2025. 06. 23. hétfő
Zoltán
: 404 Ft   : 352 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Harcolnak a norvég országrészek az F-35-ösökért

JETfly  |  2012. 01. 16., 14:25

Norvégia a jövőben 56 darab F-35-öst vásárol mintegy 7 milliárd euró értékben, ezek állomáshelyéről azonban nem sikerül konszenzusra jutni. A fegyveres erők parancsnoka javaslata szerint a jelenlegi fő bázis, a sarkkör feletti Bodø funkcióját délebbre kéne helyezni. A kijelentés heves vitát váltott ki, mivel így az északi területek lefedettsége nem lenne megfelelő.

Napjainkban a norvég F-16-osok nagy része az északi Bodo-ben állomásozik (2 század), míg egy kisebb egység a délebbi θrland légibázison települ (1 század). Ezt a felállást borítaná fel Harald Sunde tábornok azzal, hogy az összes F-35-öst θrland-ra helyezné, a másik bázist pedig bezárná. A javaslatot hallva Észak-Norvégiából azonnal jöttek is az ellenvélemények, melyek szerint így a légierő gépei nem lennének képesek megvédeni az északi területeket, holott ez a rész élvezi a legnagyobb politikai prioritást.

A Norvég Légierő feladatai közé tartozik az ország teljes légterének az ellenőrzése és védelme, ezen belül pedig különösen nagy jelentőséggel bír az Oroszországhoz közeli területek, és a Barents-tenger felügyelete. A norvég védelmi minisztérium közlése szerint az oroszok repülőforgalma az utóbbi évben csökkent a korábbi évekhez képest a Barents-tenger felett, a légierő viszont ennek pont az ellenkezőjét állítja, sőt véleményük szerint a jövőben az orosz gépek még gyakrabban látogathatják majd a Norvégiához közeli vizeket.

Az ellentétek azonban nem merülnek ki ennyiben, mivel egy harmadik lehetőség is felmerült. A Tromsθ megyében lévő Evenes repülőteret javasolták, mint újabb lehetőséget a gépek állomásoztatására, ez pedig az ország két északi megyéje, Nordland és Tromsθ között váltott ki heves vitákat.

A végső döntést a kormány hozza majd meg, azonban Roger Ingebrigtsen államtitkár elmondása szerint messze vannak még a megoldástól, jelenleg az összes lehetőséget alapos vizsgálatnak vetik alá. Ugyanakkor azt is elmondta, hogy félelemre semmi ok, bármelyik opció is valósul meg, a Norvég Légierő gépei a jövőben is ellenőrzésük alatt tartják majd az északi területeket.

Ha tetszett a cikk, kövesse
a JETflyt a Facebookon!

Még több friss hír

2025-06-03 09:15:44
A MiG-21-es Fishbedek hosszú évtizedeken át számos ország katonai repülőteréről felszállva védték a légteret. Nem csak a Varsói Szerződés tagállamainak volt alaptípusa, de különböző modifikációik alaposan kivették a részüket a 20. század helyi háborúiban is.
   MÁSOK ÍRTÁK
2025. 06. 23., 09:56
A repülőkiképzés egyik legfontosabb és leginkább költséghatékony eleme a szimulátorok alkalmazása, ugyanis a bonyolult légijárművek irányításának elsajátítása biztonságos környezetben, a földön történik, ahol bármikor újra lehet kezdeni az elrontott repülést.
2025. 06. 20., 09:30
Az MH Kiss József 86. Helikopterdandárnál rendszeres kiképzési repülésekkel tudják biztosítani, hogy minden körülmények között bevethető képességet adjanak.
2025. 06. 18., 10:48
Magyar eszközökkel, magyar légtérben és magyar oktatói gárdával folytatódik a hazai vadászpilóták képzése. A nemzetközileg megnövekedett presztízsű katonai szakma utánpótlásáról és az újonnan beszerzett kiképző gépekről beszélgettek a Spirit FM Katonadolog műsorának legutóbbi adásában.
2025. 06. 17., 12:39
Kiemelt látogatói nap a Saber Guardian 2025 nemzetközi gyakorlaton.

  Legfrissebbek most

  HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!

E-mail cím:

Megszólítás:


A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.

Feliratkozás most

  Háború Művészete magazin

A II. világháború csendes-óceáni hadszínterét kezdetben a japán flotta uralta. A Pearl Harbor utáni hónapok a nyugati szövetségesek számára valóságos vesszőfutást jelentettek, amelynek során számos hadihajót és tengerészek ezreit vesztették el.