Az engelsi légibázison található az orosz távolsági repülőerők múzeuma – teljes nevén a 22. Donbasszkij Vörös Zászló-renddel kitüntetett nehézbombázó repülő hadosztály múzeuma – 2000. szeptember 6-án nyitotta meg kapuit. A kiállított tárgyak egy része épületekben tekinthető meg, míg a repülőgépek a szabad ég alatt várják az érdeklődőket.
Néhány szóban a kiállított tárgyakról, repülőgépekről:
Az egyik ritkaság egy X-55 típusú, „levegő-föld” osztályú, légi indítású hadászati cirkálórakéta, amelynek stabilizátora és szárnya csak a rakéta indítása után, piropatronok segítségével nyílik ki.
A kiállított „relikviák” között megtalálható a Tu-160 típusú repülőgép botkormánya és müszerfala, látható katapultülés és „fekete doboz” (ami egyébként narancssárga és gömb alakú). Kiállításra került az egyik első, a Szovjetunióban használt adatrögzítő – fekete doboz, ami azonban „csak” a magasságot rögzítette.
A szabad ég alatt látható egy An-2 típusú repülőgép – amelyen az első szovjet ürhajósok az ejtőernyős kiképzésüket hajtották végre, de megtalálható a világ egyik legnagyobb – ha nem a legnagyobb – utántöltő repülőgépe a 3MSZ-2, amelyet a 3M típusú stratégiai bombázóból alakítottak át.
Látható még a Tu-95K-22 típusú rakétahordozó, a Tu-134UBL típus, amelyet a haditengerészeti és stratégiai légierő személyzeteinek kiképzésére használtak. Az eredeti konstrukciótól leginkább a gép orr-része különbözik, amely a változtatásnak köszönhetően nagyon hasonlít a Tu-22M és a Tu-160 típusra.
Négy Tu-22 típusú repülőgép Fehéroroszországból, a 203. repülőezredtől érkeztek a bázisra. A légierőben a típust több becenévvel is illették az évek során; a törzs alakja miatt az egyik név az „Ár” volt, a magas meghibásodási mutató miatt „Kannibál”-nak nevezték. A szovjet légierőben ez a repülőgéptípus volt az, amellyel a legtöbb vészhelyzet alakult ki: csak 1975-ig mintegy 70 gép semmisült meg (a típus gépparkjának 20%-a). A repülőgép történetéhez tartozik, hogy személyzetek több esetben megtagadták, hogy felszálljanak a típussal.
Immár 16. állomásához érkezett a Hadak útján sorozat a nagykanizsai Halis István Városi Könyvtárban. Az előadások célja, hogy hadtörténeti ismereteket adjanak át az érdeklődőknek, valamint, hogy bemutassák a nagykanizsai, illetve zalai kötődéssel rendelkező katonahősöket.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.