoka, Abdul Wahab Wardak tábornok, hadmüveleti helyettese Asadullah tábornok, és a müveleti területen a kiképzésért felelős NATO parancsnok, Steven M. Shepro tábornok (amerikai légierő) is megjelent, és köszönő szavaival méltatta a magyar katonák helytállását. Az ilyen kis létszámú, 12 fős kontingens záró ceremóniájára megjelenő ilyen nagyszámú, magas beosztású tábornoki látogatás egyrészről szokatlan, másrészről méltó elismerés nem csak a kilenc váltásnak, de a három év munkájának és őszinte, tisztességes hozzáállásnak is.
Az elhangzott beszédekben Wardak tábornok, Daniel Doty ezredes, az amerikai légierő 438. Expedíciós Repülő Ezred parancsnoka, illetve Brandon Deacon alezredes, a 438. Expedíciós Tanácsadó Repülőszázad parancsnoka szólt elismerő szavakkal a magyar katonákról.
Magyar részről Simon Péter őrnagy, az MH Mi-35 Légi Kiképzés-Támogató Csoport parancsnoka köszönte meg a katonáink iránt tanúsított barátságot, megbecsülést, amely megteremtette azt a légkört, ami lehetővé tette a pilótáknak és repülő müszaki szakembereknek azt, hogy a munkájukra összpontosíthassanak.
A ceremónia után Shepro tábornok díszebéden látta vendégül a búcsúzó magyar kontingenst, ahol ismét megköszönte az áldozatos munkát, valamint biztosította a kontingenst arról, hogy a 438. Expedíciós Ezrednek a magyar helikopteres katonák örökre a tagjai maradnak.
Az MH Mi-35 Légi Kiképzés-támogató Csoport (Air Mentor Team) április 30-án befejezte szakmai tevékenységét Afganisztánban, és hamarosan kivonják a hadszíntérről. A feladat végrehajtva. Ahogy Szolnokon, a 86-osnál mondanák: Tisztességgel, bátorsággal, becsülettel!
A misszió háttere
Az amerikai és cseh katonákkal együtt dolgozó Mi-35-ös Légi Kiképzés-támogató csoport feladata az Afgán Légierő (Afghan Air Force – AAF) harci helikopter hajózó állományának elméleti és gyakorlati repülőkiképzése, valamint az Afgán Nemzeti Hadsereg Légi Hadtest (Afghan National Army Air Corps – ANAAC) helikoptereinek csapatszintü üzemben tartásában történő részvétel, továbbá az üzemben tartással kapcsolatos müszaki tevékenység mentorálása. Az MH Mi-35-ös AMT oktatói-mentori tevékenységét a NATO Kiképző Misszió – Afganisztán alárendeltségében hajtja végre.
Fotó: AMT-9 és Hegedüs Csaba (AMT-8)
Svédország védelmi minisztériuma 2024. november 9-én, szombaton jelentette be, hogy a brazil Embraer C-390 Millennium típusával kívánják megújítani szállító repülőgép flottájukat, búcsút intve a kiöregedő C-130H Hercules flottának.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.