Az MH Légi Vezetési és Irányítási Központ (MH LVIK) meteorológiai központja november 28-tól átveszi a repülésmeteorológiai feladatokat az MH Geoinformációs Szolgálattól. Az erről szóló jegyzőkönyvet, ünnepélyes keretek között, november 22-én írták alá. Ezzel Veszprém országos szintű repülésmeteorológiai központtá válik, mivel a továbbiakban a repülőterek számára innen biztosítják a szükséges meteorológiai információt.
A rendezvényen Tóth László okleveles mérnök ezredes, az MH Geoinformációs Szolgálat (MH GEOSZ) szolgálatfőnöke rövid beszédében felidézte azt a folyamatot, amely a néhány évvel ezelőtti elhatározástól egészen a mostani megvalósításig tartott. Hangsúlyozta: a feladatok átadásával a szolgálat további erőforrásokat tud mozgósítani a meteorológiai támogatás fejlesztésének érdekében. Hozzátette: Veszprémben szakmailag jól képzett állomány kezdi meg a munkát, és a központ az eddigieknél hatékonyabbá teszi a haderő repülésmeteorológiai támogatását.
Szücs József mérnök ezredes, az MH LVIK parancsnoka elmondta: a központ állománytáblájának feltöltését követően a technikai feltételeket is meg kellett teremteni ahhoz, hogy a szervezet létrejöhessen. Kiemelte: noha a feladatok átadás-átvétele „valaminek a végét” is jelentheti, valójában az MH GEOSZ, az új központ és a repülőterek közötti kölcsönös együttmüködés fog folytatódni, amelybe mindenképpen szeretnék aktívan bevonni az Országos Meteorológiai Szolgálatot (OMSZ) is.
Dr. Bonta Imre, az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) előrejelzési főosztályvezetője bejelentette: megújul az OMSZ és a Honvédelmi Minisztérium közti együttmüködés. Ennek keretében az OMSZ az újonnan kifejlesztett meteorológiai modelljével is segíti a haderő meteorológiai szakágának munkáját. A másik újdonság, hogy a közeljövőben a szolgálat által kifejlesztett, új, modern megjelenítő rendszerbe − közös fejlesztés keretében − szeretnék beintegrálni a NATO meteorológiai információs rendszerének adatait is.
A rendezvényen jelen lévő Sáfár Albert dandártábornok, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság légierő haderőnem főnöke újságírói kérdésre válaszolva elmondta: a meteorológiai központban tizenhét fő dolgozik, huszonnégy órás szolgálatot ellátva. Az állomány összegyüjti és feldolgozza a NATO illetékes szervezeteitől, az OMSZ-től érkező, illetve a katonai repülőtereken mért adatokat; elemzi, majd továbbítja azokat.
Az átadás-átvételt követően a résztvevők megtekintették a Sziklában található meteorológiai központot.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
2006. március 21-én nagyszabású eseményre, a Magyar Légierő első öt JAS 39 Gripenjének (3 C és 2 D változat) érkezésére várták a sajtó képviselőit a Kecskeméti Repülőbázison. A repülőgépeket a Magyar Légierő négy, illetve a Svéd Légierő három hajózója repülte hazánkba. A kétórás út a Svéd Védelmi Beszerzések Hivatalának linköpingi területéről indult.
Amennyiben feliratkozik alkalmi hírlevelünkre, postafiókjába küldjük a legfrissebb híreket!
E-mail cím:
Megszólítás:
A hírlevél feliratkozáshoz el kell fogadni a feltételeket.