Hat ország makettépítői mutatták be legsikeresebb alkotásaikat március 3-án és 4-én Szolnokon. Az országosnak nevezett, de valójában nemzetközi makettkiállítást és -versenyt az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis, a Szolnoki Makettezők Baráti Köre, a martfűi Turul Makettklub és − első alkalommal társrendezőként − a kecskeméti Puma Makettklub szervezte.
Román, szlovák, lengyel, ukrán, szerb és magyar makettezők mutatták be kicsinyített müremekeiket március első hétvégéjén a szolnoki repülőbázis müvelődési otthonában. A XXII. országos makettkiállításon és -versenyen két napon át több mint ötszáz alkotás várta az érdeklődőket.A főszervező, Magó Károly zászlós elmondta: hazánkban a szolnoki verseny az ország legszigorúbb szakmai megmérettetése. A legjobbak a profik mezőnyében indulhattak: közülük azoknak a maketteknek a készítőit, amelyek a maximálisan adható 100 pontból 90-et elértek, mesterlevéllel tüntették ki.
Azok pedig, akik még csak mostanában kezdték ragasztgatni makettjeiket, az amatőrök mezőnyében mutathatták be tudásukat. A fenti két kategóriában és négy korcsoportban meghirdetett versenyre benevezett alkotások értékelését végző szakmai zsüri elnöke az egyik legrégebbi hazai aktív makettező, Vadász István volt.Magó zászlós, aki tizenhárom éve szervezi ezeket a versenyeket Szolnokon, maga is megszállottan készíti otthon a makettjeit. Kizárólag repülőgépekkel, a magyar légierő gépeivel foglalkozik. Száz darabot már összerakott belőlük, ám ennek a mennyiségnek legalább a duplája vár még dobozokban a ragasztásra. Van olyan makettje is, amin 600 órát dolgozott; azt a MiG–19-est pedig, amelyikkel 2003-ban megnyerte az ország legszebb repülőgépének járó díjat, egy autóért sem adná oda.A szolnoki makettkiállítás és -verseny a legnagyobb múltra visszatekintő ilyen szakmai rendezvény Magyarországon. Először 1978-ban, a Kilián György Repülőmüszaki Főiskolán hirdettek olyan versenyt, amelyre maketteket is benevezhettek, azóta pedig töretlen a makettezés népszerüsége a városban.
Ez a hétvége azonban nemcsak az apróbb-nagyobb müremekekről szólt: kísérőrendezvényként ugyanis veterán jármüvek és hagyományőrző katonák is felvonultak, ingyenesen lehetett megnézni a repüléstörténeti relikviákat bemutató gyüjteményt, azaz a repüléstörténeti emlékkiállítást és a szabadtéri repülőmúzeumot is. A támogatójegyet vásárlók közt pedig sétarepüléseket sorsoltak ki.
A Royal International Air Tattoo szervezői bizonyára már évekkel ezelőtt elővették az eseménynaptárt: milyen évfordulót illene megünnepelni 2024-ben? Nem volt nehéz dolguk.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.